آيا شامپو در قطع ریزش مو مؤثر است ؟

ریزش مو مشکل شایعی است که گروه سنی خاصی ندارد و افراد برای حل این مسئله دست به دامن هر راهی می شوند. امروزه بازار، پر از تبلیغات شامپوهای متنوع است که بیشتر آن ها ادعا دارند شامپوی آن ها باعث قطع ریزش و تقویت مو میشود.
واقعیت این است که شامپوی ضد ریزش، شامپو ویتامینه و... وجود ندارد. بسیاری از ویتامین هایی که نام آن ها روی شامپوها نوشته می شود، اصولاً به داخل مو نفوذ نمی کند؛ چون تار مو از نظر بیولوژیکی مرده است و این شامپوها مولکول های بزرگی دارند که جذب پوست سر نمی شوند؛ لذا یک شامپو نمی تواند به تنهایی موها را ضخیم یا تعداد آن ها را بیشتر کند. این تبلیغات جذاب فقط فریبنده اند و هیچ گونه مبنای علمی ندارند و استفاده از این ویتامین ها هیچ تأثیری روی موهای شما نخواهد داشت. هدف استفاده از شامپو، تمیز کردن سر است و فقط آلودگی ها را از سر و مو پاک می کند، درست مانند استفاده از یک شوینده صابونی برای پوست؛ البته با این تفاوت که مانند لایه ای روی ساقه مو را می پوشاند و باعث ترمیم آسیب های ظاهری آن می شود.

تغذیه و استراحت کمک کننده رشد موها:

آنچه به رشد موها کمک می کند، تغذیه خوب، استراحت و زندگی بدون استرس است. به طور کل دو نوع ریزش موی شایع وجود دارد: یکی از آن ها ریزش موی ارثی هورمونی است که به هیچ عنوان از طریق شامپو کنترل شدنی نیست و در نوع دیگر که اصطلاحاً تلوژن افلوویوم نام دارد، ریزش مو به دلیل استرس های مختلف مثل شوک عصبی، تصادف، عمل جراحی، زایمان، رژیم غذایی، بیماری های مختلف مثل کم خونی و مشكل تیروئیدى و مصرف برخی داروها ایجاد می شود. درمان این قبیل ریزش مو برطرف کردن علت زمینه اى مربوطه و حمایت مو جهت برگرداندن سیکل طبیعی مو از طریق داروهای تقویتی است که در این نوع ریزش مو شامپوهای درمانی تجویز شده توسط پزشک می تواند به طور جزئی کمک کننده باشد.
شامپوها را در مجموع می توان به دو دسته تقسیم کرد :
١- شامپوهایی با خاصیت پاک کنندگی
٢- شامپوهای درمانی
در نوع اول، وظیفه شامپو پاک کردن چربی و سلول های مرده لایه کراتینی پوست و آلودگی های موضعی است. غده های چربى پوست بدن انسان نوعی ماده چرب به نام سبوم را در خود ذخیره می کنند. این مواد چرب از پوست آزاد می شوند و روی ساقه موها را می پوشانند و ماهیت چسبناک آن ها باعث جذب هرگونه آلودگی و میکروب موجود در هوای اطراف سر می شود. شامپوها این میکروب ها و آلودگی ها را از موها پاک می کنند.
برای انتخاب شامپوی مناسب شناخت نوع مو مهم است.
با توجه به انواع موها، شامپوهای مناسب موهای نرمال، چرب، خشک و شکننده و رنگ شده و ... انتخاب می شود؛ به طور مثال، برای موهای نازک می توان از شامپوهای حجم دهنده و برای موهای خشک از شامپوهایی حاوی روغن های طبیعی مثل روغن نارگیل و آووکادو و روغن آرگان و دارای خاصیت مرطوب کننده و برای بچه ها از شامپوبچه استفاده کرد که دارای مواد شوینده آمفوتریک است و چشم ها را تحریک یا اذیت نمی کند. برای موهای رنگ شده از شوینده های کاتیونی اسیدی استفاده می شود که قلیایی بودن موهای رنگ شده را خنثی می کنند. یک سری شامپوها خاصیت حالت دهندگی هم دارند که ترکیب آن ها پروتئین های هیدرولیزشده هستند. این پروتئین ها باعث درخشش بیشتر موها و به حداقل رساندن الکتریسیته می شوند. در برابر شامپوهای غیردرمانی به طور معمول مقاومتی ایجاد نمیشود؛ لذا نیاز به تغییر شامپو نخواهد بود.
شامپوهای درمانی مثل شامپو برای شوره سر با ترکیبات کتوکونازول، پریتيون زینک یا سلنیوم سولفايد، کلیمبازول، تار و غیره خاصیت ضدالتهابى نیز دارند و شامپوهای ضدشپش مثل پرمترین کاربرد درمانی دارند که ممکن است با گذشت زمان به پاتوژن مربوطه مقاومت ایجاد شده و شامپو با تجویز پزشک عوض شود. تعداد دفعات شستشوی مو در طول هفته بسته به نوع و نیاز موهای هر فرد متفاوت است؛ اما توصیه کلی این است که یک روز در میان موها شسته شوند. در نهایت باید متذکر شد افرادی که برای درمان ریزش موهایشان به سراغ شامپوهای گران قیمت می روند و به طور خودسرانه از آن ها برای درمان ریزش موهایشان استفاده می کنند، این عمل اشتباه بوده  و بهتر است ابتدا دلیل ریزش مو توسط متخصص پوست و مو، مشخص و سپس درمان شروع شود.