ليفت ابرو

با افزايش سن تغییرات زیادی در چهره انسان ایجاد می شود. پیشرفت تکنولوژی و روش‌های نوین پزشکی در حوزه جراحی زیبایی، بسیاری از دغدغه‌های انسان را در زمینه زیبایی حل کرده است. لیفت ابرو یکی از روش‌های جدید برای زیباتر شدن چهره فرد است که طرفداران زیادی دارد.
​​​​​​​ لیفت ابرو یعنی بالا کشیدن محل ابرو که تغییرات زیادی در صورت و چهره ایجاد می کند. بالا کشیدن ابروها سبب خوش فرم شدن حالت ابروها، باز شدن چهره، برطرف شدن چین و چروک‌های زیر ابرو و درشت‌تر شدن چشم می‌شود. روش‌های مختلفی برای ليفت ابرو وجود دارد. ما در این مقاله شما را با انواع روش‌های لیفت ابرو آشنا می‌کنیم.

تغییر حالت ابروها جهت ایجاد تعادل در صورت، تغییر حالت چهره و ایجاد نمای متفاوت در چشم‌ها مانند بازتر نشان دادن آن‌ها یا درشت‌تر جلوه دادن آن‌ها می‌شود. 
در سال‌های اخیر، مطابق با روند تغییرات زیبایی، زنان و مردان در ابروهای خود تغییراتی ایجاد می‌کنند. البته هر کس که به زیبایی ظاهر خود اهمیت می‌دهد، می‌‍تواند در صورت خود تغییراتی اعمال کند، هر چند توصیه می‌شود که این تغییرات توسط پزشک متخصص و با روش‌های مناسب انجام شود.
با گذشت زمان عضلات پیشانی در اثر سن و گرانش زمین شروع به شل شدن می‌کنند و باعث افتادگی ابروها می‌شوند. این وضعیت، چهره افراد را به صورت خسته و بی‌حال نشان می‌دهد. از طرف دیگر، افتادن سایه ابروها روی چشم، باعث ایجاد ظاهرى خشمگین در فرد می‌شود. بنابراین، برای از بین بردن این سایه و ایجاد چهره‌ای جوان و شاداب از لیفت ابرو استفاده می‌شود. لیفت ابرو با توجه به سن فرد، برای از بین بردن خطوط پیشانی و خطوط عمیق بین دو ابرو نيز انجام می‌شود.

روش‌هاى ليفت ابرو​​​​​​​

روش‌های مختلفی برای لیفت ابرو وجود دارد. این روش‌ها به دو دسته تهاجمی (جراحی) و غیر تهاجمی (غیر جراحی) تقسیم می‌شوند.
یکی از روش‌های متداول غیر تهاجمی برای لیفت ابرو، تزریق بوتاکس است. با تزریق بوتاکس به خصوص در قسمت انتهایی ابرو امکان بالا بردن ابروها به صورت موقتی فراهم می‌شود. از روش‌های دیگر غیرتهاجمی میتوان به لیفت با نخ، لیزر، RF و هایفوتراپی اشاره کرد. با انجام این روش‌ها شاهد تغییرات مختصری به شكل ليفت ابرو هستیم.

​​​​​​​اما از روش‌های جراحی لیفت ابرو می‌توان به سه روش زیر اشاره کرد:

  • لیفت ابرو به روش باز (Open Brow Lift Surgery)

  • لیفت ابرو به روش آندوسکوپ (Endoscopic Brow Lift)

  • لیفت ابرو به روش مستقیم (Direct Brow Lift Surgery)

