تزريق ژل لب​​​​​​​

لب‌ها از اجزای مهم صورت هستند که تأثیر بسزایی بر روی زیبایی صورت داشته و جذابیت چهره را افزایش می‌دهند و داشتن لب های متناسب و برجسته، این زیبایی و جذابیت را چندین برابر مى كنند. بسیاری از افراد به طور مادرزادی و ژنتیکی لب‌های باریک و نامتناسبى دارند و همین مورد باعث شده تا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

همچنين بنا به دلایلی مانند بالا رفتن سن و کاهش تولید کلاژن یا آسیب های ناشی از تماس با نور خورشید، ممکن است به مرور از حجم لب‌ها کاسته شود که می‌تواند نارضایتی‌هایی را به همراه داشته باشد.
​​​​​​​
تزریق ژل لب از جمله روش‌های محبوب بوده که برای فرم دهی و حجم دهی لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بی خطر است و نتایج بسیار فوق العاده ای را به همراه دارد. تمامی افرادی که از فرم و حجم لب‌های خود ناراضی هستند و می‌خواهند لب های خوش فرم تر و حجیم تری داشته باشند، می توانند در کمترین زمان ممکن از مزایای این روش بهره مند شوند. در این تزريق زیبایی، بافت لب و همچنین کناره‌های لب حجم داده می‌شود و زیبایی لب و صورت بیشتر خواهد شد.

ژل لب با هدف افزایش حجم و بهبود فرم لب‌ها تزریق شده و میزان ژل مورد نياز به برند فيلر و همچنین سلیقه افراد بستگی دارد. انواع مختلفی از فیلرهای پوستی وجود دارند که برای تزریق به لب‌ها و نواحی اطراف آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در میان آن‌ها، هیالورونیک اسید که به طور طبیعی در بدن یافت شده و به افزایش حجم لب‌ها کمک می کند، بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.
 
نکته بسیار مهم در خصوص تزریق ژل لب این است که تناسب میان لب بالا و پایین و تناسب بين لب و چانه، حتماً باید در نظر گرفته شود، تا نتایج ایده آل تری حاصل گردد. به علاوه اینکه فرم لب هر فرد با دیگری متفاوت بوده و مختص خود فرد است و نباید این انتظار را داشته باشید تا فرم لب بعد از تزریق، مانند سایر افراد شود. به همین خاطر، این تزريق زیبایی حتماً باید توسط پزشک متخصص که آشنا به آناتومی لب و صورت است انجام شود.
 
ژل لب با استفاده از سوزن بسیار ظریف و در زاویه‌ای مناسب داخل لب  یا نواحی اطراف لب تزريق می شود و می توان برای کاهش احساس درد، از کرم‌های بی حسی موضعی مانند لیدوکائین استفاده کرد.
​​​​​​​
فیلرهای لب بر پایه‌ اسید هیالورونیک طی چند سال گذشته به عوامل تقویت‌کننده و پرکننده بافت نرم تبدیل شده‌اند. فیلرهای هیالورونیک اسید تزریقی به لب‌ها معمولاً نرم هستند و ساختار ژل مانند دارند. نتایج حاصل از تزریق ژل لب و ماندگاری آن‌ها نیمه‌موقت است و بستگی به برند استفاده شده ژل، ناحیه‌ تزریق و متابوليسم بدن فرد دارد اما معمولاً مدت اثر آن ۶ تا ۱۲ ماه یا در برخی موارد ۱۸ ماه است. انتخاب یک کلینیک زیبایی خوب و حرفه‌ای برای تزریق ژل لب به همین دلیل از اهمیت بسيار بالایی برخوردار است. ​​​​​​​

فرم‌های مختلف تزریق ژل لب

فرم لب می‌تواند با توجه به محل و نحوه تزریق ژل تغییر کند و این موضوعی است که حتماً باید در خصوص آن با پزشک صحبت شود. برخی افراد تمايل دارند لب بالا حجیم تر از لب پایین باشد یا برعکس؛ برخی ترجیح می دهند اندازه لب بالا و پایین با هم برابر باشد.
​​​​​​​
برخی تکنیک‌ها و مدل‌های مختلف ژل لب عبارتند از:
 
