بلفاروپلاستى يا جراحى پلك

هدف از بلفاروپلاستى، ايجاد ظاهری جوان در زيبايى پلك است. جراحى بلفاروپلاستى را مى‌توان روى پلك‌هاى بالا و پايين به طور همزمان يا همزمان با ليفت ابرو انجام داد. بلفاروپلاستى به عنوان جراحى زيبايى جهت زيباتر و كشيده‌تر كردن فرم چشم‌ها و همچنین به عنوان جراحى درمانى جهت رفع برخى مشكلات عملكردى مانند كاهش ميدان ديد و خستگى چشم‌ها كاربرد دارد.

بلفاروپلاستى به برداشت پوست، عضله و چربی‌های اضافی پلک بالا یا پایین که در اثر افزایش سن ایجاد شده‌اند يا به طور ارثى وجود دارند، گفته می‌شود و در نتیجه، موجب رفع چین و چروک‌ها و رفع افتادگی پلک می‌شود.

چشم‌ها مهم‌ترین عناصر زیبایی صورت هستند و بلفاروپلاستی یکی از بهترین راه‌های جوانسازی نواحی پیرامون چشم است. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و همچنین می‌تواند با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شود.

عوارض بعد از عمل معمولاً در عرض چند روز بهبود يافته و دوره کامل نقاهت، چند هفته زمان می‌برد. به طور کلی جراحی پلک در صورتی که توسط پزشک ماهر ومجرب و در مراکز معتبر انجام شود، بی خطر و کم‌عارضه است. حال در اين مقاله مي‌خواهيم در مورد جنبه‌هاى مختلف بلفاروپلاستى صحبت كنيم.

از دلايل اصلى جراحى بلفاروپلاستى، افتادگى پلك و وجود بافت اضافى پلك‌ها است كه باعث سنگين شدن و افتادن پلك مى‌شود. در اين جراحى كه بافت اضافى پلك برداشته مى‌شود، پوست اطراف پلك سفت شده و باعث ايجاد ظاهرى جوان‌تر، شاداب‌تر و هوشيارتر مى‌شود.
​​​​​​​گاهى هم علت بلفاروپلاستى، رفع مشكلات عملكردى پلك مانند افتادگى شديد پلك و كاهش ميدان ديد و احساس خستگى است. در بلفاروپلاستى، پوست، عضله و چربى اضافه به نسبت‌هاى متفاوت در افراد مختلف برداشته مى‌شوند.

بلفاروپلاستى

قبل

بلفاروپلاستى

بعد

بلفاروپلاستى

بلفاروپلاستی زیبایی​​​​​​​

از نظر پزشکی، در بلفاروپلاستی زیبایی، ضرورتی برای انجام اين عمل وجود ندارد ولی می‌تواند موجب زیبایی بيشتر چشم‌ها و جوانی صورت شود.

به صورت ژنتيكى و همچنين در اثر افزايش سن، پلک بالایی و گاهی پلک پایینی، پف کرده، متورم شده و دچار افتادگی می‌شوند. به مرور زمان با افزایش سن پوست پلک، شل، عضلاتش ضعیف و بالشتک‌های چربی مربوط به آن‌ دچار تورم و بيرون زدگى شده و بیشتر به چشم می‌آیند.

​​​​​​​ از دید زیبایی شناختى، این موارد می‌توانند جذابیت و زیبایی چشم‌ها و صورت را کاهش دهند و باعث می‌شوند که فرد پیرتر و خسته به نظر برسد.

بلفاروپلاستی درمانی​​​​​​​

منظور از بلفاروپلاستی درمانی آن دسته از جراحی‌های پلک هستند که به سبب وجود مشکلی در پلک‌ها یا ساختارهای آن انجام می‌شوند. این دسته از جراحی‌ها از دیدگاه پزشکی ضروری یا مهم هستند.
​​​​​​​
در بیشتر موارد بلفاروپلاستی درمانی زمانی انجام می‌شود که پوست اضافی پلک‌ها به حدی آن‌ها را سنگین کرده‌اند که دید فرد مختل شده باشد. گاهی افتادگى پلک بالا یا تورم پلك پایین، عینک زدن یا قرار دادن لنزهای طبی را دشوار می‌کند؛ در آن صورت هم می‌توان از بلفاروپلاستى برای رفع مشکل استفاده کرد. درمان التهابات پوستی ناشی از قرار گرفتن چین‌های پلک روی هم، از دیگر کاربردهاى جراحی پلك است.

