تزریق فيلر به گونه‌ها

افزایش سن و کاهش کلاژن‌ سازى باعث شل شدن پوست و به دنبال آن افتادگی گونه‌های فرد می‌شود. به همین دلیل اغلب افراد برای رفع مشکلات به وجود آمده و جوان‌تر شدن به دنبال راهی مطمئن، کم‌خطر و کم‌هزینه هستند. تزریق فیلر به نواحی مختلف صورت برای رفع افتادگی‌ها و کاهش چین و چروک‌های ایجاد شده یکی از این روش‌ها است.

در تزريق فيلر، سن و سال چندان اهمیتی نداشته و افراد می‌توانند آن را برای زیباتر، جوان‌تر و شاداب‌تر شدن چهره انتخاب کنند.

برخى افراد تصور می‌کنند که تزریق فيلر به گونه‌ها یا دیگر اجزای صورت در دراز مدت به بافت‌های پوستی آن‌ها آسیب خواهد رساند؛ همچنين برخى ديگر از افراد معتقدند که تزريق فيلر نه تنها نتایج کوتاه مدت داشته بلكه پس از مدتی باعث تشدید آسیب‌ها نیز خواهد شد يا اينكه فيلرهای استفاده شده پس از مدتی، شل شده و فرم صورت را تغییر می‌دهند.

​​​​​​​ نگرانی‌ها و سوالات زیادی درباره تزریق فيلر وجود دارد و ما در این مقاله قصد داریم تا حد امکان به این سوالات پاسخ داده و نگرانی‌هایتان را برطرف کنیم.

مزایای تزریق فيلر گونه​​​​​​​

 ●        برجسته سازی گونه‌ها و زیبایی بيشتر چهره: همان‌طور که در بالا گفته شد با تزريق فيلر به گونه‌ها، می‌توانیم آسیب‌های ایجاد شده در اثر افزایش سن یا خشکی زیاد پوست را برطرف کنیم. تزريق فيلر یکی از روش‌هاى مادلينگ و زاويه سازى صورت بوده كه امروزه ترند شده است.
●        کوتاه بودن زمان تزريق در کنار ماندگاری نسبتاً طولانی: مدت زمان انجام تزريق فيلر در طولانی‌ترین حالت حدود ٣٠-٤٠ دقيقه است. همچنين بسته به نوع (جنس) فيلر، برند فيلر، سن و متابوليسم فرد میزان ماندگاری فيلر بین ۶ ماه تا دو سال متفاوت است.
●        عدم نیاز به مراقبت و استراحت پس از تزريق فيلر : تزریق فيلر روشى بی‌دردسر و بدون نقاهت است. در این روش نیازی به بیهوشی وجود نداشته و اغلب از كرم‌هاى بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود. بنابراین بلافاصله پس از تزريق فيلر به گونه ها می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید؛ تنها باید برخی نکات را رعایت کنید که در بخش هاى بعدى آن‌ها را توضیح خواهیم داد.
●        امکان کاهش حجم فيلر یا از بين رفتن کامل آن در صورت عدم تمايل به تزريق انجام شده: اگر از نتيجه تزریق فيلر پشيمان شده ايد، می‌توانید پس از مشاوره با پزشک متخصص همه یا بخشی از فيلر را تخلیه کنید. توجه کنید که اگر قصد انجام چنین کاری را دارید، حتماً از پزشک متخصص پوست کمک گرفته و انجام این کار را به او بسپارید. فيلرهاى هيالورونيك اسيد با تزريق آنزيم هيالاز جذب شده و نياز به تخيه جراحى ندارند.
●        عدم آسیب به بافت‌های پوستی: فيلر مورد استفاده برای تزریق به گونه‌ها معمولاً از جنس هیالورونیک اسید ساخته شده است. به همین دلیل در طول زمان جذب پوست شده و آسیبی به بافت‌های بدن وارد نمی‌کند و به همین دلیل است كه فيلرها پس از مدتی نیاز به تمدید دارند.

