​جراحى بوكال فت (تخليه چربى داخل دهانى)

اولین چیزی که در برخورد با افراد توجه ما را به خود جلب می‌کند، چهره فرد مقابل است. امروزه اهمیت داشتن صورتی زیبا و جوان در بین تمامی افراد رو به افزایش است، به همين دليل هر روزه شاهد ورود دستگاه‌ها و روش هاى مختلف با تکنولوژی‌های متفاوت به صنعت زیبایی هستیم.

گاهی با وجود تغذیه سالم، رژيم هاى غذايى و حتی ورزش‌های منظم، برخی از قسمت‌های بدن و صورت، به راحتی لاغر نمی‌شوند. همین موضوع ممکن است تناسب اجزاى بدن را از بین ببرد. چاقی صورت به دلایل متفاوتی به وجود می‌آید که از جمله می‌توان به داشتن اضافه وزن، زمینه‌ ژنتیکی، تجمع آب در صورت و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. اما یک راه‌حل بسیار مطمئن برای از بین بردن چاقی قسمت پايينى صورت وجود دارد و آن جراحی بوکال فت است.
​​​​​​​
اما اینکه این جراحی چیست، چگونه انجام مى شود و مزایا و عوارض آن چیست؟ از جمله موضوعاتی است که در ادامه به آن‌ها پرداخته ايم.

چگونگی برداشتن چربی داخل دهانى 

در افرادی که صورت گردی داشته یا دچار اضافه وزن بوده و از فرم چاق صورت خود راضی نیستند، برداشتن پدهای چربی زیر گونه یک روش عالی برای خلاص شدن از شر چربی های ناخواسته صورت است. این جراحی نسبتاً سریع بوده که با بی‌حسی موضعی انجام شده و جای زخم خارجی ندارد.

از نظر كلاسیك، در صورت‌های جذاب‌تر، صورت تقریباً شبیه به یك قلب یا مثلث وارونه به نظر می رسد، در این مدل گونه‌ها بزرگترین قسمت هستند و سپس لاغر می‌شوند تا به سمت استخوان فك كاهش پيدا كنند.

​​​​​​​ هنگامی که کسی دارای پد چربی بوکال بیش از حد باشد، فرم صورت ممکن است به صورت مثلث معکوس نمایان شود. در این افراد امتداد قسمت تحتانی صورت در مقایسه با قسمت فوقانی پهن‌تر است.

مراقبت های بعد از تخلیه چربی بوکال​​​​​​​

انجام دقیق مراقبت‌ها و توصیه‌های پزشک متخصص پس از جراحی بوکال فت، به کوتاه تر شدن دوره نقاهت و به حداقل رساندن خطرات و عوارض بعد از عمل کمک بسیاری می کند. خوشبختانه، مراقبت‌های بعد از این جراحی بسیار آسان هستند. مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

١- در ۳-٤ روز اول باید از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید و کمترین استفاده را از دهان و فک خود داشته باشید.
٢- بعد از هر وعده خوردن یا آشامیدن حتماً فضای داخل دهان با سرم‌های مخصوص شستشو داده شود.
٣- طبق تجویز پزشک تا ١ هفته بعد از جراحى از آنتی بیوتیک‌ها استفاده کنید.
٤- در حالت استراحت سر خود را بالا نگه دارید تا نواحی جراحی شده تا چند روز بعد از عمل که به حالت طبیعی برمی گردند کمترین فشار را به شما تحمیل کنند.
٥- تا زمانی که محل جراحی به خوبی درمان نشده سیگار نکشید.
٦- بخیه‌ها و محل زخم را با زبانتان لمس نکنید.
٧- از انجام ورزش‌هایی که ممکن است طی آن به صورتتان ضربه وارد شود، نظیر ورزش‌های رزمی تا درمان کامل محل زخم اجتناب کنید.
​​​​​​​٨- بهتر است تا ١هفته بعد از جراحى، از گِن مخصوص صورت جهت کاهش تورم و فشار بر روی صورت استفاده کنید.

دوره نقاهت بوکال فت​​​​​​​

طول دوره بهبودی می تواند بسته به نوع جراحی شما متفاوت باشد؛ اما اکثر افرادی که این عمل را انجام داده اند در عرض ٢-٣ روز به کار و بیشتر فعالیت‌های روزانه خود بازمی گردند. از مزایای جراحی بوکال فت این است که بعد از انجام آن کبودی و تورم زیادی وجود نخواهد داشت.

بیماران معمولاً خونریزی ندارند و به همین دلیل فرد می‌تواند در ساعات کوتاهی پس از عمل مرخص شود.
​​​​​​​
ممکن است فرد تا چند روز بعد از عمل احساس درد یا ناراحتی داشته باشد که با مصرف داروهای مسکن می توانید درد را کمتر کنید.