گاهی اوقات پوست اضافی پلک‌ها به حدی پلک را سنگین می‌کند که فرد مجبور می‌شود برای بالا نگه داشتن پلک از عضلات پیشانی استفاده کند. در این حالت خستگی و ناراحتی در عضلات پیشانی پیش می‌آید که با جراحی پلک قابل درمان است.

کاربردهای بلفاروپلاستى​​​​​​​

از کاربردهای جراحی پلک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
​​​​​​​
١.درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث ایجاد چین و چروک روی پلک شده و می‌تواند انحنای (کانتور) پلک را با مشکل مواجه کند.
٢.درمان افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی فرد می‌شود.
٣.برطرف کردن پف و تورم پلک‌ها
٤.برطرف کردن پف و تورم زیر چشم
٥.برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی

بهترین کاندیدای بلفاروپلاستى ​​​​​​​

به طور کلی اگر پوست اطراف چشم‌هایتان متورم و افتاده به نظر می‌رسد، جراحی پلک انتخاب خوبی برای جوانسازی صورت شماست. پف کردن چشم‌ها می‌تواند ناشی از ادم (در نتيجه بيمارى قلبى و كليوى) یا آلرژی باشد، به همین دلیل قبل از اقدام برای جراحی باید مطمئن شویم که افتادگی یا تورم، ناشی از افزایش سن يا به طور ژنتيكى باشد.
اگر همه‌ شرایط برای انجام بلفاروپلاستی مساعد باشد، باید انتظارات صحیحی از این عمل جراحی داشته باشید؛مانند تمام روش‌های زیبایی و جوانسازی، بلفاروپلاستى می‌تواند بهبودى چشمگیری در زیبایی صورت و چشم‌های شما ایجاد کند ولی به معنی دستیابی به اکسیر جوانی نیست.

بعد از تمام درمان‌های جوانسازی، پوست شما فرآیند پیری خود را ادامه داده و ممکن است در آینده‌ نسبتاً دور، نیاز باشد که دوباره همین درمان را دریافت کنید یا برای ترمیم نتایج از روش‌های جوانسازی دیگر استفاده کنید.
​​​​​​​
به طور کلی اگر شرایط عمومی سلامت شما خوب باشد و مراقبت‌های بعد از عمل را انجام دهید، نتایج جراحی پلک عالی و تا بیش از ۱۵ سال ماندگار خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که تعدادی از بیماری‌های حاد و مزمن شانس شما را به عنوان یک کاندید خوب برای جراحی بلفاروپلاستى کاهش می‌دهند.

خطرات جراحی برای افرادی که از اختلالات انعقادی، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری‌های ویروسی (مانند هپاتیت و ایدز)، دیابت و فشار خون کنترل نشده رنج می‌برند، بسیار زیاد است؛ به همین خاطر معمولاً جراحی‌های زیبایی برای این افراد توصیه نمی‌شود؛ البته اين افراد اگر بتوانند بیماری‌هاى خود را کنترل و درمان کنند هیچ مشکلی برای انجام جراحى پلك ندارند.
​​​​​​​
افراد سیگاری یا کسانی که به طور منظم دخانیات مصرف می‌کنند، کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند، زيرا مصرف دخانیات در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند؛ به همین خاطر معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل برای چند هفته پیش و پس از جراحی، از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

مراحل جراحی پلک​​​​​​​

بلفاروپلاستی می‌تواند روى پلک بالا، پلک پایین یا هردوی آن‌ها انجام شود. در طی جراحی، برش‌هایی همسو با خطوط طبیعی پلک در زیر شکاف پلک فوقانی و کمی پایین‌تر از مژه‌های پلک پایینی ایجاد می‌شود. نحوه‌ی ایجاد برش‌ها به شکلی است که بعد از بهبودی کامل، به هیچ عنوان قابل مشاهده نخواهد بود. پیش از ایجاد برش‌، زمانی که روی تخت جراحی دراز کشیده‌اید (همين طور در حالت نشسته)، جراح به دقت محل‌هایی که باید پوست اضافی یا بالشتک‌های چربی‌شان برداشته شود را مشخص می‌کند.

