لیزر درمانی

در جامعه امروز چهره ای جوان، زیبا و اندامی مناسب همراه با روانی سالم، جزئی از نیازهای جدی بشريت محسوب می شود. ظاهری زیباتر و جوان تر نه تنها موجب خرسندی و رضایت خود فرد می شود، بلکه موجب موفقیت وی در امور شخصی، خانوادگی و اجتماعی نیز می شود. به همین دلیل است که در دهه های گذشته مراجعه به کلینیک های تخصصی زیبایی و پزشکان متخصص در این زمینه افزایش یافته است. در این رابطه با توجه به تشخیص پزشک و نیاز مراجعه کننده روش های مختلف در کلینیک های پوست و زیبایی ارائه می شود که از میان آن ها درمان های لیزری بسیار رایج و كاربردى است.

انواع لیزرها و کاربرد آن ها

واژه لیزر (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation ) متشکل از حروف اختصاری به زبان انگلیسی بوده که معنای آن به صورت تحت الفظی عبارت است از: «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش».
لیزر، یک نور مهار شده و درخشان‌ تر از هرچه که در طبیعت یافت می‌شود، است و از باریکه‌ های کم‌قدرت و فوق‌العاده دقیق آن می‌توان برای انجام کارهای بسیار ظریف در فعالیت‌های پزشکی استفاده 


خواص اشعه‏ ‏لیزر:
اشعه ‏ لیزر دارای ماهیتی مشابه نور معمولی است، یعنی اجزا تشکیل دهنده آن همان فوتون‏ ها هستند، اما دارای سه خاصیت مهم است که آن ‏را از نور معمولی که عمدتاً در سیستم‏ های IPL استفاده می ‏شود، متمایز می‏ کند. این سه خاصیت عبارتند از:

 • تک طول موج (تک رنگ)
 • هم ‏راستا (موازی)
 • منسجم (هم ‏فاز)


الکساندرایت (Alexandrite) و اِن دی یَگ (Nd:YAG) ، از انواع لیزر به کار رفته در دستگاه هستند و برند دستگاه محسوب نمی شوند. نکته مهم، برند دستگاه و کمپانی سازنده آن است. از لحاظ تکنولوژی دستگاه های امریکایی برترین، پیشرفته ترین و گران قیمت ترین دستگاه های لیزر در دنیا به شمار می ­آیند، اگرچه در کشورهای آسیایی و اروپایی هم از این نوع لیزرها در ساخت دستگاه ممکن است استفاده شود.
در دستگاه های ساخت کمپانی سایناشور، طول موج لیزر را به ‏گونه ‏ای انتخاب می ‏کنیم که بیشترین تأثیر را روی بافت هدف و کمترین تأثیر و جذب را روی بافت‏ های اطراف داشته ‏باشد.

ليزر موهاى زائد

امروزه رفع موهای زائد با دستگاه های لیزر به عنوان روشی رایج، کارآمد و جایگزینی مناسب برای تیغ، اپیلاسیون و …. به شمار می آید.
اين روش در ميان زنان و همچنين میان مردان نیز به منظور رفع موهای سینه و پشت بدنشان بسیار پرطرفدار است. بدین منظور انواع دستگاه های لیزر در کلینیک های پوست و زیبایی موجود است که کاربر برای دست یافتن به درمانی کارآمد و ایمن باید با ویژگی های مهم  دستگاه های لیزر و استانداردهای مطرح در آن، اطلاعات و توجه کافی را داشته باشد.

دستگاه لیزر الیت پلاس
امروزه اصلی ترین دغدغه افرادی که از لیزر رفع موهای زائد استفاده می کنند، دستگاهی است که با آن تحت درمان قرار می گیرند.
دستگاه الیت پلاس با دو لیزر اِن دی یَگ و الکساندرایت از جمله جدیدترین لیزرهای ساخت شرکت سایناشور آمریکا، دستگاهی منحصر به فرد و با سرعت بسیار بالا در عملکرد است که به‌راحتی برای رفع موهای زائد در همه افراد با تایپ­ های پوستی مختلف (تایپ ­های پوستی ١،٢،٣،٤،٥،٦) مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه در این نوع دستگاه از دو نوع لیزر استفاده می­ شود، افرادی که پوست خود را با آفتاب یا سولاریوم برنزه کرده اند نیز به‌راحتی می توانند از این دستگاه لیزر استفاده کنند.
این دستگاه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است و سال ­ها متخصصین پوست و مو از آن به عنوان استاندارد طلایی در رفع موهای زائد نام می­ برند.

نحوه ی عملکرد لیزر در رفع موهای زائد:   
لیزر از طریق رنگدانه های موجود در مو (ملانین)، به سمت ریشه مو هدایت شده و انرژی گرمایی را به فولیکول مو منتقل می کند. گرمای رسیده به ریشه مو، اتصال فولیکول به رگ ‏های خونی ‏ای که وظیفه تغذیه و اکسیژن رسانی به سلول های مو و فولیکول را دارند، قطع کرده و باعث می‏ شود فولیکول دیگر بستر مناسبی برای تولید و رشد مو نباشد.

