جوانسازی پوست با آر اف فرکشنال (Fractional RF)

آر اف فرکشنال (Fractional RF) یکی از مدرن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. روشی ایمن و کم‌تهاجمی که می‌تواند بدون عوارض جراحی، نتایج بسیار خوبی براى پوست ایجاد كند. در این روش از امواج رادیویی استفاده می‌شود که به لایه‌ میانی پوست نفوذ می‌کنند و باعث تحریک کلاژن سازی و دیگر تغییرات در ساختمان پوست می‌شوند.
این تغییرات نهایتاً باعث بهبود ظاهر و زیبایی پوست شما می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به آر اف فرکشنال داشته باشیم و کاربردها، تأثیرات و عوارض آن را بررسی کنیم.

اساس عملکرد آر اف فرکشنال تأثیر بر لایه‌های سطحی و عمقی پوست است. پوست از چند لایه تشکیل شده که سطحی‌ترین آن اپیدرم نام دارد. در زیر اپی‌درم، لایه‌ درم قرار گرفته که در فرآیند پیری تحلیل رفته و باعث پیرى  پوست می‌شود. آر اف فركشنال دو معجزه برای پوست شما می‌کند:

تحریک کلاژن سازی
انرژی ناشی از امواج رادیوفرکوئنسى (RF) در لایه‌ی درم باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود؛ یک پروتئین مهم ساختاری در بافت پوست که عامل شادابی، قوام، سفتى و زیبایی پوست شما است. انرژی امواج رادیویی در لایه درم به گرما تبدیل می‌شود و افزایش دما یکی از عوامل تحریک کلاژن‌سازی است.

فعال‌کردن فیبروپلازی
فیبروپلازی فرآیندی است که در آن بدن، بافت‌های فیبروزی می‌سازد. بافت‌های فیبروزی باعث تحریک تولید کلاژن شده و کاری می‌کنند که این رشته‌های پروتئینی کوتاه‌تر و مستحکم‌تر شوند.

بافت فیبروز وقتی ایجاد می‌شود که به هر بافت طبیعی بدن آسیبی رسیده باشد، درست مثل بافت ضخیم و زبری که روی زخم‌های سطحی پوست را می‌پوشاند. در آر اف فرکشنال به مناطقی از پوست آسیب‌های انتخابی وارد می‌کنیم تا بافت فیبروزی تشکیل شود. به این ترتیب لایه‌ درم ضخیم شده و کلاژن‌سازی افزایش می‌یابد.
در عین حال که به مناطقی از پوست آسیب زده‌ایم، مناطقی هم سالم می‌مانند تا به عمل کلاژن سازی و رفع آسیب‌ها کمک کنند. در واقع تأثیر آر اف فركشنال در مرز باریکی از آسیب‌های جزئی و مفید و آسیب‌های خطرناک و سوختگی ایجاد می‌شود. بهتر است بعد از مدتی نسبتاً طولانی برای ترمیم و تجدید تأثیرات آر اف فرکشنال دوباره به کلینیک مراجعه کنید.​​​​​​

کاربردهای آر اف فرکشنال

روش آر اف فرکشنال کاربردهای درمانی و زیبایی بسیاری دارد. تأثیرات این روش درمانی را می‌توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

 • سفت کردن و جوانسازی پوست: آر اف فرکشنال باعث سفت کردن و صاف تر شدن بافت پوستی می‌شود. به همین خاطر می‌تواند همزمان با از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های صورت، رنگ و بافت سطحی پوست را هم بهبود بخشد.
 • محو کردن جای زخم، اسکارها و ترک هاى بدن: عملکرد اساسی آر اف فرکشنال ، تحریک کلاژن‌سازی در بافت پوست است. برای همین بعد از درمان، پوست شما ظاهری سالم‌تر، زیباتر و یکدست‌تر خواهد داشت. آر اف فركشنال برای از بین بردن جای آکنه و جوش و همچنین ترک‌های ناشی از چاق و لاغر شدن تأثیرات بسیار خوبی دارد.
 • بهبود منافذ پوستی باز: اندازه‌ منافذ پوستی بعد از ۲ تا ۵ جلسه‌ درمان به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.