عوارض تزریق فیلر به گونه‌ها​​​​​​​

عوارض ناشی از تزریق فيلر در ناحیه گونه و صورت معمولاً کوتاه مدت است. این عوارض به طور کلی شامل قرمزی و التهاب در ناحیه تزریق، کبودی یا خون مردگی خفیف، ورم جزئی و بی‌حسی در محل تزریق خواهد بود. در صورتی که تزریق در کلینیک معتبر و توسط پزشک متخصص پوست متبحر انجام شود، در مدت كوتاهى اين موارد از بين رفته و عوارض طولانى مدت نخواهيد داشت.
توجه کنید که تزريق فيلر در مراکز نامعتبر مانند سالن‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها ممکن است عوارض ناگواری را به همراه داشته باشد؛ چرا که این مراکز از ژل‌های نامرغوب و بى كيفيت استفاده کرده و عموماً تزريق فيلر توسط غير پزشك يا فردى كه از آناتومى صورت و بدن هيچ اطلاعى ندارد انجام مى‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از اقدام براى تزريق فيلر به طور کامل در مورد کلینیک‌های معتبر و متخصصين پوست مجرب تحقیق کرده و سپس برای تزریق فيلر مراجعه کنید.
افرادی که صرفاً به خاطر دلایلی مانند قیمت کمتر به مراکز نامعتبر مراجعه می‌کنند، معمولاً درگیر عوارض زیادی خواهند شد؛ مواردی چون عدم تقارن در تزريق، افتادگی گونه‌ها پس از مدتی کوتاه، تأثیر نامناسب تزريق در سایر قسمت‌های صورت و تغییر حالت چهره و در برخی موارد فلج موقت يا دائمى اعصاب از اصلی‌ترین عوارض تزریق فيلر در مراکز نامعتبر است. البته در برخی موارد ممکن است استفاده از ژل‌های نامرغوب یا حتی تاریخ گذشته سبب بروز عفونت یا آسیب‌های پوستی در فرد شود.

عوارض تزریق فیلر به گونه‌ها در هفته‌های اول و دوم:
 
●        عوارض خفیف :
 با تکنیک درست تزریق و انتخاب فيلر مناسب می توان از به وجود آمدن عوارض خفیفی که ممکن است بعد از تزریق فیلر ايجاد شود، به راحتی جلوگیری کرد؛ ولی تورم و کبودی دو عارضه‌ای هستند که به تکنیک تزریق و نوع فيلر بستگی ندارند. به همین دليل متخصص پوست در مورد مشکلات و عوارض تزریق فیلر به گونه‌ها برای بیمار توضیح مى‌دهد .
 
١. تورم و کبودی
 با دقت متخصص پوست مجرب در هنگام تزریق فیلر به گونه‌ها و عدم آسیب به مویرگ‌ها می توان میزان تورم و کبودی را کاهش داد.
بعد از تزریق فیلر بیمار باید حدود ١٥ دقیقه از کیسه یخ استفاده کند. اگر كيسه یخ به موقع روی پوست گذاشته شود، احتمال ورم و کبودی به حداقل خواهد رسید. بهتر است کیسه یخ در هر ساعت، یک بار به مدت ١٥ دقيقه مورد استفاده قرار بگیرد تا بهترین نتیجه ممکن را برای فرد داشته باشد.
در صورت ایجاد خون مردگی و کبودی، ژل ٢٠٪؜ آرنیکا مونتانا نيز براى كاهش تورم و كبودى كمك كننده است. تورم به خاطر اثرات التهابی ناشی از تزریق فيلر و افزایش حجم در گونه‌ها به وجود می‌آید.
به علاوه برخى از فيلرها می توانند ریسک ایجاد تورم را افزایش بدهند؛ به عنوان مثال، در بعضی از بخش‌های صورت معمولاً از فیلر ژوویدرم استفاده نمی شود، زیرا این فيلر، آب بسيارى را به خود جذب می‌کند و در نتیجه باعث تورم بیش از حد در ناحيه تزريق می‌شود.
مصرف استامينوفن يا ايبوپروفن در مواجهه با بعضی از دردها و حساسیت‌‌ها به فرد کمک خواهد کرد. پس از تزریق فیلر به گونه‌ها نباید فشاری به صورت وارد شود و نباید هیچ ماساژی در ناحيه تزريق انجام شود.
وجود علائم اولیه در ٣ روز اول، کاملاً طبیعی است، اما اگر بیش از ٣ روز ادامه داشته باشد، فرد باید به سرعت به پزشك متخصص پوست مراجعه كند. درد و تب زیاد، تنها علایم خطرناک احتمالی در تزریق فيلر به شمار می‌روند.
 
