آيا جراحى بلفاروپلاستى دائمى است يا بازگشت دارد؟

نتایج بلفاروپلاستی عموماً طولانی‌مدت است. غیرمعمول نیست که طول عمر نتایج بین بیماران کمی متفاوت باشد، اما می‌توان انتظار داشت که نتایج جراحی پلک بالا حدود ٥-٧ سال باقی بماند و نتایج جراحی پلک پایین اساساً دائمی است. البته روند پیری را نمی توان متوقف کرد و افزایش سن می تواند در نتایج عمل تأثیرگذار باشد.

در مورد پلک‌ فوقانى، پس از چندین سال ممکن است پوست دوباره شروع به شل شدن و افتادگی کند. یک دلیل رایج این است که پیشانی و ابرو به‌مرورزمان افتادگی دارند و پوست بالای پلک شما را به سمت پایین فشار می‌دهند. در چنین مواردی، ممکن است از جراحی لیفت ابرو برای بلند کردن و صاف کردن پوست ابرو و بوتاكس براى ليفت پيشانى بهره‌مند شوید.

بسته به نوع جراحی پلک، نتایج ممکن است دائمی یا برگشت‌پذیر باشد. اگر جراحی پلک افتاده را انجام داده‌اید که در آن پزشک یک برش کامل یا جزئی ایجاد کرده است، این عمل معمولاً قابل برگشت نیست. در این‌ ميان سن جراحی نیز اهمیت دارد.

انواع بلفاروپلاستى و میزان ماندگاری هر کدام

سه تکنیک اصلی برای بلفاروپلاستی وجود دارد. گزینه ای که پزشک شما انتخاب می‌کند هم به ترجیح شما و هم به نیازهای فردی شما بستگی دارد. انواع اصلی بلفاروپلاستى عبارتند از:

١. جراحی پلک با برش کامل

در طی این روش، جراح یک برش کامل در امتداد بیشتر چین پلک جدید ایجاد می‌کند و از بخیه‌های متحرک برای ثابت نگه‌داشتن پلک در هنگام بهبودی استفاده می‌کند. این روش معمولاً برای بیمارانی با چربی و پوست اضافی که باید از پلک بالایی برداشته شوند، استفاده می شوند. ممکن است یک اسکار خفیف در تمام طول چین وجود داشته باشد. این روش به نسبت سایر روش ها دائمی‌ترین حالت نتایج را نشان می‌دهد. محل برش به مرور زمان بهبود پیدا می کند. به دلیل اینکه در شیار پلکی برش ایجاد می شود، به راحتی قابل مشاهده نیست.

٢. جراحی پلک با برش جزئی

روش برش جزئی به روشی مشابه برش کامل انجام می‌شود، اما جراح برش را تا حد امکان کوچک می‌کند تا اندازه اسکار را به حداقل برساند. این روش ممکن است بهترین انتخاب برای بیمارانی باشد که نیاز به برداشتن پوست اضافی (اما نه چربی) از پلک دارند.

٣. جراحی پلک بدون برش

این روش کم تهاجمی‌ترین روش برای انجام جراحی پلک پایین است، زیرا نیازی به برش نیست. ممکن است گزینه خوبی برای بیمارانی باشد که نیازی به برداشتن پوست يا عضله ندارند. در این روش پزشک برشی را در ملتحمه چشم ایجاد می کند و از طریق آن چربی های پلک پایین را جا به جا می کند تا گودی چشم نیز برطرف شود.

 برای به‌دست‌آوردن نتایج دائمی بلفاروپلاستى چه زمانی عمل کنیم؟

سؤال بسیار مهم دیگر این است که چه زمانی باید بیمار را عمل کرد، به خصوص در مورد پتوز اكتسابى. اکثریت قریب به اتفاق پزشكان، انجام جراحی پلک را برای پتوز اکتسابی یا افتادگی پلک ناشی از افزایش سن، در هر سنى بعد از ١٨ سالگى توصيه مى كنند. البته بسيار به میزان افتادگی پلك نیز بستگی دارد و پزشک بعد از معاینه بيمار، زمان مناسب جراحی را به وى اطلاع می دهد.

در واقع نمی‌توان از عوارض پیری جلوگیری کرد. زمانی که در سنین پایین پلک مورد جراحی قرار می گیرد، باید بدانید که شکل پلک شما اصلاح می شود اما روند پیری همچنان ادامه دارد و ممکن است در آینده اى دور دوباره نیاز به درمان داشته باشید. بااین‌حال بهتر است جهت کسب اطلاع دقیق از سن مناسب جراحی و تثبیت نتایج حاصل از آن وقت مشاوره با پزشک تنظیم کنید.