ليفت صورت با نخ​​​​​​​

روش‌های نوین جوانسازی پوست اگرچه نمى توانند زمان را متوقف کنند، ولی می‌توانند به طور چشمگیری روند پیری پوست را آهسته کنند.

​​​​​​​ لیفت صورت با نخ یکی از روش‌های نوين محبوب و مؤثر برای بهبود کانتور و رفع افتادگى صورت است و می‌تواند چین و چروک‌های صورت را حتی در سنین بالا، تا حدى رفع کند.

قبل

بعد

لیفت صورت

تا چند سال قبل، تنها راه درمان افتادگی و شل شدگی پوست، جراحی لیفت صورت، یک جراحی دشوار با خطرات بسیار و دوران نقاهت طولانی داشت؛ در واقع تنها راه رفع افتادگی پوست، حذف پوست اضافی به کمک تیغ جراحی بود.
جراحی لیفت صورت اگرچه می‌تواند به نتایج فوق‌العاده‌ای منجر شود، خطرات بسیار و هزینه‌ بالایی دارد؛ برای همین بسیاری از متقاضیان یا علاقه‌ای به رفتن زیر تیغ جراحی نداشته یا از نظر شرایط جسمی و روحی، توان انجام این عمل را ندارند. به مرور روش‌های مدرن‌تر و کم‌تهاجمی‌تری برای لیفت صورت ابداع شد که لیفت صورت با نخ (Thread Lift) یکی از آن‌ها است.
​​​​​​​لیفت صورت با نخ یک روش جوانسازی است که در آن از نخ‌های جذبی برای لیفت پوست استفاده می‌شود. نخ ها در زیر پوست گذاشته می‌شوند و ۲ تأثیر جوانسازی فوق‌العاده بر صورت می‌گذارند:

۱) لیفت و سفت کردن پوست
در ليفت صورت با نخ نیازی به استفاده از تیغ جراحی نیست و هیچ برشى روی پوست داده نمی‌شود. به جای جراحى، متخصص پوست با ایجاد تغییراتی در زیر پوست کاری می‌کند که پوست صورت بالا آمده و سفت شود. در واقع به جای بریدن پوست اضافه، متخصص پوست با استفاده از نخ‌، آن‌ را جمع و سفت می‌کند تا دیگر افتادگی در سطح پوست قابل مشاهده نباشد. پس بدون دردسرهای جراحی لیفت صورت، پوستی جوان‌تر خواهید داشت.

۲) تحریک کلاژن سازی
جالب است بدانید که نخ‌های به کار رفته در زیر پوست به جز این که پوست را سفت و خوش حالت می‌کنند، فرآیند پیری پوست را کند می‌کنند. این نخ ها با تحریک فرآیند ترمیمی، کاری می‌کنند که پوست در نزدیک مناطق درمان شده، مقادیر زیادی کلاژن بسازد. این تأثیر شگفت‌انگیز در رسیدن به اهداف جوانسازى نقش مهمی دارد؛ چون کلاژن‌ها یکی از عوامل اصلی جوانی و زیبایی پوست هستند.

کلاژن، پروتئینی در عمق پوست است که کاربردهای بسیاری در بدن دارد. این رشته‌های پروتئینی برای ترمیم زخم‌ها استفاده شده و کاری می‌کنند که پوست سرزنده، جوان و باطراوت به نظر برسد. هر چقدر سن‌ بالاتر می‌رود، بدن کلاژن‌های کمتری تولید می‌کند تا اينكه در نهایت ۸۰٪ از ضخامت پوست تا حدود ۷۰ سالگی کاهش می‌یابد.
کاهش حجم و قدرت پوست یکی از اصلی‌ترین علل افتادگی و چین و چروک‌های پوستی هستند. با ضعیف شدن پوست، قدرت آن برای بالا نگه داشتن ساختارها و بافت‌های زیرین کاهش می‌یابد. به این معنی که دیگر نمی‌تواند اثرات جاذبه‌ زمین را خنثی کند و نیروی جاذبه باعث افتادگی و شل شدن پوست می‌شود.