​​​​​​​ در موارد نادر، ممکن است در ١-٢ روز ابتدایی جای زخم و بخیه همراه با خونریزی باشد. خوشبختانه جای بخیه در داخل دهان پس از مدتی به طور کامل برطرف می‌شود و هیچ گونه جای زخم و اسکار باقی نمی‌ماند. پس از جراحی بوکال فت، در همان روز بیمار ترخیص شده و به خانه بازمی گردد.

عوارض احتمالی جراحی بوکال فت​​​​​​​

بوکال فت یک جراحی نسبتاً ساده و سریع است، اما ممکن است در موارد نادری عوارضی را با خود به همراه داشته باشد. البته خطرات احتمالی برداشتن چربی بوکال زمانی پیش می‌آید که این عمل جراحی در یک مرکز غیر معتبر یا توسط یک غیرمتخصص انجام شود. شما با انتخاب درست کلینیک، می‌توانید احتمال وقوع این خطرات را به صفر برسانید. 
عوارض جراحی بوکال فت
هماتوم
عفونت
خون ریزی
تورم طولانی مدت
ترومبوز ورید عمقی(DVT)
عوارض قلبی و ریوی
تجمع مایع (سروما)
آسیب مجرای بزاقی
احساس درد مداوم
بهبود ضعیف زخم‌ها
ورم بعد از عمل بوکال فت
امکان نیاز به جراحی مجدد
عدم تقارن دو طرف صورت

پس با انتخاب درست کلینیک مجهز و پزشک متخصص و مجرب، مراقب سلامتی و زیبایی بدن خود باشید. کلینیک دكتر بيتا ساقى با تنوع تجهیزات و تکنولوژی مدرن و خدمات قابل اطمینان این مرکز توانسته است این امکان را فراهم سازد تا با خیالی راحت نسبت به انجام جراحى بوکال فت اقدام نمایید.

ماندگاری عمل بوکال فت​​​​​​​

بوکال فت یک جراحی دائمی به شمار می‌رود و بعد از تخلیه چربی داخل دهان، احتمال تجمع مجدد و زیاد چربی در قسمت جراحی شده، بسیار اندک است. اما با وجود این تفاسیر عواملی هستند که بر روی میزان ماندگاری این عمل اثر می‌گذارند؛ از جمله می‌توان به رژیم غذایی، اضافه وزن و حتی کاهش وزن اشاره کرد.
​​​​​​​
البته توجه داشته باشید که نتیجه‌ نهایی جراحی بوکال فت، طی چند ماه ایجاد می‌شود و نتایج نهایی آن با افزایش یا کاهش قابل توجه وزن تغییر خواهد کرد.

هزینه جراحی بوکال فت​​​​​​​

یکی از فاکتورهایی که برای افراد حائز اهمیت است، هزینه‌ای است که برای عمل جراحی باید پرداخت شود. همانطور که می‌دانید بوکال فت، جراحی‌ زیبایی به حساب می‌آید، مشمول بیمه نمی‌شود و تمام هزینه‌ها توسط مراجعه كننده پرداخت خواهد شد.

فاکتورهای مختلفی بر روی این جراحی تاثیرگذار است و به همین دلیل هزینه مشخصی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. یکی از این عوامل حجم چربی خارج شده از شخص بوده و با توجه به خواسته‌ هر فرد، متفاوت است. موضوع بسیار مهم ديگر آن است که تکنولوژی‌های مورد استفاده‌ کلینیک‌ها هر چه پیشرفته‌تر و مدرن‌تر باشند، به طور قطع بر روی هزینه تاثیر گذاشته و به دلیل ارتباط مستقیم آن با سلامتی و زیبایی افراد، این فاکتورها گزینه مهمی بشمار می‌آیند.

از عوامل مهم ديگر كه در هزينه عمل مؤثرند، مهارت و تجربه پزشک در انجام جراحى است. 
​​​​​​​
در نهایت از آنجا که جراحی بوکال فت از حساسیت زیادی برخوردار است، برای حفظ سلامت خود باید از یک پزشک متخصص و حاذق کمک گرفت. بدیهی است که دستمزد یک پزشک حرفه‌ای و مجرب به مراتب بیشتر از یک پزشک تازه‌کار است و باعث می‌شود از عوارض احتمالی جلوگیری به عمل آید.

مراقبت‌های قبل از عمل
  • ١ هفته قبل از عمل از خوردن آسپرین، مسكن ها( ايبوپروفن،كدئين، ژلوفن و ….)، ويتامين E، سير، روغن ماهى، جنسينگ و داروهاى رقيق كننده خون دوری کنید.
  • ١ روز قبل از عمل، خوردن قرص‌های ویتامین را قطع نمایید.
  • از ١ هفته قبل از عمل، از مصرف سیگار، قلیان و هرگونه دخانیات اجتناب کنید.
  • اگر به دارویی حساسیت دارید، يا هرگونه دارويى مصرف مى كنيد، از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.
  • ​​​​​​​بهتر است قبل از عمل از دهان‌ شویه استفاده کنید و از نداشتن عفونت دهان و دندان اطمینان حاصل کنید.