با توجه به اثرات درمانی آر اف فرکشنال ، این روش برای رفع و درمان موارد زیر مؤثر خواهد بود:

 1. پوست افتاده یا شل شده
 2. ترک هاى بدن (استرچ مارک یا استریا)
 3. اسکار و جای زخم آکنه
 4. آکنه‌ کیستی
 5. منافذ باز پوستی
 6. خطوط و چین و چروک‌های ظریف
 7. تغییرات نامناسب رنگ و بافت سطحی پوست

راهنمای متقاضیان جوانسازی با RF فركشنال​​​​​​​

پیش از درمان
پیش از انجام آر اف فركشنال نیاز به مراقبت خاصی نیست. سعی کنید تا ۲ هفته قبل در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و سولاریوم نروید.
اگر جوانسازی پوست با لیزر دریافت کرده‌اید یا اگر پوست خود را لایه برداری کرده‌اید، باید چند هفته صبر کرده و سپس برای دریافت آر اف فركشنال مراجعه کنید.

جلسه‌ درمانی
هر جلسه‌ درمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. در طول درمان ممکن است احساس کنید که پوستتان کمی گرم شده است. این روش درد یا ناراحتی دیگر در طول درمان ندارد.
روش آر اف فركشنال معمولاً به چند جلسه‌ درمانی نیاز دارد که بسته به شرایط شما می‌تواند از ۳ تا ۱۲ جلسه متغیر باشد.

بعد از درمان
بلافاصله بعد از جلسه‌ درمانی می‌توانید به خانه یا محل کار بروید و کارهای روزمره خود را انجام دهید. از یک روز بعد می‌توانید آرایش کنید.
ممکن است تا یک ساعت بعد از جلسه‌ درمانی کمی درد یا سوزش داشته باشید.
عوارضی مانند قرمزی و تورم تا حداکثر ۳ روز بعد برطرف می‌شوند.
بعد از درمان نیاز به مراقبت خاصی نیست ولی نوشیدن فراوان مایعات و استفاده‌ مداوم از کرم ضد آفتاب فراموش نشود.
نتایج آر اف فركشنال طی ۲ هفته پدیدار می‌شود و تا سه ماه بعد از جلسه درمانی کلاژن سازی ادامه خواهد داشت و نتایج بهتر و بهتر خواهد شد.​​​​​​​

ایمنی و عوارض احتمالی آر اف فرکشنال

امواج آر اف ایمن هستند.
امواج رادیوفرکوئنسى یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی هستند. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ مواردی مثل وای‌فای، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو. فرکانس امواج رادیویی که در روش آر اف استفاده می‌شوند، بین ۳ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز متغیر هستند ولی اکثراً از ۴۵۰ کیلوهرتز بیشتر نمی‌شوند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، امواج آر اف ۱۰۰ میلیون بار آهسته‌تر از نور مرئی و بیش از یک میلیارد بار آهسته‌تر از اشعه‌ X هستند.
تکنولوژی RF مورد تأیید سازمان FDA (سازمان غذا و داروى آمریكا) است.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارتی درمانی، روش آر اف فرکشنال را به عنوان یک روش درمانی ایمن برای سفت کردن پوست و اصلاح انحنای سطحی بدن (کانتور) تأیید کرده است. مطالعات بالینی بسیار وسیعی در مورد این روش زیبایی انجام شده و طبق آن‌ها تمامی کاربردهای روش RF مانند سفت کردن پوست صورت، اصلاح كانتور و جوانسازی واژن کاملاً ایمن و بی‌خطر است.
تذکر: ایمنی به عوامل بسیاری بستگی دارد:
در این جا باید به نکته‌ بسیار مهمی اشاره کنیم. تکنولوژی آر اف از سوی سازمان‌های نظارت بر درمان ایمن شناخته می‌شود؛ ولی ایمنی فقط به تکنولوژی بستگی ندارد. دو عامل دیگر که در کاهش عوارض جانبی و افزایش ایمنی هر روش درمانی (از جمله آر اف) مؤثرند، عبارت‌اند از:
دستگاه مورد استفاده: دستگاه‌های زیادی قابلیت تولید امواج RF را دارند. این که خود دستگاه مورد تأیید سازمان FDA باشد (مثل دستگاه آر اف اولتراسل) و این که استانداردهای لازم در ساخت و انتخاب مواد اولیه رعایت شده باشد، اهمیت فراوانی دارد. در کلینیک دكتر بیتا ساقى تنها از دستگاه‌های استاندارد و باکیفیتی استفاده می‌کنیم که هم از لحاظ درمانی و هم از لحاظ ایمنی، مؤثر و کم خطر باشند.
اپراتور آر اف: مثل هر روش درمانی و زیبایی دیگری، تجربه و مهارت پزشک متخصص اهمیت زیادی دارد. این عامل مهم هم در میزان اثربخشی درمان و هم در کاهش احتمال عوارض جانبی بسیار مؤثر است. 
عوارض
آر اف فرکشنال یک روش بسیار کم‌تهاجمی است. به همین علت عوارض بسیار محدودی داشته و دوره‌ ریکاوری یا استراحت بعد از درمان هم نیاز ندارد. تاکنون در کلینیک دكتر بیتا ساقى شاهد عوارض دائم و حاد نبوده‌ایم. در مطالعات بالینی و گزارشات پزشکی نیز تقریباً هیچ عارضه‌ بلند مدت یا دائمی برای این روش درمانی ذکر نشده است.
عوارض احتمالی آر اف فرکشنال که همه موقتی هستند، شامل موارد زیر است:

