تزريق ژل (فيلر)​​​​​​​

یکی از کارهایی که در زیبایی و جوان‌سازی پوست و فرم دهی و مادلينگ صورت تأثیر بسزایی دارد، تزریق ژل (فیلر) است. تزریق فیلر در واقع نوعی درمان بی‌خطر جهت رفع علائم پیری و افتادگی پوست صورت است كه جوانى را به پوست باز می‌گرداند.

با افزایش سن بافت‌های پوست نازک شده و خطوط صورت که معمولاً در اطراف بینی، دهان، چشم و گونه‌ها مشاهده می‌شوند، عمیق‌تر شده و به چین و چروک‌هایی واضح تبدیل می‌شوند.
​​​​​​​
تزریق ژل (فيلر) می‌تواند این حجم از دست رفته را جبران و چین و چروک‌های صورت را كم کند. البته رفع چین و چروک‌ها فقط یکی از کاربردهای تزريق ژل است و می‌توان از آن در افزایش حجم لب‌ها، لیفت ابرو، رفع گودی‌های صورت و موارد دیگر استفاده کرد که در ادامه به تفصیل در مورد آنها صحبت مى‌كنيم.

قبل

بعد

تزریق ژل

ژل چیست؟ ​​​​​​​

همان‌طور که گفته شد، ژل‌ها نوعی پرکننده و حجم دهنده پوستی هستند که جهت جوان‌سازی، فرم دهی و حجم‌دهی نقاط مختلف صورت و بدن به كار مى‌روند. از مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده ژل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

١. هیالورونیک اسید: این ماده طبیعی در پوست تمام انسان‌ها وجود دارد و به حفظ طراوت و رطوبت پوست کمک می‌کند. تزریق ژل هیالورونیک اسید حداكثر تا یک سال دوام دارد و پس از آن به‌تدریج جذب بدن می‌شود. از انواع فیلرهای هيالورونيك اسيد، آلي‌اكسين، پرفكتا، استايليج و نوراميس مى‌باشند.

٢. هیدروکسیل آپاتیت کلسیم: این ماده طبیعی در استخوان به‌وفور یافت می‌شود. هیدروکسیل آپاتیت كلسيم از نظر میزان غلظت به نسبت هیالورونیک اسید غلیظ‌‌تر بوده و طول عمر بیشتری دارد. تزریق این ماده به پوست سبب تحریک کلاژن‌سازی و رفع خطوط و چین و چروک خواهد شد. از انواع فیلرهای هیدروکسیل آپاتیت کلسیم می‌توان به رادیز اشاره کرد.

٣. اسید پلی ال لاکتیک: این ماده با تحریک کلاژن‌سازی موجب استحکام پوست و کاهش چین‌وچروک می‌شود. ژل اسکالپترا از فیلرهایی است که حاوی مقدار زیادی اسید پلی ال لاکتیک است و نتایج آن تا ٢ سال باقی می‌ماند.
​​​​​​​
٤. پلى كاپرولاكتون: پلى كاپرولاكتون (PCL) یک ماده پزشکی قابل جذب است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است. بخیه‌های قابل جذب و ایمپلنت‌های ارتوپدی همگی از این ماده ساخته شده اند. فيلر الانسه از اين ماده بوده و ماندگارى ٢ و ٣ ساله دارد.

ماندگاری انواع ژل

معمولاً نتیجه تزریق ژل در همان جلسه اول کاملاً مشخص است، همین موضوع سبب شده تا این محصول زیبایی در بین افراد محبوبیت بیشتری داشته باشد. انواع ژل به‌طورکلی از نظر ماندگاری به سه گروه تقسیم می‌شوند:

١. ژل موقت: ژل موقت شامل هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسید است. از این ژل به‌منظور افزایش حجم در لب، گونه‌ها و فرم‌دهی سایر نقاط صورت و بدن استفاده می‌شود.

٢. ژل نیمه دائمی: این دسته از ژل‌ها اغلب جهت پر کردن خطوط عمیق صورت و رفع افتادگی پوست استفاده می‌شوند. توجه داشته باشید که فیلرهای نیمه دائمی بعد از چند هفته نیاز به ترمیم مجدد دارند.
​​​​​​​
٣. ژل دائمی: فیلرهاى دائمی در برندهای مختلفی تولید می‌شوند؛ اما تنها تعداد محدودی از آنها مورد تأیید FDA هستند. تخلیه فیلرهای دائمی دشوار است و عوارض جانبی بیشتری مثل عفونت را برای فرد به همراه دارد؛ بنابراین استفاده از آن به هر فردى توصیه نمی‌شود.