لیفت مستقیم یا لیفت دایرکت ابرو​​​​​​​

در لیفت مستقیم ابرو، برش جراحی در خط رویش مو و بالای ابرو زده می‌شود. لیفت ابرو به روش مستقیم، جراحی جدیدی نیست و در سال‌های گذشته نیز به همین سبک انجام می‌شد، اما در سال‌های اخیر بهینه‌سازی این روش باعث شده محل اسکار (جای زخم) و بخیه به صورت چشمگیری بهبود پیدا کند و نگرانی فرد برای ماندن جای بخیه بسیار کاهش یابد.
​​​​​​​
از دیگر مزایای جراحی لیفت مستقیم ابرو، امکان فرم دهی بهتر به ابرو است و از این رو در این جراحی نسبتاً سبک، دست پزشك متخصص برای تغییر در فرم ابروها بازتراست.
از این رو با بازنگری در روش‌های قدیمی و با رفع ایرادات این روش، شاهد نتایج رضایت بخشی در جراحی لیفت مستقیم ابرو بوده‌ایم و افراد بیشتری متقاضی انجام این روش هستند.

گاهی ممکن است فرد نیاز به جراحی لیفت پیشانی نداشته باشد و فقط با اصلاح افتادگی ابروها صورتی جوانتر و شاداب‌تر داشته باشد.
هنگامی که جراحی لیفت ابرو و لیفت پیشانی همزمان باهم انجام شود، تمرکز پزشك متخصص مستقیماً بر روی لیفت ابرو نبوده و تمام بافت‌ها و عضلات درگیر در این نواحی لیفت می‌شود. اما در لیفت ابرو تمرکز پزشك فقط بر روی لیفت ابرو است. بنابراین در این روش نسبت به لیفت همزمان ابرو و پیشانی امکان فرم دهی بیشتری به ابرو وجود دارد و با انجام محاسبات دقیق قبل از جراحی، این امکان وجود دارد تا مقدار بالا کشیدن ابرو قابل اندازه گیری باشد.

در جراحی لیفت مستقیم ابرو (Direct Brow Lift Surgery) امکان از بین بردن خطوط پیشانی، چروک‌های اطراف چشم و غیرقرینگی وجود ندارد و نباید انتظار داشت که این مشکلات نیز با لیفت مستقیم ابرو برطرف شوند. باید دانست که با انجام هیچ روشی امکان از بین رفتن کامل غیرقرینگی‌ها وجود ندارد و تنها با انجام جراحی، غیر قرینگی‌های موجود تا حدودی بهبود پیدا می‌کند اما به طور کامل برطرف نمی‌شود.

وجود مقداری غیر قرینگی در چهره تمام افراد کاملاً طبیعی بوده و با جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم تنها غیرقرینگی‌های شدید تا حدودی کاهش می یابد و همچنين جراحی لیفت مستقیم ابرو نسبت به روش های دیگر ليفت ابرو موثرتر است. در جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم، میتوان مشخص نمود که کدام قسمت از ابرو بالا کشیده شود و به همین دلیل دست پزشک متخصص برای کاهش غیرقرینگی‌ها تا حدودی باز‌تر است.

مدت زمان بازگشت ابروها به حالت طبیعی بعد از لیفت 

قبل از انجام جراحی، با انجام محاسبات دقیق، پزشک متخصص مشخص می‌کند که در کدام قسمت از ابروها نیاز به لیفت وجود دارد. اما ممکن است بلافاصله بعد از جراحی، فرد تصور کند ابروها برجسته تر و بسیار بالاتر از حالتی شده که در مشاوره قبل از جراحی به او نشان داده شده بود.
​​​​​​​
بهتر است بدانید که این حالت موقتی است و به طور معمول بعد از گذشت ٣-٤ هفته تورم و کبودی از بین رفته و ابروها حالت طبیعی به خود گرفته و نتیجه اصلی جراحی نیز بعد از ٦-١٢ ماه مشخص می‌شود.

مدت زمان جراحى ليفت دايركت ابرو​​​​​​​

مدت زمان جراحی لیفت ابرو به روش مستقيم به طور میانگین ١-١.٥ ساعت بوده و هم با بی‌حسی موضعی و هم با بیهوشی قابل انجام است ولی به طور کلی در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد با بی حسی موضعی انجام مى‌شود.