 1. درد: در برخی از کاربردهای RF ممکن است برای راحتی شما و کاهش درد، از بی‌حسی موضعی استفاده کنیم.
 2. قرمزی پوست: اریتم یا گلگون شدن پوست در برخی از مراجعین دیده می‌شود؛ این عارضه معمولاً تا چند روز بعد از درمان ناپدید می‌شود.
 3. تورم: آر اف فرکشنال می‌تواند می‌تواند باعث تورم شود. البته این عارضه در همه‌ مراجعین دیده نمی‌شود و اگر هم رخ بدهد، ظرف چند روز خوب می‌شود. در موارد نادر ممکن است تا یک هفته ماندگار شود.

عوارضی که در زیر مطرح کرده‌ایم، بسیار نادر ولى موقت هستند ولی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا برطرف شوند.

 • فرورفتگی پوست : تا ماه طول میکشد.
 • بثورات پوستی : حداکثر تا ۱ هفته
 • پوسته پوسته شدن : تا ۱ هفته
 • حساس شدن پوست به لمس : ۲ تا ۳ هفته
 • زخم سوختگی : تا ۶ ماه و قابل درمان
 • هایپرپیگمنتیشن (لک های تیره پوستی) : تا چند هفته

تفاوت آر اف فرکشنال با لیزر فرکشنال

​​​​​​​هم روش آر اف فرکشنال و هم لیزر فرکشنال برای جوانسازی و زیبایی پوست به کار می رود؛ اما هر کدام از این روشها تأثیر و مکانیسم متفاوتی دارد. اگر بین انتخاب این دو روش سردرگم شده اید، باید بدانید که روش آر اف فركشنال برای افراد با پوست سبزه بهتر جواب می دهد. همچنین برای افرادی که می خواهند شل شدگی و افتادگی پوستشان را درمان کنند،  Fractional RF  تأثیر بهتری دارد. در مقابل، لیزر فرکشنال برای درمان جای اسکار و زخم ناشی از جراحی، جوش و جای بخیه تأثیر بهتری دارد.
همچنین آر اف فركشنال تا عمق بیشتری از پوست را نفوذ می کند؛ ولی لیزر فرکشنال روی لایه های سطحی تر پوست تأثیر می گذارد.
آر اف فرکشنال برای درمان مشکلات پوستی در فصل تابستان مناسب تر است. همچنین به دلیل کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از درمان، آر اف فرکشنال برای افرادی که میخواهند سریع به سر کارشان بروند عالی است.
برای مشاهده بهترین نتیجه شما می توانید آر اف فرکشنال را همراه با لیزر فرکشنال انجام دهید.

موارد منع آر اف فرکشنال

با اینکه آر اف فرکشنال از بهترین روشهای درمان پوست است؛ اما همه افراد نمی توانند از آن استفاده کنند. مادران باردار، افراد مبتلا به برخى بیماری های پوستی، افراد دارای مشکلات قلبی و مبتلایان به بیماری های خودایمنی نباید از این روش استفاده کنند.

کاندیدای مناسب آر اف فرکشنال

این دستگاه بیشتر توسط افراد بین ٢٥ تا ٥٥ سال انتخاب می شود و نتیجه مثبتی روی كیفیت پوست افراد دارد. افرادی که مشکلات قلبی و بیماری های خاص ندارند، می توانند ار اف فركشنال انجام دهند. معمولاً برای تجویز درمان با آر اف فرکشنال ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه می شوید و سوابق پزشکی شما بررسی می شود و سپس اجازه استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال به شما داده می شود.