تزریق ژل چیست؟

یکی از روش‌های رایج برای رفع خطوط چهره و فرم دهی و مادلينگ نواحی مختلف صورت و بدن، تزریق ژل است. تزریق معمولاً به کمک مواد مصنوعی انجام شده و در نهایت موجب شادابی و جوانى ظاهر فرد مى‌شود.

حتى به کمک تزریق ژل می‌توان جای زخم و فرورفتگی‌های ناشی از آن را اصلاح کرد. زمان تزریق فیلر حدود ٢٠-٤٠ دقیقه طول می‌کشد؛ اما این مدت‌زمان بر اساس خطوط و چروك‌هاى پوست و مهارت پزشک ممکن است تغییر کند.
​​​​​​​
به دلیل هزینه‌های مناسب و عوارض بسیار کم، سالانه میلیون‌ها نفر از تزريق ژل برای جوانسازی پوست خود استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که تزریق فیلرهای پوستی، بعد از تزریق بوتاکس، شايع‌ترين روش جوانسازی پوست در سراسر جهان است.

تزریق ژل - دکتر بیتا ساقی

قبل

تزریق ژل - دکتر بیتا ساقی

بعد

تزریق ژل

کاربردهای تزریق ژل​​​​​​​

تزریق ژل موجب افزایش کلاژن پوست و رفع انواع چین ‌و چروک، رفع خط خنده، خطوط  کنار گونه و سایر خطوط صورت مى‌شود. از كاربردهای مورد تاييد تزريق فيلر مى‌توان به موارد زیر اشاره كرد: 

١. حجم‌ دهی: از فیلرهای پوستی می‌توان برای برجسته کردن و افزایش حجم لب، چانه و گونه‌ها استفاده کرد. اغلب افراد این کاربرد تزريق ژل را با نام پروتز می‌شناسند.

٢. رفع چین و چروک‌ها: از تزریق ژل می‌توان برای رفع چین و چروک‌هایی مانند خطوط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی استفاده کرد.

٣. حجم‌دهی به صورت: یکی از ناخوشایندترین اثرات پیری پوست، کاهش حجم صورت است. این اثر را معمولاً در لب‌ها، گونه‌ها و زير چشم می‌بینیم. تزریق ژل یکی از موثرترین و راحت ترين راه‌های جبران حجم از دست رفته است. از تزريق ژل می‌توان برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت ابرو و رفع افتادگی پوست صورت و گردن استفاده کرد.

٤. مادلينگ صورت: در افراد جوان كه به دنبال زاويه سازى يا به اصطلاح مادلينگ صورت خود هستند، مى توان از تزريق ژل براى برجسته كردن زاويه فك، چانه و گونه‌ها بهره برد.

٥. جوانسازی دست‌ها: از فیلرهای پوستی علاوه بر جوانسازی صورت، می‌توان برای جوانسازی و افزایش حجم پشت دست‌ها استفاده كرد.

​​​​​​​٦. اصلاح قوز بينى: اصلاح فرم بینی بدون جراحی یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل است.

نواحی مختلف تزریق ژل در صورت و بدن​​​​​​​

1. ژل خط خنده
​​​​​​​
ژل‌های مورداستفاده برای تزریق به ناحيه خط خنده از نوع پرکننده هستند. به اين شكل كه پس از تزریق ژل نواحی از خط خنده که دچار تحليل شده و چربی خود را از دست داده‌اند پر می‌شوند. اين عامل باعث می‌شود که خطوط و چروک‌های ایجاد شده در این ناحیه از بین رفته و چهره شما همچنان جوان و زیبا بماند. به‌علاوه کسانی که پوست نواحی دور لبشان شل شده یا دچار افتادگی شده است، می‌توانند از تزريق ژل برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنند.

2. ژل زیر چشم

یکی از کاربردهای اساسی برای آن دسته از افرادی که زیر چشمشان گود افتاده و یا سیاه و تیره شده است، تزریق فیلر زیر چشم است. تزريق فيلر زير چشم توسط اغلب متخصصين پوست توصیه می‌شود و در جوانسازی اطراف چشم و کاهش تیرگی زیر چشم نقش بسزایی دارد. چنانچه به دنبال رفع سیاهی یا گودی زیر چشم خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم با متخصصین پوست مجرب مشورت کنید.