تحریک کلاژن سازی در پوست، تا زمانی که هنوز افتادگی، شديد نشده و انعطاف‌پذیری پوست وضعیت خوبی دارد، می‌تواند با افزایش ضخامت و قدرت پوست باعث کاهش سرعت پیری و جوانسازی آن شود.
به بیان دیگر متقاضیانی که برای تحریک کلاژن سازی لیفت با نخ انجام می‌دهند به تدریج متوجه بهبود حجم و سفتی پوست خود خواهند شد. تا زمانی که نخ‌ها در جای خود باشند، فرآیند ترمیمی بدن به طور مداوم فعال است چرا که بدن می‌خواهد بخش‌های داراى نخ را ترمیم کرده و نخ‌ها را از بین ببرد.
​​​​​​​
بدن، طوری برنامه ریزی شده که به این شکل در برابر وجود یک جسم خارجی (که در اینجا نخ مى باشد) واکنش نشان دهد. خوشبختانه چون نخ‌های استفاده شده در این روش بسیار ظریف هستند، فرد متوجه فعل و انفعالات زیر پوست خود نخواهد شد و احساس ناراحتی یا درد نخواهد داشت. بیشتر متقاضیان (بعد از این که بافت اطراف نخ ترمیم شد) اصلاً وجود نخ‌ها را در زیر پوست خود احساس نمی‌کنند.

انواع لیفت با نخ​​​​​​​

در این روش جوانسازی با استفاده از نخ‌ها، داربستی را در زیر پوست می‌سازیم. ضخامت این نخ‌ها در حد یک تار مو است. نخ‌ها ممکن است از فلزات گران قیمت مثل پلاتینیوم، طلا یا فیبرهای سنتتیک مثل پلی‌استر یا کاپرون یا ترکیبی از پلیمرهای صناعی با سایر مواد باشد.
لیفت با نخ را با استفاده از ٢ نوع نخ انجام می‌دهیم:

١. نخ‌های جذبی
این نخ‌ها بعد از مدتی جذب بدن می‌شوند و از موادی زیست سازگار ساخته شده‌اند، یعنی بافت‌های بدن به آن‌ها واکنش نشان نمی‌دهد. سلول‌های پوست در مجاورت داربست تشکیل شده از این نخ‌ها تقسیم و مستقر می‌شوند. برای همین حتی بعد از جذب نخ‌ها اثرات آن ماندگار و قابل مشاهده است.

٢. نخ‌های ترکیبی
​​​​​​​این‌ نخ ها به این صورت هستند که بخشی از مواد آن‌ها جذب پوست شده و بخشی از نخ به شکل تکه‌های ریز در زیر پوست باقی می‌ماند. معروف‌ترین اين نخ‌ها، نخ‌های سیلوئت اینستالیفت (Silhouette instalift) هستند.
ساختار این نخ‌ها به این شکل است که خودشان جذب پوست شده ولی در طول آن تکه‌های مخروطی قرار دارد که این‌ها جذب پوست نمی‌شوند و همیشه در زیر پوست باقی
می‌مانند. البته این مخروط‌ها بسیار کوچک‌اند و از سطح پوست دیده نمی‌شوند.

مزایای لیفت صورت با نخ​​​​​​​

نتایج طبیعی
​​​​​​​ مهم‌ترین مزیت لیفت صورت با نخ این است که نتایج بسیار طبیعی و زیبایی دارد. مثلاً بعد از جراحی‌ لیفت صورت، پوست طوری می‌شود که انگار آن را کشیده‌اند. انحنای طبیعی صورت از بین می‌رود و حجم برخی بخش‌ها مثل گونه یا لب‌ها کاهش می‌یابد. در مورد لیفت با نخ اینطور نیست و ویژگی‌های اصلی صورت فرد حفظ می‌شود. نخ‌ها با ظرافت افتادگى صورت را برطرف كرده و سن پوست را كاهش می‌دهند. 