برش به کمک ابزار جراحی دقیق انجام شده و سپس محل زخم با استفاده از بخیه‌های بسیار ظریف به نحوی بسته می‌شود که به ظاهر مد نظر خود برسید. این که چه مقدار از پوست اضافی، چربی‌ها یا عضلات پیرامون چشم باید حذف شوند، به نظر پزشک در حین جراحی و معاینات قبل از عمل بستگی دارد. مواردی نظیر ساختار عضلانی صورت، ساختار استخوانی و تقارن ابروهای شما از جمله عوامل تعیین کننده هستند.
​​​​​​​
در صورت نیاز جراح از لیزر کربن دی اکسید (CO2) برای بهبود نتایج و جوانسازی لایه‌های سطحی پوست استفاده می‌کند تا چین و چروک‌های ظریف باقی مانده هم از بین بروند.

مراقبت‌های قبل از بلفاروپلاستی​​​​​​​

1. به مدت دو هفته قبل از جراحی پلک از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون همانند آسپرین و مسكن‌ها مانند بروفن، ويتامين اى، چاى سبز، سير، روغن ماهى و جنسينگ پرهیز کنید.
2. به مدت دو هفته پیش از عمل از استعمال هرگونه دخانیات و سیگار و همچنین مصرف مشروبات الکلی باید پرهیز کنید.
3. در صورت مصرف هرگونه داروی خاص یا حساسیت داشتن به داروهای خاص لازم است پزشک خود را در جریان بگذارید.
4. لازم است شب قبل از عمل، حمام کرده و در روز عمل هیچ گونه آرایشی روی چشم‌ها (از جمله مژه مصنوعى) و صورت خود نداشته باشید.
5. شب قبل از عمل، غذای سبکی بخورید. همچنین لازم است ٦ تا ٨ ساعت قبل از شروع عمل ناشتا باشید.
6. پیش از عمل پزشک برایتان آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند. از این رو لازم است آن‌ها را انجام داده و نتیجه آن‌ها را روز عمل به همراه داشته باشید.
​​​​​​​7. داروهایی که پزشک قبل از عمل آن‌ها را تجویز کرده است به طور مرتب و کامل مصرف کنید.

درمان اسکار بلفاروپلاستی با روش‌های مختلف

در هر حال چنانچه اسکار پس از عمل بلفاروپلاستى بر روی پلک بالا ایجاد شد باید به موقع به درمان آن اقدام نمود، زیرا درمان اسکار چندین ماه به طول خواهد انجامید، لذا بهتر است که درمان‌های مؤثر اسکار پس از چند ماه از ترمیم طبیعی بافتی اسکار، شروع شود.
​​​​​​​
جهت درمان اسکار پوست پلک بالا پس از جراحی بلفاروپلاستی با توجه به فرو رفته یا برجسته بودن اسکار تشکیل شده، می‌توان از روش‌هایی نظیر: لیزر فرکشنال، لیزر PDL و درم ابريژن برای درمان اسکارهای فرو رفته و از روش‌هایی مانند: ورقه‌های سیلیکونی، کرم‌های موضعی، تزریق موضعی آمپول کورتون، لیزر اولتراپالس، لیزر PDL و درم ابریژن جهت از بين بردن اسكارهاى برجسته استفاده کرد.

خطرات و عوارض احتمالى جراحى بلفاروپلاستى ​​​​​​​

بعد از عمل ممکن است به طور موقت موارد زیر را تجربه کنید:

* تاری دید
* اشکریزش چشم
* حساسیت به نور
* دوبینی
* تورم پلک ها و حساس شدم آن ها
* کبودی اطراف چشم ها
* درد یا ناراحتی
* خارش پلك‌ها

هر جراحی خطراتی را به دنبال خواهد داشت و برخی از این خطرات نادر هستند. انتخاب یک جراح خوب و رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی به کاهش این خطرات کمک خواهد کرد. خطرات احتمالی جراحی پلک شامل موارد زیر است:

* عفونت و خونریزی
* خشکی چشم
* مشکلات بستن چشم یا سایر مشکلات پلک
* باقی ماندن جای زخم
* آسیب دیدگی به عضلات چشم
* تغییر رنگ پوست
* نیاز به عمل جراحی مجدد
* مشکلات بینایی


با پزشک خود در مورد خطرات جراحی صحبت کنید. با کسب اطلاعات کامل تصمیم بگیرید که این روش گزینه خوبی برای شما است یا خیر. قبل از برنامه ریزی برای بلفاروپلاستی، با یک جراح ماهر مشورت کنید تا  پزشک سوابق پزشکی شما را مورد بررسی قرار دهد.
اگر هر یک از موارد زیر را بعد از عمل پلك تجربه کردید، فوراً به پزشک اطلاع دهید :

* تنگی نفس
* درد قفسه سینه
* ضربان قلب غیرمعمول
* درد چشم ها
* خون ریزی
* مشکلات بینایی