3. ژل لب 

لب یکی از بخش‌هایی است که فرم آن در زیبایی چهره تاثیر بسیاری دارد. برای حجیم سازی و فرم دهی لب‌ها با تزریق انواع ژل، پزشک متخصص پوست اغلب از ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک استفاده می‌کند. ژل‌هاى هیالورونیک اسید حدود ۶-٩ ماه ماندگاری دارد و پس از این مدت جذب شده و بهتر است مجدد تزريق شود. این روش زیبایی درمانی برای افرادی که لب‌های نازک یا نامتقارنی دارند، استفاده می‌شود. ژل لب با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی به لب تزریق می‌شود. توجه داشته باشید که متخصص پوست مجرب باتوجه‌به مدل مدنظر شما و فرم اولیه لب اقدام به تزریق فیلر می‌کند. از مدل‌های مختلف ژل لب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

١. ژل لب روسی: این مدل بیشتر برای افرادی که تمایل به فرم‌های طبیعی دارند، مناسب است. مدل روسی تغییرات چشمگیری در لب‌ شما ایجاد نمی‌کند؛ لذا اگر برای بار اول قصد دارید تزریق ژل لب انجام دهید، توصیه می‌شود این مدل را انتخاب نمایید. در فرم روسی لب بالایی شما بیشتر تزریق می‌شود و فرم کلی لب شبیه به قلب است.

​​​​​​​٢. ژل لب عروسکی: این مدل بعد از تزریق روسی از محبوب‌ترین مدل‌های لب محسوب می‌شود. میزان حجم‌دهی به لب عروسکی طبیعی است؛ بنابراین در این مدل نباید توقع داشته باشید لبتان خیلی بزرگ شود. به توصیه متخصصين پوست، این مدل برای آن دسته از افرادی که لثه آنها هنگام خندیدن دیده می‌شود، مناسب است.

٣. ژل لب قلوه‌ای: در این مدل لب شما کاملاً برجسته و حجیم خواهد شد. متخصص پوست برای ایجاد این مدل در لب، ژل را به میانه لب بالا و پایین و کناره‌هاى آن تزریق می‌کند. ریسک تزريق ژل لب قلوه‌ای بالا است؛ لذا توصیه می‌شود برای تزريق اين مدل ژل لب، حتماً با متخصص پوست باتجربه مشورت نمایید.

3. ژل گونه
​​​​​​​
از قسمت‌های صورت که به جذابیت بیشتر چهره کمک بسزایی می‌کند، گونه است. تزریق فیلر به گونه برای آن دسته از افرادی که گونه آنها برجستگی کمی دارد و فرورفته است، استفاده می‌شود. بلافاصله پس از تزریق ژل شما شاهد لیفت و برجسته شدن استخوان گونه خود خواهید شد. در حال حاضر تزریق ژل گونه از خدمات زیبایی پرطرفدار در بین خانم‌ها و آقایان محسوب می‌شود.

4. ژل چانه

با وجود اینکه ژل چانه به‌اندازه ژل لب و گونه در بین افراد محبوب نیست، اما بهتر است بدانيد که تزریق چانه به کمک ژل می‌تواند سبب تحولی فوق‌العاده‌ای در چهره شما شود. به کمک ژل چانه می‌توان به زاویه‌سازی صورت کمک کرد و عیوبی مثل داشتن غبغب را پوشاند. این روش معمولاً در افرادی که چانه کوچک و کوتاهی دارند، بیشتر اثربخش خواهد بود.

5. ژل زاويه فك

در افرادى كه به مادلينگ صورت و چهره زاويه دار علاقه دارند، تزريق ژل به زوایای فک اثر چشمگیری ايجاد مى‌كند. همچنين تزريق ژل به زاويه فك باعث استخوانى بنظر رسیدن چهره فرد و ليفت قسمت تحتانى صورت مى شود.

6. ژل بینی

بینی به‌عنوان مهم‌ترین عضو صورت در ایجاد یک چهره بی‌عیب‌ونقص و زیبا، گاهی ممکن است به اصلاح نیاز داشته باشد. شاید فکر کنید تنها راه اصلاح بینی، جراحی بینی است؛ اما جالب است بدانید که یکی از روش‌های اصلاح فرم بینی استفاده از تزریق ژل است.
فیلر بینی می‌تواند نواقصی مانند برجستگی تیغه بینی، قوز بینی، عدم تقارن در دو طرف بینی و افتادگی بینی را به‌راحتی و بدون خونریزی در کمترین زمان ممکن اصلاح کند. تزریق انواع ژل به دو طرف بینی در بیشتر مواقع قوز بینی را برطرف می‌کند؛ اما این تزریق اگر در نوک بینی انجام شود تا حدود زیادی سبب لیفت بینی و ظاهر مناسب آن خواهد شد.