ایمنی بالا
از نخ ها می‌توان در نواحی ابرو و پلک‌ها نیز استفاده کرد. برخلاف بسيارى از روش‌های لیفت که در بسیاری از نقاط صورت نمی‌توانند اجرا شوند، لیفت با نخ را می‌توانیم در حساس‌ترین نواحی صورت هم استفاده کنیم. اگر لیفت با نخ در کلینیک و توسط پزشک متخصص پوست مجرب انجام شود، هیچ عارضه‌اى ندارد.
​​​​​​​
ریکاوری سریع
دوره‌ نقاهت ليفت با نخ حداکثر ٥-٧ روز طول می‌کشد. برخلاف جراحی لیفت صورت، ليفت با نخ نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ ندارد و می‌توان به کارهای روزمره مشغول شد. 
هیچ اثری از نخ روی سطح پوست ديده نمى شود. در مدت ۵-٧ روز که دوره‌ نقاهت طی می‌شود، تقریباً تمام نشانه‌های انجام لیفت با نخ از بين می‌رود. نخ‌ها در زیر لایه‌های عمقی پوست قرار می‌گیرند و با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. سوراخ‌هایی که برای وارد کردن نخ ها ایجاد می‌شود کوچک هستند و به مرور از بين مى روند.

هزینه مناسب
​​​​​​​لیفت با نخ در مقایسه با جراحی لیفت هزینه‌ بسیار کمتری دارد. جراحی لیفت نیاز به بیهوشی عمومی، اتاق عمل بیمارستانی، تیم کامل جراحی و شرایط بستری دارد. البته هزینه‌ روش جوانسازی ليفت با نخ به عوامل زیادی از جمله برند و جنس نخ و تعداد نخ مورد نياز بستگی دارد. برآورد دقیق قیمت در جلسه‌ مشاوره به شما اعلام می‌شود.

معایب لیفت صورت با نخ​​​​​​​

از معايب ليفت با نخ، تغییرات محدود است. اگر به خاطر داشته باشيد در بخش مزایا گفتیم كه نتایج لیفت با نخ طبیعی هستند. واقعیت این است که این مزیت برای برخی از مراجعین، عیب محسوب می‌شود.

​​​​​​​ طبیعی بودن نتایج لیفت با نخ بیشتر به اين دليل است که در این روش نمی‌توانیم تغییرات بنیادی و جدی در ساختار پوست ایجاد کنیم.
در جراحی لیفت صورت در لیگامان‌ها، عضلات و بافت‌های زیرجلدی تغییرات عمده ایجاد می‌شود.

این تغييرات را نمی‌توان در لیفت با نخ اِعمال كرد. در این روش صرفاً می‌توانیم با حفظ ساختار اصلی پوست، تغییراتی در انحنای سطحی صورت ایجاد کنیم. برای همین این روش جوانسازی را بیشتر به مراجعین جوان‌تر ٢٠-٥٠ سال توصیه می‌کنیم.

عوارض لیفت با نخ​​​​​​​

در افراد با پوست بسیار حساس، ممکن است درد و تورم ٥-٧ روز ادامه یابد، اما به طور کلی دوره نقاهت بعد از لیفت با نخ طولانی مدت نخواهد بود و افراد می توانند بدون نگرانی به کار و زندگی روزمره خود بپردازند. از عوارض ليفت با نخ عبارتند از:
 
١. ناراحتی و درد:
یکی از شایع ترین موارد گزارش شده بعد از ليفت با نخ، ناراحتی و درد است. اگرچه روش لیفت با نخ کم تهاجمی است ولى کاملاً بدون درد نیست.

٢. کبودی و تورم:
اگرچه ليفت با نخ یکی از کم تهاجمی‌ترین روش‌های جوانسازى ست، بیماران در برخی مواقع کبودی و تورم را بعد از آن تجربه می‌کنند.

٣. هماتوم:
در موارد نادر، زمانی که پزشک در حين نخ گذارى به طور تصادفی به دیواره رگ خونی آسیب برساند، خون به ناحیه اطراف نفوذ مى كند و بیماران ممکن است دچار هماتوم شوند. اين عارضه بسيار نادر بوده و هماتوم ايجاد شده به مرور جذب و برطرف مى شود.

٤. عفونت:
یکی دیگر از عوارض بسیار نادر عفونت است.

