تكنولوژى IPL در جوانسازی

IPL ( آى پى ال)  از جمله روش‌های نوردرمانی محسوب می‌شود که برای كاهش چين و چروک‌های پوستی، لک‌های تیره و ضایعات عروقی به کار می رود. درمان با IPL شباهت زیادی به لیزر درمانی دارد. برای کسب نتیجه مورد نظر ممکن است نياز به انجام ٣-٦ جلسه داشته باشيد.

IPL خلاصه شده عبارت intense pulsed light، به معنی نور با پالس قوی است. اگرچه درمان با IPL شباهت زیادی به لیزر درمانی دارد ولى در لیزر درمانی تنها یک طول موج نوری بر روی پوست شما متمرکز می‌شود، در حالی که با دستگاه IPL پرتوهایی با طول موج‌های مختلف مانند فلاش یک عکس بر روی پوست تابانده می‌شود. نور تولید شده توسط دستگاه IPL پراکندگی بیشتری دارد و تمرکز آن از پرتوهای لیزری کمتر است.

كاربردهاى IPL ​​​​​

 • كاهش لک های پوستی ناشی از افزایش سن و نور خورشید

 • كاهش قرمزی پوستی ناشی از آکنه و روزاسه

 • کاهش موهای زائد

 • جوانسازی پوست

​​​​​​​با تابش دستگاه IPL، سلول‌های رنگدانه‌ای پوست شما پرتوهای نوری را جذب كرده و آن را به حرارت تبدیل می کنند. حرارت حاصله به منظور رفع کک و مک و سایر لک‌ها، رنگدانه‌های ناخواسته را تخریب می کند. همچنین این پرتوها می توانند با تخریب فولیکول های مو از رشد مجدد موها در ناحیه مورد نظر تا حدى پیشگیری کنند.
پرتوهاى IPL می توانند با تخریب عروق خونی به رفع قرمزی ناشی از آکنه، روزاسه، اسکار و ... کمک کنند. همچنین پرتوهای IPL با تحریک سلول‌های کلاژن ساز پوست می‌توانند سبب سفت شدن پوست و کاهش چين و چروک‌های آن شوند. IPL برای افرادی که ريسك ايجاد اسکارهای کلوئیدی ضخیم و برآمده داشته و یا پوستی تیره دارند، توصیه نمی شود.

مواردی که باید قبل از انجام IPL از آن خودداری کنید

 • قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید

 • حمام آفتاب یا دستگاه سولار

 • وکس کردن پوست

 • لایه برداری پوست (شیمیایی، کرم های لایه بردار)

 • تزریق ژل

مصرف داروهایی که خطر خونریزی را افزایش می دهند؛ مانند آسپرین و ایبوپروفن.

نحوه انجام IPL​​​​​​​

به منظور استفاده از IPL، ابتدا ناحیه ای که قرار است در معرض پرتوهای IPL قرار گیرد تمیز می‌شود. سپس یک ژل خنک کننده بر روی پوست شما گذاشته می‌شود. حال پرتوهای نوری از دستگاه IPL بر روی پوست شما تابانده می‌شوند. در طول درمان به کمک IPL، شما باید از عینک محافظ برای محافظت از چشم‌های خود استفاده کنید. 

عوارض IPL​​​​​​​

بیشتر افراد بعد از روش IPL علائمی همچون قرمزی یا تورم خفیف را تجربه می‌کنند. این عوارض معمولاً در طول ١-٢ روز بعد از IPL برطرف می‌شوند.
در برخی موارد ممکن است بعد از IPL علائم زیر را تجربه کنید:

 • کبودی

 • بروز تاول

 • تغییر رنگ پوست

 • عفونت

​​​​​​​در صورت بروز هر يك از اين موارد كه معمولاً موقتى هستند، به متخصص پوست مراجعه كنيد تا در مدت زمان اندك بدون بروز عوارض طولانى مدت تحت درمان قرار گيريد.

مراقبت‌هاى بعد از IPL​​​​​​​

شما می‌توانید بعد از IPL به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. ناحیه‌ای که تحت پرتوهای دستگاه IPL قرار گرفته است برای چند ساعت دچار قرمزی، حساسیت و تورم می‌شود.

​​​​​​​حساسیت پوستی ممکن است برای چندین روز بعد از انجام IPL نیز ادامه داشته باشد. بهتر است تا زمان بهبودی پوست از شستشو با آب گرم و استفاده از کرم‌های لایه بردار اجتناب کنید.

مزایای IPL​​​​​​​

این روش برای از بین بردن لکه‌هاى پوستى، ضایعات عروقی و همچنین موهای زائد و جوانسازی به خوبی عمل می کند.
جلسات درمانی در مدت زمان کوتاه تری در مقایسه با سایر روش‌های زیبایی پوست انجام می‌شوند.
​​​​​​​پرتو دستگاه IPL به لایه بالایی پوست آسیب نمی‌رساند، بنابراین اثرات جانبی کمتری در مقایسه با لیزر دیده می‌شود و دوره ریکاوری و ترميم کوتاه‌تری دارد.

معایب روش IPL​​​​​​​

برای کسب نتیجه مناسب با دستگاه IPL شما بايد درمان را برای چندین جلسه تکرار کنید.
این روش اثر گذاری مناسبی بر روی پوست‌هاى تیره و موهای روشن ندارد.
اگرچه نقاهت روش IPL بسيار كوتاه است ولى گاهى در جوانسازى‌هاى عمقى و لك‌هاى تيره اثربخشى آن به اندازه ليزرهاى تهاجمى نیست.
​​​​​​​
برای انتخاب روش مناسب از میان روش‌های زیبایی پوست، در مورد مزایا، معایب، خطرات و هزینه آن‌ها با متخصص پوست مجرب مشورت کنید.