تزریق بوتاکس​​​​​​​

​تزریق بوتاکس طبق آمارهای جهانی پرطرفدارترین روش جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها است. سابقه‌ استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از ۵۰ سال پیش باز می‌گردد. در این مقاله مطالب مهم در مورد تزریق بوتاکس را بررسی می کنیم و به رايج ترين سؤالات شما پاسخ   خواهیم داد.

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات، باعث كاهش چروك‌هاى پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود. علت اصلی ایجاد چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم از بين مي‌روند.
تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی براى جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و مؤثر برای از بین بردن خطوط ظریف صورت بوده و همچنین برای چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. البته برای رفع خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می‌توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

برندهای معتبر بوتاکس​​​​​​​

قبل از سال ٢٠٠٩، برند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان اولين داروى داراى تأييديه FDA بود، به همین دليل تزريق بوتولينوم با نام بوتاکس معروف شد.( در ايران موجود نيست)
در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ بوتولينوم مورد تأیید FDA قرار گرفت؛ برند دیسپورت که ساخت کشور انگلستان است. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو مانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است.
 برند نورونوکس محصول کشور کره، دومین برند فراگیر بوتاکس در ایران است. این فرآورده قیمت پایین‌تری نسبت به دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد.
سومین برند مجاز بوتاکس در ایران، برند مصپورت است. مصپورت برندی ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس‌ها قیمت پایین‌تری دارد. مصپورت از لحاظ کیفیت با نمونه‌های مشابه خارجی قابل قياس است.

کاربردهای بوتاکس​​​​​​​

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ زیبایی و درمانی تقسیم کرد:
 

کاربردهای زیبایی

 •  درمان چین و چروک‌های اطراف چشم‌(چین‌های پنجه کلاغی)
 • كاهش يا از بين بردن خط اخم (بین دو ابرو)
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن يا كاهش عمق چروک‌های گردن
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • بالا بردن نوک بینی

 

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد كف دست و پا و زير بغل (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)
تزریق بوتاکس - دکتر بیتا ساقی

بهترين سن تزريق بوتاكس​​​​​​​

از آنجا كه تزريق بوتاكس محدوديت سنى ندارد، بهترین زمان تزریق بوتاکس زمانی است که هنوز چروک‌های صورت عمیق نشده‌اند. در افراد مختلف بهترین زمان شروع تزریق بوتاکس متفاوت است. افرادی که در هنگام صحبت کردن از عضلات صورت خود بیشتر استفاده می‌کنند یا در هنگام تمرکز عادت به کمی اخم کردن و جمع کردن گوشه چشم دارند، بیشتر مستعد چروک های زودرس پوست صورت هستند و به این افراد توصیه می‌شود هر چه زودتر با از کار انداختن موقتی عضله‌های صورتشان، از عمیق شدن آنها جلوگیری کنند.
سبک زندگی، در میزان جوان به نظر رسیدن یک فرد نقش بزرگی ایفا می کند. پوست خانمی که در سال های آخر دهه بیست سالگی عمر خود قرار داشته و در ۱۰ سال گذشته از سیگار کشیدن، مصرف الکل و حمام آفتاب لذت برده است، نسبت به پوست خانمی که در سال های آخر دهه سی سالگی خود قرار داشته و مدام از پوست خود مراقبت کرده است بسیار متفاوت خواهد بود.
این همان دلیلی است که هر بیمار باید به صورت فردی درمان شده و برنامه ای منحصر به سبک زندگی و نوع پوست او تهیه شود. از آنجایی که هر فردی به گونه ای متفاوت پیر شده و احساس متفاوتی نسبت به روند پیری خود دارد، هیچ سنی به عنوان بهترین سن برای انجام بوتاکس تعیین نمی شود. در اینجا دهه های مختلف افزایش سن و تأثیری را بررسی می کنیم که بوتاکس می تواند در هر سنی بر پوست قرار دهد.
متأسفانه باورهای غلط و عدم مطالعه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه باعث شده تا این تصور غلط که تزریق بوتاکس برای افرادی است که دچار چین و چروک شده اند، همه گیر شود. در حالی که در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا (با استناد به گزارش جامعه جراحان زیبایی آمریکا) بسیاری از جوانان از سن ۱۸ الی ۲۰ سالگی با تزریق بوتاکس از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کنند.
 دهه بیست سالگی – بوتاکس پیشگیرانه برای جلوگیری از ظهور چروک‌ها؛
در این سن خطوط تنها در هنگام حالت گرفتن صورت (عصبانیت، شادی و…) پدیدار می شوند. زنان در این سن ممکن است مخصوصاً در ارتباط با خطوط اخم نگران باشند.
بوتاکس جهت محدود سازی حرکات عضلاتی طراحی شده است که به طور عادی استفاده شده و سبب ایجاد چین و چروک در نواحی از صورت مانند پیشانی و اطراف چشم می شوند. بوتاکس پیشگیرانه برای جلوگیری از پدیدار شدن چروک‌های اولیه در افراد جوان و محدود سازی استفاده از این عضلات به کار گرفته می‌شود و به همین دلیل، چین و چروک‌ها با افزایش سن عمیق تر نمی‌شوند. بسیاری از زنان در سنین بیست و چند سالگی به جز در هنگام اخم کردن، لبخند زدن و جمع شدن صورت، متوجه پدیدار شدن چروک را بر روی صورت خود نمی‌شوند. این نوع چروک به چروک حرکتی معروف بوده و تنها در هنگام حرکت کردن صورت پدیدار می شوند.
افرادی که در سنین بیست و چند ساگی نیازمند انجام بوتاکس هستند احتمالاً دچار آفتاب سوختگی شده و یا در اثر مصرف سیگار دچار پیری زودرس پوست شده اند. این مشکل می‌تواند در زنان دارای پوست روشن مشخص‌تر باشد زیرا پوست این افراد بیشتر مستعد آسیب دیدگی در اثر خورشید است.