٥. عدم تقارن صورت:
عدم تقارن صورت یکی دیگر از عوارض احتمالی است که می تواند از انجام لیفت با نخ ایجاد شود. عدم تقارن صورت می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استفاده از بی حس کننده، خونریزی زیر پوستی، عدم تقارن ذاتی صورت و یا لیفت ناکافی در یک طرف باشد.

٦. بیرون زدگی و جابه‌جایی نخ ها:
بیرون زدگی و جا‌به‌جایی نخ ها، اغلب به دلیل ضعیف بودن خارهای نخ  يا دستكارى فرد رخ می دهد.

٧. فرورفتگی و بی نظمی:
​​​​​​​فرورفتگی و بی نظمی ممکن است پس از ليفت با نخ رخ دهد. یکی از شایع ترین نواحی، بافت زیر جلدی گونه و زاویه دهان است.
علیرغم تمام عوارض احتمالی گفته شده که ممکن است در اثر لیفت صورت با نخ ایجاد شود، به طور كلى روش لیفت با نخ یکی از پیشرفته‌ترین، کم تهاجمی‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های غیرجراحی جوانسازى و ليفت صورت است. با درک علت، اثرات و روش های صحیح برای مدیریت و درمان عوارض احتمالی مختلف، پزشک متخصص باتجربه می تواند با خیال راحت بهترین نتایج را در بیماران ارائه دهد.

مدیریت و درمان عوارض لیفت با نخ​​​​​​​

١. ناراحتی و درد:
ليفت با نخ حداقل ناراحتی و درد را به همراه دارد. در صورت نیاز، قبل از كارگزاری نخ با تجویز بی حسی موضعی و تزریقی، درد به حداقل رسیده و پس از آن در صورت نياز و طبق صلاحديد پزشك متخصص، مسكن تجويز مى‌شود.

٢. کبودی و تورم:
کبودی و تورم ناشی از لیفت با نخ معمولاً طی یک دوره ١-٢ هفته‌ای فروکش می کند، زیرا نخ‌ها در نهایت جذب می‌شوند. جهت كنترل و رفع سریعتر کبودی و تورم به بیماران توصیه مى شود که ناحیه تحت درمان را با یخ خنك كرده و از موارد زیر، اجتناب کنند:

  • حرکات بیش از حد صورت

  • خوابیدن روی صورت و ناحیه تحت درمان

  • اصلاح صورت

  • استفاده از پاک کننده های قوی

  • ورزش شدید

  • ماساژ یا مالیدن ناحیه آسیب دیده


٣. هماتوم:
در صورت بروز هماتوم در بیماران، توصیه به استفاده از کمپرس يخ و فشار موضعى روى ناحيه می‌شود.

٤. عفونت:
درمان عفونت تجویز آنتی بیوتیک اختصاصی برای یک دوره ٥ روزه است.

٥. عدم تقارن صورت:
عدم تقارن صورت می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استفاده از بی حس کننده، هماتوم، عدم تقارن ذاتی صورت و یا لیفت ناکافی در یک طرف باشد. اگر عدم تقارن بعد از لیفت با نخ اتفاق افتاد، به بیمار اطمینان داده مى‌شود که اثر آن موقتی است. پزشک متخصص همیشه یک جلسه مشاوره با بیمار قبل از انجام كار دارد تا هرگونه عدم تقارن ذاتی صورت را برای بیمار توضیح دهد و همچنین انتظارات بيمار را قبل از لیفت صورت با نخ مدیریت و واقع بينانه کند. 

٦. بیرون زدگی، و جا‌به‌جایی نخ‌ها:
بیرون زدگی و جا‌به‌جایی نخ‌ها را میتوان با تزریق پرکننده‌هایی مانند هیالورونیک اسید (HA) در لایه سطحی که بخیه شده است، برطرف کرد. برداشتن نخ‌ها به ندرت ضروری است.

٧. فرورفتگی و بی نظمی‌ها:
​​​​​​​مدیریت فرورفتگی و بی‌نظمی، پیچیده ترین عارضه پس از لیفت صورت با نخ است. بنابراین پیشگیری بهتر از درمان است و بهتر است نزد پزشك متخصص مجرب اين كار را انجام دهيد. قرار دادن نخ‌ها در عمق نامناسب می‌تواند چنین عارضه‌ای ايجاد كند. در برخی موارد، فيلرهاى هيالورونيك اسيد یا نخ اضافی ممکن است مورد نیاز باشد. در موارد بسیار نادر و شدید، نخ‌ها توسط پزشک متخصص برداشته می‌شود.

