ليفت سانترال لب​​​​​​​

اگر از فرم یا حجم لب خود ناراضی هستید استفاده از لیفت سانترال لب می‌‏تواند براى شما کمک کننده باشد. لیفت سانترال لب بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که حجم لب بالا به علت افزایش سن کاهش پیدا کرده یا به طور کلی با کاهش حجم لب بالا فاصله بین لب و بینی بیشتر شود.

​​​​​​​ بخیه ‏های این نوع جراحی، زیر بینی قرار می‏‌گیرند و به این ترتیب چندان مشخص نخواهند بود و از این رو بسیاری از افراد طرفدار آن هستند.​​​​​​​

هدف از انجام عمل لیفت سانترال لب​​​​​​​

این جراحی ممکن است با اهداف مختلف از قبیل جوان‏سازی و ضخیم سازی لب یا ایجاد تغییر در نوع لبخند فرد صورت گیرد. به طور خلاصه در جراحی لیفت سانترال لب با برداشتن یک قسمت کوچک از پوست بین لب و بینی، لب به سمت بالا کشیده شده و در نتیجه لب به صورت حجیم‌تر و زیباتر دیده می شود. این روش دائمی و طبیعی با افزايش حجم متعارف برای افزایش زیبایی لب‌ها به شمار می رود.

در برخی مقالات گفته ‏شده که نسبت ایده‏ آل لب بین ١ تا ١.٦ است؛ این در حالی است که این مسئله به عوامل مختلفى بستگی داشته و با نسبت‌های مختلف اجزای صورت، زیبایی فرد بسیار متفاوت خواهد بود.
​​​​​​​
جراحى لیفت لب برای همه مناسب نیست و بلند بودن لب بالا برای یک عمل موفقیت‌آمیز ضروری است. افزايش سن و ژنتیک و همچنین داشتن دندان مصنوعی از دلایل کشیده بودن لب بالایی هستند. شکل محافظه کارانه لب بالا و خطوط عمودی لب را می‌توان با فیلرهای طراحی شده برای آن اصلاح کرد.

کاربردهای جراحی لیفت سانترال لب​​​​​​​

اولین و مهم ترین کاربرد این جراحی جوانسازی لب است. با افزایش سن افتادگی لب بالا در بسیاری از افراد مشهود بوده و این مسئله می ‏تواند بر زیبایی فرد تأثیر چشمگیری بگذارد. بنابراین با انجام جراحى لیفت سانترال لب می‏ توان تا حد زیادی زیبایی و جوانی را به چهره فرد بازگرداند. لیفت سانترال لب، با برداشتن قسمت کوچکی از پوست بین لب و بینی انجام می‏ شود.

دومین کاربردی که بیشتر افراد آن را دنبال می‌‏کنند، افزايش حجم لب است. این روش یک راه مطمئن و ماندگار را برای افزایش حجم لب فراهم آورده است. به علاوه به اين علت كه اثری از جای بخیه‏ ها بر روی لب قرار نمی گیرد و تقریباً برطرف می شود، لیفت سانترال لب جراحى بسیار محبوبى شناخته شده است. نکته حائز اهمیت این است که حجم دهی به لب در این روش فقط در مرکز لب صورت گرفته و قسمت ‏های کناری لب بدون تغییر میماند.

یکی دیگر از کاربردهای مدنظر برخی افراد، ایجاد طرح لبخند جدید به صورتی است که مقداری از دندان ها پیدا باشد؛ این حالت بیشتر شبیه به برخی از بازیگران هالیوودی بوده و از این رو محبوبیت پیدا کرده است. همچنین لیفت سانترال لب می‌تواند برای افرادی که دارای مشکلات فک هستند هم كمك كننده باشد؛ به این صورت که اگر در فردی فک بالا عقب‌تر از فک پایین است با انجام لیفت سانترال لب نمایش بهتری از لب‌ها در صورت ایجاد می‏ شود.

یکی دیگر از معضلاتی که ممکن است برخی افراد با لب ‏های خود داشته باشند این است که فاصله بین لب و بینی خود را زیاد می‏ دانند. در این روش با حجیم کردن لب بالا، فاصله بین لب و بینی کاهش پیدا کرده و در نتیجه لب ها به صورت خیلی زیباتری دیده می‌‏شوند. اگر فردی قصد داشته باشد که هم جراحی بینی و هم لیفت سانترال لب را انجام دهد عموماً بهتر است تا در ابتدا جراحی بینی را انجام داده و پس از مشخص شدن مقدار واقعی فاصله بین لب و بینی براى انجام لیفت سانترال لب اقدام نمايد.
​​​​​​​
لازم به ذکر است در افرادی که در هنگام خندیدن بین لب و بینی آنها یک خط افقی ایجاد می‏ شود، جراحى لیفت سانترال لب بسیار کمک کننده است. زیبایی لب ها عامل بسیار تأثیرگذار در زیبایی صورت است.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سانترال لب​​​​​​​

پس از جراحی لازم است تا چند روز از کمپرس یخ استفاده شده و غذاهای نرم مصرف شوند تا به لب هیچ گونه فشار اضافه وارد نشود. تا ٧٢ ساعت آرایش نکنید. ورزش سخت نکنید و طبق تجویز پزشک از مسکن ‏ها برای تسکین درد خود استفاده کنید.

اقدامات مناسب برای بهبود خط برش جراحی 

بعد از كشيدن بخيه ها، متخصص پوست كرم هاى ترميم كننده اى را تجويز خواهد كرد كه در ترميم محل جراحی بسيار مؤثر هستند؛ همچنين نقش ليزرها هم در بهبود محل جراحی بسيار حائز اهميت بوده و طبق نظر متخصص پوست، ١-٢ هفته بعد از جراحى شروع شده و پاسخ بسیار چشمگیری خواهند داشت.

نتايج ليفت لب​​​​​​​

نتیجه نهایی معمولاً بعد از چهار هفته ارزیابی می‌شود. ٥-٧ روز بعد از جراحى، بخیه‌ها برداشته شده و مراقبت از اسکار به مدت سه هفته شروع می‌شود. جای زخم حاصل از این روش با گذشت زمان كمتر ميشود.
​​​​​​​
بسته به میزان لیفت مورد نیاز و درجه شلی پوست، تعداد کمی از بیماران ممکن است به درمان‌های متعدد نیاز داشته باشند تا نتایج مطلوب خود را حفظ کنند و در صورت لزوم می‌توان با تزریق فیلر حجم بیشتری به لب اضافه کرد.

عوارض جانبی

خطرات بالقوه این جراحی اگرچه نادر است، عبارتند از:

  • عفونت

  • تجمع مایعات (سروما)

  • جدا شدن زخم

  • اسکار غیرطبیعی

  • از دست دادن يا كاهش حس منطقه

  • عدم رضایت از نتایج زیبایی

  • آسیب عصبی

  • از دست دادن پوست

  • ايجاد زخم‌ باز