مزيت هاى دستگاه اليت پلاس كلينيك دكتر بيتا ساقى:

 • بهره ­گیری از لیزر الکساندرایت (الکس)
 • بهره­ گیری از لیزر اِن دی یَگ
 • عرض پالس قابل تنظیم
 • هندپیس ­های متنوع
 • بهره گیری از سیستم کولینگ باد خنک
 • بهره­ گیری از تکنولوژی روز کشور امریکا
 • توجیه و صرفه اقتصادی درمان
 • عدم تماس با سطح پوست و عدم انتقال بيمارى


از لحاظ علمی لیزر الکس با طول موج 755 نانومتر جذب بالایی در ملانین (رنگدانه) دارد و قدرتمندترین لیزر در رفع موهای زائد محسوب می شود. استفاده از این لیزر به دلیل جذب بالا در رنگدانه های پوست برای تایپ های پوستی تیره توصیه نمی شود چرا که تجمع رنگدانه ها در پوست های تیره بیشتر بوده، بنابراین جذب لیزر الکس بالا می رود و باعث سوختگی می شود. در افراد با پوست تيره، از ليزر ِان دى يَگ دستگاه بدون نگرانى از سوختگى، مى توان بهره برد.

رفع ضايعات پيگمانته پوست

ضایعات پیگمانته پوستی (لکه های پوستی) در نواحی مختلف بدن اکثر افراد وجود دارد. لکه های پوستی انواع مختلفی دارند، از جمله ضایعاتی که از بدو تولد روی سطح بدن وجود دارند، لکه هایی که بر اثر بالا رفتن سن به مرور روی سطح پوست نمایان می شوند، لکه های ناشی از آفتاب سوختگی و… . امروزه افراد جامعه برای حفظ زیبایی خود به دنبال درمان این ضایعات هستند، قابل ذکر است بخش عمده ای از انواع ضایعات پیگمانته پوستی توسط لیزر قابل درمان است.
دستگاه الیت پلاس دارای لیزر الکساندرایت از جمله جدیدترین لیزرهای ساخت شرکت سایناشور آمریکا، دستگاهی منحصر به فرد و با سرعت بسیار بالا در عملکرد است که به راحتی برای رفع ضایعات پیگمانته پوست در انواع تایپ­ های پوستی (تایپ­ های پوستی ١،٢،٣ و در برخی موارد ٤) مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه دارای تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است و سال ­ها متخصصین پوست و مو از آن به عنوان استاندارد طلائی در رفع ضایعات پیگمانته سطحی نظیر کک و مک، لک های سطحی پوست که در اثر آفتاب یا در سنین بالا پدید می آیند، همچنین جوش های سرسیاه بینی نام می ­برند.

ضایعات پیگمانته پوست چیست؟
ضایعات پیگمانته در حقیقت لکه ‏هایی هستند که رنگ آن‏ ها با رنگ پایه‏ پوست متفاوت است. این ضایعات رنگ‏ های مختلفی داشته و ممکن است اپیدرمال (سطحی) یا درمال (عمیق) باشند و می توانند در انواع خال، کک و مک و یا لک ظاهر شوند و در نتیجه آن، پوست تیره تر می شود. در این ضایعات، سلول‌های سازنده ملانین که همان رنگدانه پوست هستند، آسیب دیده و یا تخریب می‌شوند. بارداری، تغییرات هورمونی، برخی بیماری­ ها و قرار گرفتن در معرض آفتاب، می تواند عامل ایجاد این ضایعات باشد.

نحوه ی عملکرد لیزر در از بین بردن پیگمان های پوست:
لیزر ساطع شده به سطح پوست به صورت انرژی گرمایی توسط پیگمان ها جذب می شود، این گرما باعث می شود بافت پیگمانته به ذرات بسیار کوچکی تقسیم شود. این ذرات در لایه های پوست به عنوان سلول های مرده محسوب می شوند و توسط دیگر سلول به سمت سطح پوست هدایت شده و در فرآیند طبیعی دفع سلول های مرده پوستی، از بین می روند.

جوانسازى غيرتهاجمى

کاملاٌ مشهود است که امروزه بازار جوانسازی پوست بسیار پرطرفدار است. بسیاری از افراد خواستار ظاهری هستند که با سنی که خود احساس می کنند، تطابق داشته باشد. این گونه افراد به روش های مختلف جوانسازی از جمله لیزر روی می آورند که خود شامل تکنیک های مختلف است که زیر نظر پزشک انجام می شود.