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی​​​​​​​

* لازم است به مدت ٢٤ ساعت پس از جراحى پلك، یک فرد بزرگسال همراه شما باشد.
* بهتر است تا ٤٨ ساعت پس از بلفاروپلاستى به هنگام استراحت سر بالاتر از بدن قرار گیرد و بیمار به پشت دراز بکشد.
* تا ٧٢ ساعت پس از جراحى پلك، از شست و شو و خيس شدن محل جراحى خوددارى شود.
* توصیه می‌شود برای پیشگیری از درد و ناراحتی، داروهای مسکنی را که پزشک تجویز کرده است به طور کامل و مرتب مصرف کنید.
* به طور کلی انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین جسمانی پس از سپری شدن یک هفته تا ده روز پس از جراحی پلك امکان‌پذیر است.
* به منظور کاهش ورم و کبودی ناشی از جراحی پلک، تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید (برای خوابیدن هم چند بالش زیر سرتان بگذارید). این اقدامات به کنترل ورم و کبودی محل جراحی پلک کمک زیادی می کند. میزان ورم و خون مردگی محل جراحى پلك در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً ورم و کبودی یک هفته پس از جراحی به حداکثر رسیده و ظرف ۲ تا ۴ هفته برطرف می‌گردد.
* به منظور حفظ تعادل و جلوگیری از غش کردن، بیماران باید به هنگامی که دراز کشیده‌اند و قبل از آن که بلند شده و بایستند یک دقیقه بنشینند و پس از آن به آهستگی بایستند. همچنین در هنگامی که نشسته یا ایستاده هستند و احساس سرگیجگی می‌کنند فوراً باید دراز بکشند.
* توصیه می‌شود بیماران تا یک هفته پس از جراحى بلفاروپلاستی به منظور پیشگیری از خشکی چشم‌ها فعالیت‌هایی همانند تماشای تلویزیون، مطالعه، کار با کامپیوتر و …. را انجام ندهند يا این کار را در زمان خیلی کوتاهی انجام دهند.
* توصیه می‌شود برای این که چشم‌ها در برابر اشعه‌ خورشید و وزش باد دچار تحریک نشوند به مدت چند هفته پس از عمل جراحی پلک به هنگام خروج از منزل عینک آفتابی بزنند.
* تا چند هفته پس از عمل جراحی پلک، چشم‌های افراد دچار خستگی سریع می‌شود، از این رو لازم است این افراد در طول روز کمی استراحت كنند.
* افرادی که جراحی پلک انجام داده‌اند بهتر است به مدت چند روز گریه نکنند.
* بیماران باید از ٧٢ ساعت بعد از بلفاروپلاستى، هر روز سه بار محل برش‌های پلک‌ها را با آب و صابون شستشو دهند و سپس خشک کنند.
* جراح داروها و پمادهایی را پس از عمل تجویز می‌کند؛ لازم است آن‌ها را به طور مرتب مصرف کنید.
* برای مرطوب نگاه داشتن محل برش‌ها و دور چشم‌ها بیماران باید قطره چشم را به طور مرتب مصرف کنند.
* به هنگام استحمام بیماران باید با ملایمت چشم‌ها و ناحیه جراحى شده را شستشو داده و خشک کنند تا از وارد شدن فشار و آسیب دیدن محل جراحى جلوگیری شود.
* برای ترميم سریع تر جای زخم‌ها بیماران باید آناناس مصرف کنند.
* برای خانم‌ها پس از سپری شدن حدود ده روز پس از جراحی پلک، آرایش کردن امکان‌پذیر است.
* بیماران پس از عمل و برای شروع غذا خوردن بهتر است رژیم غذایی نرم و آبکی را برای جلوگیری از کم‌آبی بدن استفاده کنند.
* نکته مهم در مورد رژیم غذایی بیماران پس از جراحی پلک استفاده از غذاهای غنی از پروتئین است.
* در دوره بهبود پس از جراحى بلفاروپلاستی احتمال افزایش یبوست به علت کاهش فعالیت‌های بدنی وجود دارد. از این رو توصیه می‌شود بیماران در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات استفاده کرده و به میزان زیادی مایعات بنوشند.
*حدود ٧-١٠ روز بعد از جراحى پلك، جهت كشيدن بخيه ها مراجعه كنيد(روز دقيق مراجعه جهت كشيدن بخيه ها در روز جراحى پلك به شما اطلاع داده مى‌شود).