توجه داشته باشید که تزریق فیلر بینی هرگز برای افرادی که برجستگی بزرگ روی بینی خود دارند، مناسب نیست. بهتر است برای اصلاح بینی‌های گوشتی با مشورت پزشک متخصص از روش عمل زیبایی استفاده شود.

7. ژل برای ناحیه تناسلی

ناحیه تناسلی بانوان یکی از نقاط بدن است که با افزایش سن و پس از باردارى خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و نسبت به قبل دچار کاهش حجم می‌شود. تزریق فیلر به ناحیه تناسلی بانوان در سنین بالا سبب ازبین‌رفتن چین ‌و چروک و برطرف‌کردن تیرگی این ناحیه می‌شود.
استفاده از ژل برای ناحیه تناسلی حتماً باید طبق نظر پزشک متخصص پوست مجرب باشد. پزشک با بررسی‌های لازم درباره چگونگی انجام این کار زیبایی تصمیم می‌گیرد. این روش برای افرادی که چین ‌و چروک‌های زیادی دارند، مناسب نیست و پزشک در بیشتر مواقع به این دسته از افراد روش جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

معرفی بهترین نوع و برند ژل‌ها​​​​​​​

ژل‌های تزریقی در انواع متنوعی در بازار وجود دارند؛ اما پیدا کردن ژلی که علاوه بر داشتن استانداردهای لازم، مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا باشد، کار راحتی نیست. یافتن ژل مناسب و باکیفیت در وهله اول به بودجه شما بستگی دارد. ژل آلي‌اكسين، پرفكتا، نوراميس و نئوويا از ژل‌هاى باكيفيت و مجوزدار هيالورونيك اسيد است و ژل الانسه از جنس PCL است.

کاندید مناسب تزریق ژل​​​​​​​

استفاده از تزریق ژل یک سری شرایط مخصوص دارد و شامل موارد زیر است:

١. فردی که قصد تزریق انواع ژل را دارد باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد.

٢. نداشتن هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای هنگام تزریق ژل مهم است.

٣. نداشتن هرگونه آلرژی و حساسیت هم اهمیت زیادی دارد؛ زیرا اگر فرد به انواع ژل حساس باشد، ممکن است مشکلات جدی برای او پیش آید. در این مواقع برای انجام این روش زیبایی باید با پزشک متخصص پوست مشورت کنید و در صورت تأیید او اقدام به تزریق ژل نمایید.

٤. افرادی که در حفظ سلامت پوست خود کوتاهی نمی‌کنند، کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل هستند.

٥. توجه داشته باشید که فرد باید انتظارات واقع‌بینانه از نتایج حاصل از تزریق ژل داشته باشد.

٦. این روش زیبایی برای افراد بالای ۱۸ سال قابل‌ استفاده است و هیچ محدودیت جنسیتی ندارد.

​​​​​​​٧. چنانچه قصد دارید فقط قسمتی از صورت خود را ژل بزنید، نیازی نیست که کل صورت را اصلاح کنید، با تصمیم‌گیری پزشک متخصص فقط ناحیه مورد نظر اصلاح خواهد شد.

مزایای تزریق ژل​​​​​​​

مزیت‌های فراوان تزریق ژل به نواحی مختلف بدن و صورت سبب شده تا به طرفداران این روش درمانی و زیبایی افزوده شود.

١. استفاده از بسیاری از ژل‌ها برای افراد بالای ۱۸ سال مجاز است.

٢. ژل‌ها در جوان‌سازی و اصلاح فرم صورت و بدن کاربردهای وسیعی دارند.

٣. تزريق ژل هم برای بانوان و هم برای آقایان قابل‌استفاده است.

٤. تزريق ژل به‌عنوان یک روشی غیر تهاجمی و غیر جراحی طرف‌داران زیادی دارد.

​​​​​​​٥. تزریق ژل نیازی به بیهوشی، جراحی و بیمارستان ندارد و بدون درد و خونریزی در کمتر از ١ ساعت توسط پزشکان متخصص پوست انجام می‌شود.

٦. به دلیل استفاده از مواد بی‌حس‌کننده قبل از تزريق، شما در حين تزريق ژل، هیچ دردی را حس نخواهید کرد.

٧. دوره نقاهت تزريق ژل بسیار کوتاه است و بهبودی در کمتر از ٢ هفته تحقق می‌یابد. افراد می‌توانند بلافاصله بعد از تزریق ژل به فعالیت‌های روزانه خود بپردازند.

٨. ماندگاری انواع ژل نسبتاً بالا است و ٦-١٨ ماه ممکن است باقی بماند.

٩. تزریق ژل با عوارض و خطرات کمی همراه است.