انتخاب بین جراحی لیفت صورت و لیفت با نخ​​​​​​​

عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند بر انتخاب بين اين دو روش موثر باشد:

١. هدف شما از جوانسازی چیست ؟
اول از همه و مهم‌تر از همه این است که شما چه انتظاری از یک روش درمانی دارید. ابتدا باید محدودیت‌ها و اثرات یک روش درمانی را به خوبی بشناسید و ببینید که آیا با نیازها و اهداف شما همخوانی دارد یا خیر. مثلاً اشاره كرديم که در لیفت با نخ نمی‌توان تغییرات ساختاری عمده در پوست ایجاد کرد و فقط می‌توانیم شرایط را تا حدی بهبود ببخشیم. یعنی بهتر است به لیفت با نخ به عنوان یک ترمیم نگاه کنید، نه یک درمان زیبایی.

٢. ماندگار و دشوار یا موقت و آسان
در مورد انتخاب بین دو روش لیفت با نخ و جراحی لیفت صورت، دو ویژگی اصلی در مقابل هم قرار می‌گیرند:
آ) درمان دائمی ولی با عوارض بیشتر و ریکاوری دشوارتر؛
ب) درمان موقتی ولی بدون عارضه و با ریکاوری چند روزه‌ آسان

اولین ويژگى مربوط به جراحی لیفت صورت است. واقعیت این است که هیچ يك از روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازى به اندازه‌ جراحی لیفت صورت موثر نیستند. منتها جراحی لیفت صورت، تهاجمی، پرخطر و پرعارضه است. به‌هر‌حال در این روش جراحى به بیهوشی عمومی نیاز است و تغییرات ایجاد شده روی صورت بسیار شدید هستند. دوره‌ نقاهت بعد از جراحی لیفت حداقل ۲ هفته زمان می‌برد و فعالیت سنگین را باید بعد از ۴ هفته آغاز كرد.

در لیفت با نخ نیازی به بیهوشی عمومی نیست، کل جلسه درمانی تحت بی‌حسی موضعی و ظرف ۴۵ دقیقه به پایان می‌رسد. بعد از اتمام جلسه نیازی به بستری شدن نیست و بلافاصله می‌توانید به خانه بروید و به كارهای روزمره خود برسيد. تمام اثرات درمان مثل تورم، قرمزی و موارد این چنینی حداکثر در مدت ۵ روز ناپدید می‌شوند و بعد از آن هم محدودیت خاصی ندارید.

٣. قیمت و هزینه های جانبی
به هر حال قیمت اقدامات زيبايى برای همه افراد مهم است. جراحی لیفت صورت چندین برابر روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازى هزینه دارد. لیفت با نخ، ليزر، هایفوتراپی و اندولیفت به مراتب ارزان‌تر هستند ولی برای حفظ نتایج باید هر چند وقت یکبار تکرار شوند. این که کدام روش برای شما به‌صرفه‌تر است به شرایط شما بستگی دارد.
شاید دوره‌ ریکاوری بلندمدت جراحی لیفت صورت از نظر شغلی آسیب اقتصادی زیادی برایتان به همراه داشته باشد، یا مثلاً شرایط پیری پوست‌تان به شکلی باشد که اثرات روش‌های جوانسازى کم‌تهاجمی خیلی کمتر از ١-٢ سال پایدار باشند.

٤. سن و عوامل دیگر
ماندگاری روش‌های جوانسازی کم‌تهاجمی تا حد خوبی به شرایط شما بستگی دارد. پایداری درمان در افرادی که دچار پیری شدید یا افتادگی‌های حاد پوستی هستند، بسیار کوتاه است، در این افراد در عرض ۴ ماه، حدود ۶۰٪؜ از اثرات درمانی از بین مى روند.
​​​​​​​
پیش از انجام هر روش درمانی باید شرایط شخصی و عواملی مانند فعالیت‌های روزمره، شغل و سبک زندگی فرد بررسی شود که آیا این روش برای فرد مناسب است یا نه. سن هم عامل مؤثری است. روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازى به افراد جوان‌تر توصیه می‌شود زيرا پوست‌شان قابلیت کلاژن‌سازی بالایی دارد. برای افراد بالای ٥٠-٦٠ سال معمولاً جراحی لیفت صورت مناسب‌تر است.