دستگاه لیزر الیت پلاس
دستگاه الیت پلاس مجهز به لیزر اِن دی یَگ، از جمله جدیدترین لیزرهای ساخت شرکت سایناشور آمریکا، دستگاهی منحصر به فرد و با سرعت بسیار بالا در عملکرد است که به راحتی برای جوانسازی غیرتهاجمی در کلیه تایپ­ های پوستی (تایپ­ های پوستی ١،٢،٣،٤،٥،٦) مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است و سال ­ها متخصصین پوست و مو از آن به عنوان استاندارد طلائی لیزر اِن دی یَگ در جوانسازی غیرتهاجمی نام می­ برند.
گذر زمان و قرار گرفتن در معرض تابش اشعه UV نور آفتاب، زخم و موارد دیگر، باعث نازک شدن اپیدرم، تغییر در بافت پوست، ایجاد چین و چروک، ضایعات عروقی، تغییر در رنگ پیگمان ها و ایجاد خال و … می شود. بروز یک یا همه این مشکلات به ایجاد ظاهری نازیبا در پوست می‏ انجامد. بنابراین برای رفع آن می ‏توان سطح پوست را بازسازی یا جوانسازی کرد. جوانسازی پوست و تحریک کلاژن سازی می تواند به چند طریق انجام شود، که از جمله آنها می توان روش های ابلیتیو یا تهاجمی، نان-ابلیتیو یا غیرتهاجمی و در آخر روش های فرکشنال را نام برد.
یکی از روش ­های جوانسازی غیر تهاجمی استفاده از لیزر ان دی یگ است. با توجه به میزان جذب کم این لیزر در رنگدانه­ های پوست (ملانین)، از این لیزر می­ توان برای انواع تایپ­ های پوستی حتی پوست­ های برنزه استفاده کرد.
در این روش، تابش مکرر لیزر بر روی پوست و انتقال انرژی گرمایی به لایه­ های زیرین آن، باعث تحریک کلاژن و فعالسازی آنها در لایه درم شده و به واسطه آن لایه‏ های زیرین پوست سفت می­ شوند. استفاده از این لیزر در سطح پوست ایجاد زخم نمی‏ کند. از این روش برای بهبود چین و چروک‏ های ظریف و رفع ضایعات ناشی از قرارگرفتن در معرض تابش آفتاب، استفاده می ­شود. با توجه به این که جوانسازی در این روش غیرتهاجمی است، ممکن است جلسات درمان بین ٨ الی ١٢ جلسه به طول انجامد.

رفع ضايعات عروقى

افراد جامعه در سنین مختلف به دنبال رفع ضایعات عروقی ظاهر شده در سطح پوست صورت و اندام های خود، به دلایل زیبایی و درمانی هستند.
پیشرفت تکنولوژی در استفاده از انواع لیزرها و منابع نوری به متخصصین این امکان را می دهد که انواع ضایعات عروقی با ضخامت و رنگ های مختلف را در لایه های عمقی تر پوست از بین ببرند.

دستگاه لیزر الیت پلاس
دستگاه الیت پلاس مجهز به لیزر اِن دی یَگ با طول موج ١٠٦٤ نانومتر، از جمله جدیدترین لیزرهای ساخت شرکت سایناشور آمریکا، دستگاهی منحصر به فرد و با سرعت بسیار بالا در عملکرد است که به راحتی برای رفع ضایعات عروقی و رگ ­های ناخواسته در نواحی مختلف بدن از جمله صورت، پا و در کلیه تایپ­ های پوستی (تایپ ­های پوستی ١،٢،٣،٤،٥،٦) حتی پوست­ های برنزه مورد استفاده قرار می گیرد.
این دستگاه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است و سال‌ها متخصصین پوست و مو از آن به عنوان استاندارد طلائی در رفع ضایعات عروقی نام می‌برند.
ضایعات عروقی ضایعاتی هستند که یا از بدو تولد و یا به مرور زمان ظاهر شده ‏اند؛ مانند رگ های عنکبوتی که احتمالاً در صورت یا پاهای خود یا اطرافیان، آن ها را مشاهده کرده اید. این ضایعات انواع مختلفی دارند، ممکن است بسیار سطحی یا عمیق و در رنگ‏ های مختلف باشند. یکی از لیزرهای مؤثر در درمان ضایعات عروقی، لیزر ان دی یگ است که به دلیل عمق نفوذ بالاتر در مقایسه با انواع دیگر لیزر، قادر به درمان ضایعات و رگ های عمقی تر نیز می باشد. با توجه به عمق ضایعه، رنگ و قطر آن، پارامترهای مختلفی علاوه بر انتخاب لیزر، باید در نظر گرفته شود. این نکته بسیار مهم است که ضایعات عروقی حتی در یک موضع انواع بسیار مختلفی دارند و دستگاه لیزری که برای رفع ضایعات عروقی استفاده می‏ شود باید قابلیت تنظیم تمام پارامترها برای رفع انواع ضایعات را داشته باشد.
​​​​​​​