ژل لب روسی: ژل لب روسی که این روزها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، از سمت داخل به بیرون و حاشیه لب و به طور عمودی تزریق می‌شود و این روش برای افرادی که لب‌های باریک و کم حجمی دارند، نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.
ژل لب عروسکی: در ژل لب عروسکی، میزان ژل بیشتری در لب پایین تزریق می شود تا حجم لب پایین بیشتر از لب بالا شود و لب‌ها فرم عروسکی یا به اصطلاح باربی پیدا کنند.
ژل لب طبیعی (کلاسیک): برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند بعد از تزریق، لب‌ها فرم طبیعی‌تری داشته باشند، افزایش حجم به صورت نامحسوس و به طور کاملاً طبیعی انجام خواهد شد.
ژل لب قلبی: تزریق ژل قلبی برای آن دسته از افرادی مناسب‌تر است که فرم صورت بیضی دارند که در این روش، فاصله‌ای بین قسمت بالایی دو حاشیه لب ایجاد می شود و لب ها اصطلاحاً ظاهر قلبی شکلی پیدا می کنند.

کاندید مناسب ژل لب​​​​​​​

تزریق ژل لب یک تصمیم شخصی است و افرادی که از حجم و فرم لب های خود ناراضی هستند، می‌خواهند لب‌های حجیم تر و خوش فرم تری داشته باشند و انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتایج تزریق دارند، می توانند این تزریق را انجام دهند.

 توجه داشته باشید که از تزریق ژل لب در موارد زیر باید خودداری شود:

●        باردارى
●        وجود هرگونه عفونت فعال دهانی مانند تبخال،
●        ابتلا به دیابت،
●        ابتلا به برخی بیماری های خاص مانند لوپوس،
●        وجود مشکلات مربوط به انعقاد خون
●        افرادی که دچار سرماخوردگی یا کرونا شده اند یا آن دسته از افرادی که سابقه حساسیت به ژل یا لیدوکائین دارند، حتماً باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند.
●        اگر می‌خواهید درمان‌های دندانپزشکی داشته باشید، بهتر است قبل از درمان، ژل لب را دریافت نکنید. درمان دندانپزشکی نیاز به فشار و کشش صورت دارد که به طور بالقوه می تواند جای پرکننده‌ها را جابجا کند. انتظار حداقل چند روز یا ترجیحاً دو هفته ایده آل است.

مزایا و معایب ژل لب​​​​​​​

قطعاً تمامی روش های زیبایی یک سری مزایا و معایب دارند و ژل لب نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 از جمله مزایای تزریق ژل لب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
●        حجم دهی و فرم دهی لب‌ها در کمترین زمان ممکن و متناسب با سلیقه فرد،
●        ماندگاری نسبتاً بالا،
●        کبودی کمتر،
●        پایین بودن احتمال بروز عوارض بعد از تزریق،
●        هزینه کمتر نسبت به سایر روش‌ها،
●        مشاهده فوری نتایج
 
از جمله معایب/عوارض تزریق ژل لب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
●        خونریزی در ناحیه تزریق،
●        ورم و کبودی،
●        حساسیت،
●        طبیعی نبودن حالت لب‌ها
اما در صورتی که این تزریق توسط پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه انجام شود، احتمال بروز هر یک از عوارض گفته شده به حداقل خواهد رسید.

برندهای ژل لب​​​​​​​

انتخاب برند ژل لب یکی از مهم ترین مواردی است که باید در نظر گرفته شود، چرا که نامرغوب بودن ژل می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. مواردی از قبیل سن فرد، فرم لب و نتایج مورد انتظار در تعیین برند ژل لب دخیل هستند و در کنار برند انتخابی، نحوه تزریق نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در كلينيك دكتر بيتا ساقى فقط  از برندهاى ژل معتبر و داراى مجوز براى تزريق استفاده مى شود. همچنین باید بدانید که استفاده از ژل‌ها فقط به میزان حجم ‌دهی بستگی ندارد. شکل ‌دهی و مشخص کردن مرزهای لب نیز در زیبایی لب ها مهم هستند و باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم. از عوامل مؤثر در انتخاب برند ژل عبارتند از:
 
●        سن متقاضی تزریق ژل به لب،
●        شکل کنونی لب،
●        هدف نهایی از تزریق ژل،
●        شکل هندسی و انحنای لب‌ها.