مقایسه روش‌هاى لیفت با نخ، اندولیفت و هایفوتراپی

لیفت با نخ، اندولیفت و هایفوتراپی، روش‌های نوین لیفت صورت و جوانسازی هستند. این سه روش بدون نياز به جراحی و کم‌تهاجمی هستند. عوارض و خطرات کمی دارند و می‌توانند به اندازه‌ جراحی موثر باشند. به طور کلی علم پزشکی و زيبايى به سمت توسعه‌ روش‌های کم‌تهاجمی در حرکت است. هزینه‌های بالا، بار درمانی سنگین، عوارض و خطرات زیاد روش‌های تهاجمی باعث شده‌ که محبوبیت‌ آنها در بین پزشکان و بیماران به شدت کاهش پیدا کند.

اندولیفت
در اندولیفت از فیبرهای نوری ويژه و تکنولوژی لیزر برای جوانسازی و لیفت استفاده می‌کنیم. در این روش فیبرهای بسیار نازکی به زیر پوست فرستاده شده و نور لیزر به بافت‌های زیرین تابانده مى شود. لیزر، آسیب‌های جزئی و کنترل شده‌ای را در پوست ایجاد کرده و ساختارهای عمقی را وادار به کلاژن سازی می‌کند. اگر لیزر به نواحی صحیح تابانده شود، می‌توان لیفت مؤثری ايجاد كند.

اندولیفت می‌تواند به اندازه‌ لیفت با نخ یا حتی بیشتر مؤثر باشد. عوارض این روش کمتر از لیفت با نخ بوده و دوره‌ ریکاوری آن حدود ١ هفته است. کلاژن‌سازی در روش اندولیفت موثرتر است، به همین دلیل ممکن است ماندگاری این روش در برخی از بیماران بیشتر از لیفت با نخ باشد.

هایفوتراپی
هایفوتراپی یکی از نوین‌ترین روش‌های جوانسازی است که با استفاده از امواج ایمن فراصوت انجام می‌شود. در این روش امواج فراصوت در لایه‌های عمقی پوست آسیب‌های جزئی و انتخابی ایجاد می‌کنند و مثل اندولیفت یا لیفت با نخ، کلاژن سازی پوست را تحریک می‌کنند. لیفت صورت محبوب‌ترین کاربرد هایفوتراپی است که مورد تایید سازمان FDA هم قرار دارد.

مهم‌ترین اثر هایفوتراپی روی لایه‌ای است که به اختصار SMAS نامیده می‌شود. این لایه در بین عضلات و چربی عمقی قرار گرفته و دقیقاً همان لایه‌ای است که در جراحی لیفت صورت روی آن کار شده و سفت می‌شود. به این ترتیب اثر هایفوتراپی دقیقاً مشابه اثری است که جراحی لیفت بر پوست می‌گذارد. هایفوتراپی در کاندیدای مناسب این روش می‌تواند مؤثرتر از لیفت با نخ یا اندولیفت باشد.

بالاخره کدام روش بهتر است ؟
​​​​​​​هر سه روش ليفت با نخ، هايفوتراپى و اندوليفت مزایا و معایب خاص خود را دارند و نمی‌توان گفت كه کدام روش بهتر است. هر کدام در جای خود می‌توانند اثرات شگفت‌آوری داشته باشند که به شرایط فرد بستگی دارد. سن، میزان افتادگی پوست، محل لیفت و موارد این چنینی در انتخاب یکی از اين روش‌ها مؤثرند. برای این که بدانید بهترین روش لیفت صورت و جوانسازی برای شما کدام است، می‌توانید با متخصصين پوست مجرب كلينيك تخصصى ساقى مشاوره داشته باشيد.