١٠. تزريق ژل را می‌توان در هر زمانی ترمیم کرد.

١١. انتخاب انواع ژل‌ برای جوان‌سازی، حجم‌دهی و زاویه‌سازی در مقایسه با عمل تهاجمى پلاستیک ارزان‌تر، کم‌ریسک‌تر و اقتصادی تر است.

١٢. نتایج فوری پس از گذشت ١٥ دقیقه از تزريق ژل به‌وضوح مشاهده می‌شود.

​​​​​​​١٣. نتایج تزریق ژل، بسیار ظریف و طبیعی است.

معایب تزریق ژل​​​​​​​

به‌طورکلی تزریق ژل معایب چندانی ندارد، مگر آنکه این روش زیبایی توسط افراد غير پزشك، بی‌تجربه و در آرايشگاه يا در كلينيك غیر معتبر انجام شود. اعتماد به هر محلی به‌غیر از کلینیک‌های معتبر و پزشکان متخصص مجرب، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را برای افراد به دنبال داشته باشد.

​​​​​​​ این عوارض شامل آسیب عصبی، آسیب بافتی، درد و خونریزی شدید، کبودی و قرمزی خطرناک و غیرعادی، ماندگاری کوتاه‌مدت، نامتقارن شدن بافت تزريق شده، گلوله شدن ژل در زیر پوست، عفونت، واکنش آلرژیک و حرکت ژل در زیر پوست است.

عوارض تزریق ژل​​​​​​​

از مهم‌ترین عوارض تزریق ژل می‌توان به مواردی همچون تورم موقت تا ٢ روز، درد خفیف، خارش، قرمزی و التهاب خفیف چند ساعته و خونریزی در محل فرو رفتن سوزن اشاره کرد. این موارد هیچ خطری برای کاندید تزریق ژل به همراه ندارد. اما درصورتی‌که عوارض ماندگار بود، باید فوراً با پزشک متخصص خود موضوع را در میان بگذارید. پزشک متخصص پوست در این مواقع براى بهبود و تسريع روند درمان داروهایی تجویز می‌کند.
​​​​​​​
عوارضی نظیر عفونت در ناحیه تزریق، نشت مواد به بیرون و ايجاد ندول‌های اطراف ناحیه تزریق شده باید توسط بیمار جدی گرفته شده و سریعاً جهت رفع آن به پزشک متخصص پوست مراجعه شود. توجه داشته باشید که این عوارض در بیشتر مواقع حاصل عدم مراقبت صحیح بیمار و یا مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر و افراد غير پزشك است.

توصیه‌هاى قبل و بعد از تزريق ژل​​​​​​​​​​​​​​

تزریق ژل همانند سایر خدمات زیبایی و درمانی نیازمند رعایت توصیه‌ها و نکاتی قبل و بعد از تزریق دارد. با اجراى مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق ژل، می‌توان به بهترین نتیجه نهایی رسيد، اما عدم رعایت نکات مراقبتی در هنگام تزریق انواع ژل می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.
 
١ هفته قبل از تزريق ژل از مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن و… و همچنين روغن ماهى، جينسينگ، سير و ويتامين E بپرهیزید.

جهت انعقاد بهتر خون و افزایش ویتامین K در بدن از مصرف اسفناج، کلم و کرفس غافل نشوید.

ناشتا نباشيد و پیش از تزریق ژل حتماً یک میان وعده مناسب میل کنید.

پس از تزریق ژل، به منظور جلوگیری از کبودی، ورم و خونریزی، تا چند روز در معرض مناطق گرمی مثل سونا، دوش آب گرم، نور خورشید و یا شعله داغ قرار نگیرید.

​​​​​​​تا چند روز اول پس از تزريق ژل، به‌هیچ‌عنوان فعالیت‌های سنگین ورزشی و تمرینات سخت بدنی نداشته باشید.

در ٢٤ ساعت اول پس از تزريق ژل، از مصرف مشروبات الکلی، سيگار و قليان خودداری کنید.

تا ٢٤-٤٨ ساعت پس از تزريق ژل، از مصرف انواع كرم ها و لوازم‌آرایشى در محل تزریق پرهيز كنيد.

به‌منظور رفع کبودی و تورم و یا جلوگیری از آن حتماً پس از تزريق ژل، از کمپرس یخ استفاده کنید.

تا ۱۴ روز ناحیه تزریق ژل را ماساژ ندهید.

​​​​​​​می‌توانید برای رفع کبودی از كرم‌هاى حاوى آرنیکا مونتانا زیر نظر پزشک متخصص استفاده کنید.

سوالات متداول