مراقبت‌های بعد از تزريق ژل لب​​​​​​​

کاملاً طبیعی است که بعد از تزریق ژل، لب‌ها متورم باشند و کبودی‌هایی دیده شود و این علائم معمولاً طی چند روز فروکش کرده و محو می شوند. رعایت یکسری نکات و مراقبت‌ها می‌تواند به تسریع موارد گفته شده و حاصل شدن نتایج ایده آل کمک کند، از جمله:

●        استفاده از کمپرس سرد به بهبود کبودی و ورم کمک می کند.
●        تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل، تا جایی که می‌توانید آب بنوشید تا هیدراتاسیون بدن حفظ شود و روند ترمیم تسریع یابد.
●        بهتر است یک تا دو روز بعد از تزریق ژل لب، از انجام فعالیت‌های شدید بدنی خودداری شود، چرا که این قبیل فعالیت‌ها می‌توانند باعث افزایش ورم یا خون مردگی شوند.
●        به مدت ۴۸ ساعت از بودن در مکان هایی مانند سونا، جکوزی یا محیط‌های گرم خودداری کنید.
●        تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل، از آرایش کردن لب‌ها خودداری کنید.
●        برای کاهش ورم و کبودی در محل تزریق یک هفته قبل از تزریق، از داروهای بدون نسخه رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده نکنید.
●         از موادی مانند سیر، جینسینگ، روغن ماهى و ویتامین E استفاده نکنید.
●        دو روز قبل از تزریق، از پمادهای موضعی مانند ترتینوئین، رتینول، رتینوئید، اسید گلیکولیک یا هرگونه محصول ضد پیری استفاده نکنید.
●        از موم، دکلره، برداشتن مو با موچین یا کرم موبر در ناحیه مورد نظر دوری کنید.
●        دو روز قبل از تزریق استفاده از آرنیکا را شروع کنید. این کار الزامی نیست اما کبودی را کاهش می‌دهد.
​​​​​​​
اگر سابقه تبخال دارید، احتمال اینکه سوزن‌ها باعث تحریک و ایجاد تبخال شوند، وجود دارد؛ در این صورت، پزشک خود را مطلع سازید. در دوران بارداری تزریق لب انجام ندهید. اگر به مواد تشکیل دهنده ژل حساسیت دارید یا اختلالات عصبی دارید، تزریق لب برای شما گزینه مناسبی نیست.

مزایای تزریق مجدد ژل به لب​​​​​​​

●        ماندگاری بیشتر با اضافه شدن فیلر جدید به قبلی: همانطور که گفتیم زمان مناسب برای تزریق مجدد فیلر، زمانی است که هنوز یک چهارم از ژل قبلی بر روی لب شما باقی مانده باشد. وقتی تزریق مجدد ژل در این حالت انجام می شود، ژل جدید به ژل قبلی اضافه شده و اثر ماندگاری فیلر را بیشتر می کند.
​​​​​​​
●        جذب کندتر ژل در تزریق مجدد: با تزریق مجدد ژل اتفاق دیگری که می افتد این است که، ژل های جدید با واکنش کمتری از سوی بدن برای جذب، مواجه می شوند. وقتی برای بار اول اسید هیالورونیک را وارد بدن می کنید، واکنش بدن به آن‌ها شدیدتر است، اما در مرتبه دوم حساسیت بدن کمتر شده و در نتیجه جذب فیلر جدید با سرعت کمتری انجام می‌شود؛ در نتیجه ماندگاری آن بیشتر خواهد شد.