مراقبت‌هاى بعد از جراحى ليفت دايركت ابرو​​​​​​​

پس از انجام جراحی لیفت ابرو به روش مستقيم هیچگونه منعی برای حضور در محل کار و انجام کارهای اداری و روزانه وجود ندارد اما ممکن است به دلیل وجود تورم و کبودی مایل به استفاده از عینک آفتابی در مکان‌های عمومی باشید.

استفاده از گوشی تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر و همینطور مطالعه بعد از جراحی بلامانع است.
​​​​​​​
توصیه می شود تا ٨ هفته از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش‌های سنگین پرهیز کنید اما پیاده روی سبک پس از یک هفته امکان پذیر است.

مزیت‌های جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم​​​​​​​

در این روش جراحى نسبت به سایر روش‌ها، امکان فرم دهی ابروها بیشتر بوده و با انجام جراحى ليفت دايركت ابرو احتمال اصلاح غیرقرینگی‌ها بیشتر است.
ماندگاری اثر جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم نسبت به سایر روش‌های لیفت ابرو بيشتر است.

طبیعی است که با بالا رفتن سن امکان ایجاد دوباره افتادگی‌ها وجود دارد اما تجربه مشخص کرده که بعد از انجام جراحی لیفت مستقیم ابرو امکان برگشت افتادگی ابرو نسبت به سایر روش‌ها کمتر است.

از آن جا كه ناحیه جراحی در اين روش کوچک‌تر است، دوران نقاهت كوتاه‌ترى دارد.
​​​​​​​
اگر فردی دچار ضایعه‌ای در قسمت بالای ابرو باشد و یا جای بخیه (اسکار) در بالای ابروی خود داشته باشد و یا در خانم هایی که تتوی ابرو دارند و اکنون خواهان از بین بردن تتوی خود هستند، با انجام جراحی لیفت مستقیم ابرو می‌توان اسکار قبلی و تتو را برداشت.

محدودیت‌های جراحی لیفت مستقیم ابرو​​​​​​​

١​​​​​​​. این جراحی برای افراد بسيار جوان مناسب نیست، زیرا احتمال باقی ماندن جای زخم در افراد جوان بیشتر است. در افرادی که دارای ابروهای پرپشت و ضخیم هستند، امکان مخفی کردن جای بخیه در لابلای ابروها وجود دارد، اما این امر به این معنا نیست که افراد با ابروی نازک و کم پشت نتوانند این جراحی را انجام دهند.با روش‌های دیگر امکان مخفی کردن محل بخیه وجود دارد، از جمله این روش‌ها می‌‍توان به انجام تتو یا فیبروز اشاره کرد.
٢. افرادی که دچار چین و چروک در پیشانی هستند، به خصوص در افرادی که به دلایل ژنتیکی دچار افتادگی ابرو هستند و در دوران جوانی به طور مداوم ابروهای خود را بالا انداخته اند و دچار چین و چروک در ناحیه پیشانی شده اند، امکان از بین بردن این چین و چروک‌ها با جراحى ليفت دايركت ابرو وجود ندارد و باید از روش‌های دیگر برای اصلاح چروك‌هاى پیشانی استفاده کرد.

روش‌های جایگزین جراحی لیفت ابرو به روش مستقيم ​​​​​​​

١. لیفت ابرو با تزریق بوتاکس
لیفت ابرو با تزریق بوتاکس یک روش غير‌تهاجمى برای بالا بردن ابرو بدون استفاده از جراحی است. در این روش بخش‌های تزریق با ماركر مشخص می‌شوند. سپس با استفاده از کرم‌های بی حس کننده موضعی، محل‌های مشخص شده بی‌حس می‌شوند. سپس بوتاکس با دوز مشخص در قسمت‌های بی حس شده تزریق می‌شود. 
زمان لازم برای تزریق بوتاکس، چند دقیقه است و اثر آن ٢ هفته بعد از تزريق مشخص شده و به مدت ٣-٥ ماه ماندگاری دارد. فرد بعد تزریق بوتاکس نیاز به استراحت ندارد و مى تواند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. در برخی مواقع، تزريق بوتاكس با دیگر روش‌های لیفت ابرو ترکیب می‌شوند تا نتیجه بهتری حاصل شود. لازم به ذکر است که در لیفت ابرو با تزریق بوتاکس، ممکن است کبودی ایجاد شود که این عارضه موقتی بوده و پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود.