٢. احساس ناراحتی
 احساس ناراحتی در حین تزریق فيلر والتهابات بعد از آن می‌تواند باعث اضطراب بیمار شود؛ مخصوصاً اگر دفعه اولی باشد که بیمار تزريق فيلر را تجربه مى‌كند.
ما برای احساس راحتى و كاهش اضطراب شما، ١٥-٢٠ دقیقه قبل از تزریق فيلر از کرم‌هاى بى حس كننده حاوى لیدوکائین استفاده می‌کنیم.
اگر بعد از تزریق فيلر احساس درد خفیف، التهاب یا سردرد داشتید، می توانید از استامینوفن در همان روز استفاده کنيد.
بلافاصله بعد از تزريق فيلر مى‌توانيد كارهاى روتين روزانه خود را انجام دهيد ولی در این دوره انجام فعالیت‌‌های شدید بدنی اصلاً توصیه نمی‌شود؛ چرا که بالا رفتن جریان خون در بدن، احتمال تورم و كبودى محل تزريق را افزایش خواهد داد. در روزهای اول بعد از تزریق فيلر، فرد نباید از سونا و جکوزی استفاده کند. مهم ترین فعالیت فرد حداقل تا دو روز بعد از تزریق فيلر، استفاده مداوم از کیسه یخ در خانه است.
 
●        عوارض مهم تزریق فیلر :
 ١. ایجاد توده و برآمدگی در زیر پوست
 بعد از تزریق فيلر، بیمار ممكن است بتواند توده‌های فيلر را با دست در زیر پوستش احساس کند، که طبيعى است؛ ولی اگر توده‌های فيلر دردناک و قرمز باشند، می توانند نشانه عفونت بوده و با مصرف آنتی بیوتیک در طی ٢-١٠ روز برطرف می شوند.
 
٢. آسیب به مویرگ‌ها
 عارضه مهم آسیب به مویرگ‌ها پس از تزريق فيلر نادر بوده و درد شدید و تغییر رنگ پوست از نشانه‌های آن است. برای باز کردن عروق آسيب ديده از کمپرس گرم، نیتروگلیسیرین ٢٪؜ ، داروهاى خوراكى، تزريق آنزيم هيالاز و كورتيكواستروئيد رقيق و برخى ليزرها می توان استفاده کرد. نباید از یخ در درمان این عارضه استفاده شود.
 
●        عوارض تزریق فيلر از ابتدای هفته سوم بعد از تزریق:
 عوارض خفیف :
 توده‌های قابل لمس، رنگ پریدگی پوست و واکنش های آلرژیک جزو عوارض خفیف تزریق فيلر از ابتدای هفته سوم محسوب می شوند.
 
عوارض مهم :
 ١. جابجایی فيلر
 معمولاً جابجایی فیلر در زیر پوست بعد از تزریق فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت ( مانند Radiesse) و فيلرهاى بى كيفيت پاژ كه امروزه منسوخ شده است، به وجود می آید. این اتفاق به طور کلی غیر محتمل است و تنها عده بسیار کمی از افراد، با این مشکل روبرو می‌شوند كه درمان توسط متخصص پوست مجرب و از طريق تخليه فيلر انجام مى‌شود.
از آن جایی که در بدن ما به طور طبیعی هیالورونیک اسید یافت می‌شود، تزریق فیلرهایی از جنس هيالورونيك اسيد، برای جلوگیری از حرکت فيلر مؤثر خواهد بود. در واقع این نوع فیلرها، دردسر کمتری برای فرد ایجاد می کنند و او را در خطر جابجایی فيلر قرار نمی دهند.
 
٢. تشكيل گرانولوم‌های واقعی
 گرانولوم به توده های سفت و برجسته‌ای گفته می شود که گاهی در اثر عفونت يا در اثر جسم خارجی انگاشتن فيلر توسط بدن به وجود می‌آید. تشكيل گرانولوم جزو عوارض نادری است که در کمتر از ١٪؜ بیماران ايجاد مى‌شود. گرانولوم حتی تا ماه‌ها بعد از تزریق فيلر هم ممکن است به وجود بیاید.
راه‌های زیادی برای درمان گرانولوم وجود دارد كه توسط متخصص پوست مجرب با تزریق دوزهاى استاندارد استروئید و آنزيم هيالاز يا درمان‌هاى دارويى انجام مى‌شود.

