آيا بلفاروپلاستی باعث كوچك شدن چشم ها مى شود؟

بلفاروپلاستی یک روش جراحی است که برای برداشتن پف پلک‌ها استفاده می‌شود. در بلفاروپلاستی برش‌هایی در پوست پلک‌ها و عضلات آن‌ها ایجاد می‌شود تا اندازه آن‌ها را تغییر دهد. بعد از این جراحى، ممکن است برخی از بیماران شکایت از کوچک شدن چشمانشان داشته باشند. ما در این مقاله به بررسی علل کوچک شدن چشم ها بعد از جراحی بلفاروپلاستی پرداخته‌ایم.

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

بلفاروپلاستی یک جراحی کم تهاجمی است که تحت بی حسی موضعی و تجويز آرام بخش انجام می‌شود. در حین عمل بلفاروپلاستی معمولاً دردی وجود ندارد و معمولاً دوره بعد از عمل بسیار قابل تحمل است. بیمار معمولاً در روزهای بعد از جراحى احساس درد نمی‌کند، اما ممکن است تورم، کبودی، ناراحتی و یا خشکی چشم را تجربه کند. مانند هر جراحى دیگری، روند و طول دوره بهبودی می‌تواند از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد. دوره بعد از عمل به این بستگی دارد که افراد جراحى بلفاروپلاستی پلك فوقانی، پلک تحتانی یا هر دو را انجام داده‌اند. با وجود این، بهبودی معمولاً بسیار سریع است و طی چند هفته بیمار ظاهر طبيعى خود را به دست می‌آورد و می‌تواند به زندگى روزمره خود بازگردد.

در جراحی بلفاروپلاستی فوقانی بخیه‌ای زده می‌شود که در پشت چین پلک بالا پنهان می‌شود و پس از چند ماه قابل مشاهده نیست. بلفاروپلاستی تحتانى را می‌توان به صورت داخلی (بدون ایجاد اسکار روی پوست) یا خارجی (با حداقل جای زخم در زیر مژه) انجام داد.

علت کوچک شدن چشم ها بعد از جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

دلیل کوچک شدن چشم‌ها بعد از جراحی بلفاروپلاستی ممکن است به دو عامل بستگی داشته باشد.

١. اولین عامل، تورم پس از جراحی است که باعث فشرده شدن بافت‌های اطراف چشم می‌شود و ممکن است منجر به کوچک شدن چشم ها شود. در اکثر موارد، این تورم به طور طبیعی در طول چند روز اول پس از عمل کاهش می‌یابد.

٢. عامل دوم، جابجایی پوست و بافت‌ها در ناحیه پلک‌ها و چشم است. برش‌های ایجاد شده در این عمل ممکن است باعث جابجایی پوست و بافت‌ها در ناحیه چشم شوند که در نتیجه موجب کوچک شدن چشم‌ها می‌شوند. این تغییرات ناشی از جابجایی بافت‌ها و پوست معمولاً در طی چند هفته پس از عمل بهبود می‌یابد و اندازه چشم ها به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. در هر صورت، اگر بعد از جراحی بلفاروپلاستی با کوچک شدن چشم ها روبرو شدید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید تا این مسئله را بررسی کند و در صورت نیاز تدابیر لازم را اتخاذ نمايد.

بعد از عمل بلفاروپلاستی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

در طول دوره بعد از جراحی بلفاروپلاستی، بیمار می‌تواند یک زندگی عادی و آرام داشته باشد. با این وجود توصیه می‌شود كه در هفته اول هیچ گونه فعالیت ورزشی انجام ندهید. از هفته دوم، بیمار می‌تواند در صورت اجازه پزشک، تمرینات بدنی را از سر بگیرد. در طی ساعات یا روزهای بعد از عمل، ممکن است بیمار تاری دید داشته باشد، اما بدون مشکل می‌تواند وسایل الکترونیکی دارای صفحه نمایش را بخواند و از آن استفاده کند. حضور بیمار در معاینات برنامه ریزی شده بعد از عمل بلفاروپلاستى ضروری است.

نکاتی که بعد از جراحی بلفاروپلاستی باید رعایت کنید:

  • سر خود را بالا نگه دارید و در حالت خوابیده به پشت بخوابید.
  • استراحت نسبی و اجتناب از فعالیت‌های بدنی که می‌تواند باعث خونریزی احتمالی، پارگی بخیه یا ضربه به ناحیه چشم شود.
  • دور چشم را با محلول تمیز کنید.
  • برای کاهش التهاب و کبودی، از یخ استفاده کنید. به دلیل تورم در ناحیه چشم ممکن است نتوانید به طور کامل چشمان خود را ببندید.
  • در صورت درد یا تورم از مسکن یا ضد التهاب استفاده کنید.
  • کرم‌های دور چشم یا قطره‌های چشم را طبق دستور پزشک بمالید.
  • در هفته‌های اول بعد از عمل بلفاروپلاستى از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
  • در صورت وجود درد یا شک در مورد بعد از جراحى، با پزشک خود مشورت کنید.
  • محافظت در برابر آفتاب ضروری است
  • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث اختلالات رنگدانه‌ای پوست در اسکارها شود. حتی اگر زخم‌ها تقریباً به طور کامل در چین‌های طبیعی پلک‌ها پنهان شده باشند، توصیه می‌شود از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید. عینک آفتابی با رنگ تیره از چشمان شما در برابر اشعه و باد محافظت می‌کند. با نظر پزشک می‌توانید از ضد آفتاب نیز استفاده کنید.