٢. لیفت ابرو با نخ
یکی دیگر از انواع روش‌های لیفت ابرو، لیفت ابرو با استفاده از نخ است. در افرادی که در سنين ٣٠-٥٠ سالگی هستند و عوارض پیری در آن‌ها چندان زیاد نیست، بهترین کاندیدای لیفت ابرو با نخ هستند. در این روش با استفاده از سوزن‌های ظریف، برش های ١-٢ ميلى مترى در داخل ابرو يا پيشانى ایجاد می شود و نخ هایی از طریق این شکاف‌ها وارد می‌شود. این نخ‌ها، سبب رفع افتادگی پوست می‌شوند. از روش لیفت با نخ در سایر قسمت‌های صورت از قبیل دور لب، گردن، غبغب  و گونه نیز استفاده می‌شود.
وارد شدن نخ‌ها به زیر پوست باعث ایجاد واكنش در بدن می‌شود. واكنش بدن تولید بیشتر کلاژن است.
در واقع با تحریک پوست، کلاژن سازی در آن شروع می‌شود. کلاژن تولید شده، چروک‌ها و فضاهای خالی پوست در پوست شل و افتاده را پر می‌کند و باعث کشیدگی پوست و برطرف شدن چروک‌ها و جوان سازی پوست می‌شود. در لیفت ابرو با نخ حالت طبیعی چهره حفظ می‌شود. اثرات ليفت ابرو با نخ موقت است و بعد از حدود ١ سال از بین می‌رود. لیفت ابرو با نخ از جمله روش‌های لیفت ابرو است که عوارض زیادی ندارد. کمی قرمزی و تورم بعد از انجام مشاهده می‌شود که این عوارض دائمی نیستند و به زودی از بین می‌روند. از لحاظ هزینه نیز از روش‌های کم هزینه محسوب می‌شود. هزینه لیفت ابرو با استفاد از نخ بر اساس جنس و برند نخ و تعداد نخ‌های استفاده شده تعیین می‌شود.

٣. لیفت ابرو با استفاده از لیزر
لیفت ابرو با استفاده از لیزر از انواع روش‌های غير‌تهاجمى لیفت ابرو و بدون نیاز به جراحی است. عملکرد بالا بردن ابرو با لیزر، مشابه كاربرد لیزر برای سفت کردن و برطرف کردن شل شدگی پوست است. در این روش طی فرآیندی به نام نئوکلاژنز، تولید کلاژن در پوست افزایش می‌یابد. با حرارت دادن و گرم کردن ماهیچه‌های اطراف ابرو، آن‌ها منقبض می‌شوند و پوست بالای پلک به سمت بالا کشیده می‌‍شود.
این روش از انواع روش‌های لیفت ابرو است که بلافاصله بعد از درمان اثرات آن قابل مشاهده است.
در این روش برخلاف تزریق بوتاکس، ماده‌ای به داخل بدن تزریق نمی‌شود و روشی مؤثر و با کیفیت برای بالا بردن ابروها‌ است. از طرف دیگر این روش‌ نسبت به سایر روش‌های لیفت ابرو، روشی گران‌تر است. بیمار نیاز به چند جلسه لیزر درمانی دارد که این موضوع خود باعث افزایش هزینه می‌شود.

