جوانسازی پوست

تاکنون اسامى ليزر فركشنال، هايفو، آر اف فركشنال، ميكرونيدلينگ و… را شنیده اید؟ امروزه این اسامی پركاربردتر شده اند. شاید شما نیز به جوانسازی پوست خود فکر كرده ايد.
 جهت جوانسازی پوست تکنیک های بسیار مختلفى وجود دارد که هر کدام برای هدف خاصی مناسب است. به طور کلی جوانسازی پوست شامل روش هايى است که به هدف بهبود ظاهری پوست یا زیبایی پوست شما انجام می شوند. آسیب های پوستی شامل آفتاب سوختگی، اثرات جوش ، زخم ها و نشانه های طبیعی پیری و کهولت سن از جمله شلى و افتادگى پوست می باشد.

طبیعی است که همه ما از داشتن پوستی زیبا و جوان لذت ميبريم، اما ممکن است در میان این روش های گسترده گیج شوید و نتوانید تشخیص دهید که کداميك از خدمات جوانسازی پوست برای شما مفید است. از طرفی ممکن است در پیدا کردن پزشک متخصص و متبحر نیز دچار سردرگمی شوید. در این مقاله سعی شده است که تمامی روش های جوانسازی پوست را مرور کنیم و در انتها راهنمایی مناسب برای انتخاب متخصص پوست مجرب و مطمئن ارائه دهیم. پس اگر شما هم به دنبال زیبایی و جوانسازى هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.​

دلایل چین و چروک صورت

عوامل زیادی باعث ایجاد چین و چروک صورت می‌شوند. برخی از این عوامل قابل کنترل و برخی دیگر غير قابل كنترل هستند. دلایل چین و چروک پوست عبارتند از:

  • سن: با افزایش سن، پوست حالت ارتجاعی خود را تاحدی از دست داده و شکننده‌تر می‌شود. تولید چربى هاى طبیعی کاهش پیدا کرده و پوست خشک به نظر می‌رسد. در این حالت چین و چروک ایجاد می‌شود.
  • قرارگرفتن در معرض اشعه فرابنفش: علت اصلی چین و چروک زودرس اشعه فرابنفش است؛ به روند طبیعی پیری سرعت می‌دهد و باعث می‌شود که کلاژن و الاستین در لایه‌های عمیق‌تر پوست تخريب شوند.
  • دود سیگار: سیگار روند طبیعی پیری پوست را تسریع كرده و باعث چین و چروک زودرس می‌شود. احتمالاً علت آن ازبین‌بردن کلاژن است.
  • حالت‌های تکراری صورت: حرکات تکراری مانند لبخند زدن، باعث ایجاد خطوط ظریف و چین و چروک می‌شوند. هنگام استفاده از عضلات صورت، شیاری زیر سطح پوست ایجاد می‌شود. با افزایش سن، انعطاف‌پذیری این بافت از بین رفته و نمی‌تواند به جای خود بازگردد.​​​​​​​

دلایل افتادگی پوست

به دلایل مختلفی پوست دچار افتادگی می‌شود. پوست جوان و سالم زمانی که کشیده می‌شود، دوباره به محل اوليه خود بازمی‌گردد. زمانی که پوست این توانایی را از دست بدهد، دچار افتادگی می‌شود. افتادگی پوست در هر ناحیه از بدن ممکن است اتفاق بیفتد. علل افتادگی پوست عبارتند از:

افزایش سن
با افزایش سن به مرور پوست دو پروتئین مهم را از دست می‌دهد: الاستین و کلاژن كه دو پروتئین تولید شده در درم هستند. الاستین به پوست خاصیت ارتجاعی می‌دهد. پوست سفت به دلیل وجود این پروتئین پس از کشیده شدن به محل اوليه خود برمی‌گردد.
کلاژن به پوست کمک می‌کند تا ساختار سفت و محکم خود را حفظ کند. دلیل آن وجود فیبرهای محکم در ساختار کلاژن است. این پروتئین توسط فیبروبلاست‌ها تولید می‌شود. تولید این دو پروتئین با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. همچنین مواردی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش یا آلاینده‌های موجود در محیط مثل دود سیگار روند پیری پوست را تسریع می‌کنند.

افتادگی پوست بعد از لاغری
وزن اضافی به مدت طولانی باعث آسیب به رشته‌های الاستین و کلاژن در پوست می‌شود. به‌همین‌دلیل زمانی که شروع به کاهش وزن می‌کنید، برگشتن پوست به حالت قبل سخت است. در این حالت افتادگی پوست را در نواحی مختلف بدن می‌توانید مشاهده کنید. در زمان کاهش وزن، سن نیز در افتادگی پوست نقش دارد. بهتر است تا زمانی که جوان هستید، به دنبال کاهش وزن باشید.

بارداری
افتادگی پوست در اطراف شکم و دیگر قسمت‌های بدن می‌تواند به علت بارداری باشد. این افتادگی در مادرانی که دارای چندقلو هستند، شديدتر و  جدی‌تر است. سن مادر نیز در میزان افتادگی مؤثر است.

بیماری
برخی از بیماری‌ها با علائمی مانند افتادگی پوست همراه هستند. یک زیرگروه از بیماری نادر لنفوم پوستی T با نام شلی پوست گرانولوماتوز شناخته می‌شود، می‌تواند افتادگی پوست را در پی داشته باشد. این بیماران معمولاً دچار شلی پوست در زانو و آرنج هستند.​​​​