مراحل تزریق فیلر گونه​​​​​​​

پیش از مرحله تزریق فیلر به گونه‌ها پزشک متخصص پوست باید شما را به طور کامل معاینه کند. پزشک باید مطلع باشد که انتظار شما از نتیجه تزريق فيلر به گونه‌ها چیست؟ آیا پیش از این تزريق فيلر به گونه یا نواحی دیگر صورت داشته‌اید؟ آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید؟ آیا پیش از این از فیلرهای دائمی استفاده کرده‌اید؟ اطلاع دقیق و کامل از پاسخ همه این سؤالات به پزشک کمک می‌کند که نوع و مقدار فيلر مورد نیاز را با دقت بیشتری انتخاب کرده و نتیجه تزريق نیز بهتر شود.

پس از تعیین نوبت در روز مشخص، پزشک متخصص محل‌های تزریق را با ماركر مخصوصى مشخص کرده و پس از بی‌حسی موضعی با کرم‌های بی‌حس‌کننده تزریق را انجام می‌دهد.  برای برجسته‌تر کردن گونه‌ها یا رفع افتادگی آن‌ها از فيلرهای پر کننده استفاده می‌شود. این فيلرها در میان بافت‌های زير پوست قرار گرفته و جای خالی چربی‌های از دست رفته را پر می‌کنند. توجه کنید که برای دستیابی به نتیجه نهایی بهتر است چند روزی صبر کنید تا اثرات تزریق (مانند ورم و كبودى) از بین رفته و التهابات پوست شما برطرف شود. پس از آن می‌توانید درباره تزريق حجم بيشتر تصمیم بگیرید.

توصیه ها و مراقبت ها قبل و بعد از تزريق فيلر به گونه ها
​​​​​​​١. حداقل از ٧ روز قبل و تا ٧ روز بعد از تزريق فيلر، از مصرف دخانیات، الکل، داروهاى رقيق كننده خون ( مانند آسپرين و مسكن ها) و مواد غذایی رقیق کننده خون ( روغن ماهى، جنسينگ، ويتامين E ) دوری کنید.
٢. در روز تزريق از کرم‌های آرایشی استفاده نکرده و با پوستی بدون هرگونه آرایش مراجعه کنید.
٣. مصرف داروهای ضد التهابی نظیر مسکن‌ها (NSAIDs) را قطع کنید.
٤. پس از تزريق فيلر تا ٤٨ ساعت از کرم‌های آرایشی استفاده نکنید.
٥. پس از تزریق فیلر از کمپرس یخ استفاده کرده و قرص‌های تجویز شده توسط پزشك متخصص را سر موقع مصرف کنید. این کار باعث کاهش التهابات و کوتاه‌تر شدن عوارض خواهد شد.
٦. از خاراندن، ماساژ یا فشار دادن پوست محل تزريق فيلر خودداری کنید.
٧. تا ٤٨ ساعت پس از تزریق فيلر ترجیحاً طاق باز بخوابید.
٨. در صورت داشتن سابقه هرگونه بيمارى از جمله تبخال، يا مصرف هرگونه دارو حتى مسكن، قبل از تزريق فيلر حتماً به پزشك متخصص اطلاع دهيد.

نحوه خواب درست و شستن صورت بعد از تزريق فیلر

روش خوابیدن درست از موارد مهم بعد از تزریق فيلر برای گرفتن بهترین نتیجه است. برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه فشار ناخودآگاه در زمان خواب بر روی صورت و محل تزریق فيلر، طاق باز (به پشت) بخوابید. بهتر است در اطراف سر خود بالش نرم قرار دهید با بالش U گردنى دور گردن خود داشته باشيد تا امکان چرخش به پهلو یا شکم هنگام خواب کمتر شود.
 
بهتر است در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق فيلر صورت خود را نشویید و حمام نکنید. پس از گذشت ۲۴ ساعت با آب ولرم و به آرامی بدون ماساژ یا فشار به ناحیه تزریق، می‌توانید صورت خود را بشویید.
بهتر است بهترین زمان اولین شستشوی صورت بعد از تزریق فيلر را از پزشک خود بپرسید، زیرا ممکن است پزشک با توجه به هر فرد یا نحوه تزریق فيلر، دستورالعمل متفاوتی برای شستشوی صورت داشته باشد.
در هفته‌های اول پس از تزریق فيلر از حمام‌های طولانی با فشار آب زیاد و استفاده از آب بسیار گرم یا سرد خودداری کنید.