٤. لیفت ابرو به روش هایفوتراپی
لیفت ابرو با استفاده از روش هایفوتراپی یکی از جدیدترین انواع روش‌های لیفت ابرو به منظور بالا کشیدن ابروها و برطرف کردن چین و چروک اطراف آن است. در این روش انرژی امواج اولتراسوند با شدت و فرکانس بالا به طور موضعی وارد لایه‌های عمیق پوست می‌شوند. تحریک حرارتی ایجاد شده سبب افزایش کلاژن سازی در پوست می‌شود. افزایش تولید کلاژن نیز در برطرف کردن چین و چروک‌ها و سفت شدگی پوست نقش دارد. بعد از انجام این درمان، در پوست احساس سفتی ایجاد می‌شود که موقت است و بعد از مدتی از بین می‌رود.
در این روش پوست شل و افتاده اطراف پلک و ابرو لیفت می‌شود. ابروها نیز حالت دار شده و به سمت بالا کشیده می‌شوند.
این درمان غیرجراحی و غیرتهاجمی علاوه بر تحریک کلاژن سازی و لیفت پوست اطراف ابروها، در ناحیه فک، گردن و گونه نیز به کار برده می‌شود.
اثرات کامل این درمان، ٨-١٢ هفته بعد از درمان مشهود است.

٥. بروپكسى همزمان با بلفاروپلاستى 
در برخی از جراحی‌های پلک می توان با انجام بروپکسی بخش‌هایی از ابرو را مقداری بالاتر آورد و به عنوان روش جایگزین كاربرد دارد.
همچنين برای داشتن بهترین نتیجه، میتوان لیفت مستقیم ابرو را با سایر جراحی‌ها تلفیق کرد. برای مثال با انجام همزمان جراحى ليفت دايركت ابرو با جراحی پلک (بلفاروپلاستی) میتوان پف پلک و افتادگی ابرو را اصلاح کرد. انجام این جراحی با لیفت شقیقه نیز می‌تواند نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته باشد.

٦. ليفت اندوسكوپيك ابرو 
از دیگر انواع روش‌های لیفت ابرو، آندوسکوپیک است. این روش یک روش تهاجمی است و در آن بیمار به طور کامل بیهوش می‌شود.
برای انجام لیفت اندوسکوپیک ابرو چند برش در بالای پیشانی ایجاد می شود. سپس وسیله‌ای به نام آندوسکوپ وارد برش‌ها می‌شود. امواجی که توسط آندوسکوپ ارسال می‌شود، سبب ایجاد تصاویری در مانیتور خواهد شد. به این ترتیب جراح تصویر واضحی از زیر پوست خواهد داشت که به او در تعیین روند جراحی کمک می‌کند.
لیفت ابرو با آندوسکوپی معمولاً برای افتادگی‎‌های ملایم و متوسط استفاده می‌شود.
با توجه به اینکه برش‌های ایجاد شده به منظور جراحی در این روش محدود هستند، عوارض کمتری داشته و دوره ریکاوری آسان و سریعی دارد. در این روش نه تنها ابروها به سمت بالا کشیده می‌شوند، بلکه پوست اطراف ابروها نیز صاف می‌شود. چین و چروک‌های پیشانی نیز در این روش از بین رفته و پیشانی صاف می‌شود.

٧. لیفت ابرو با جراحی کلاسیک
لیفت ابرو با جراحی کلاسیک یک روش تهاجمی است. در این روش فرد به طور کامل بیهوش می‌‎شود. جراحی در محل خط رویش مو یا همان خط بین پیشانی و محل شروع رویش مو انجام می‌‌‌شود. در این روش لیفت ابرو، جراح پوست را می‌کِشد و پوست اضافه را جدا می‌کند. طی این جراحی ماهیچه‌هایی که سبب ایجاد خط اخم ابرو می‌شوند، ضعیف شده و چین و چروک های بین دو ابرو از بین می‌روند. این روش جراحی برای افرادی که دارای چین و چروک‌های فراوان و شدید هستند، بسیار موثر است. استفاده از دیگر انواع روش‌های لیفت ابرو، در این قبیل افراد که دارای چین و چروک فراوان در پیشانی هستند، تاثیر چندانی ندارد. ماندگارى این روش نسبت به سایر انواع روش های لیفت ابرو طولانی تر است. با توجه به اینکه این روش لیفت ابرو، یک روش تهاجمی است، دوره ریکاوری طولانی‌مدت دارد. توصیه می‌شود در آقایانی که طاسی دارند، از این روش استفاده نشود.

انتخاب روش مناسب لیفت ابرو​​​​​​​

در اين مقاله انواع روش‌های جراحی و غير جراحى لیفت ابرو توضیح داده شد؛ اما از بین روش‌های مختلف کدام روش برای شما مناسب تر است؟ 
عوامل اصلی برای انتخاب روش مناسب لیفت ابرو برای افراد مختلف عبارت است از:

  • هدف و انگیزه فرد از انجام لیفت ابرو 

  • میزان افتادگی ابروها در فرد

  • مقدار چین و چروک های پیشانی

  • چین و چروک ها و خطوط بین ابروها

  • حالت چهره فرد

  • جنسیت فرد

  • ارتفاع پیشانی

جلسات مشاوره بین بیمار و پزشک در جراحی‌های زیبایی بسیار مهم هستند. اولین صحبت‌هایی که در جلسه مشاوره بین پزشک و بیمار مطرح می‌شود، انگیزه بیمار و هدفی که از انجام جراحی زیبایی دارد، مشخص می‌شود. در این جلسات پزشک از هدف بیمار و انتظارات او از انجام جراحی زیبایی آگاه شده و با توجه به انتظارات و هدف بیمار روش مناسب برای جراحی را انتخاب می‌کند.
روشی که پزشک برای جراحی انتخاب می‌کند، باید متناسب با میزان افتادگی ابروها باشد. در واقع با توجه به افتادگی ابروها در فرد، روشی انتخاب می‌شود که زیباترین حالت را به ابروهای او بدهد و انتظارات او را برآورده سازد.
مقدار چین و چروک‌های پیشانی و بین ابروها در انتخاب روش لیفت ابرو مهم است. روشی که برای افراد با چین‌های ملایم و متوسط انتخاب می‌شود با روشی که در افراد با چین و چروک‌های بالا استفاده می‌‍شود، متفاوت است. همان طور که در بالا بیان شد، افرادی که دارای چین و چروک‌های شدید در ناحیه پیشانی هستند، استفاده از روش جراحی کلاسیک از بین انواع روش های لیفت ابرو در او مؤثرتر خواهد بود.
در صورت‌های کشیده و باریک ابروهای صاف سبب جذابیت بیشتر چهره می‌شود. صاف بودن ابروهای فرد در این حالت سبب می‌شود که چهره او كشيده به نظر نرسد. در صورت‌هایی که حالت گرد و بیضوی دارد، ایجاد قوس و حالت کمانی در ابروها چهره فرد را جذاب تر می‌کند. بنابراین انتخاب روش مناسب برای لیفت ابرو و بالا بردن آن، بستگی به حالت چهره فرد نیز دارد.
خانم‌ها اغلب تمایل به داشتن ابروهای کمانی و بالارفته دارند. ابروهای کمانی و بالا رفته چهره زنان را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند. آقایان اغلب تمایل به ابروهایی صاف دارند؛ بنابراین روشی که برای لیفت ابرو در آقایان و خانم‌ها به کار میرود، متفاوت است.
​​​​​​​ارتفاع پیشانی در انتخاب روش لیفت ابرو مؤثر است. به عنوان مثال افرادی که ارتفاع پیشانی در آن‌ها کمتر از ۷ سانتی متر است و دارای چین و چروک‌های فراوان بین ابروها هستند، روش لیفت ابرو با استفاده از آندوسکوپی، مناسب‌تر از سایر انواع روش‌های لیفت ابرو است. در لیفت ابرو با استفاده از آندوسکوپی علاوه بر اینکه ابرو به سمت بالا کشیده می‌شود، چین و چروک‌های ناشی از اخم بین دو ابرو نیز رفع می‌شوند.