ميكرودرم آبريژن ​​​​​​​

میکرودرم ابریژن روشی غيرتهاجمى برای زیبایی و جوانسازی پوست است. اساس میکرودرم لایه برداری از سطح پوست با استفاده از تکنیک‌های مختلف است. همزمان با لایه برداری، اثرات پیری پوست کاهش یافته و پوست شفاف و شاداب می‌شود.

ميكرودرم ابريژن برای تمامی افراد با رنگ پوست‌های مختلف، ایمن و مؤثر است. در اين مقاله می‌خواهیم میکرودرم ابریژن را به شکل جامع بررسی کنیم؛ با ما همراه باشيد.

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف، لایه‌ سطحی و مرده پوست برداشته می‌شود. بعد از ترميم کامل، لایه‌ سطحی جدید پوست، زیباتر، یکدست‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.
میکرودرم ابریژن برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ مورد تأیید FDA (سازمان غذا و دارو آمريكا) قرار گرفت. از آن زمان تا به حال، چندين ابزار مختلف برای این روش درمانی زيبايى ساخته شده‌اند. برای همین راه‌های مختلفی برای انجام میکرودرم ابریژن وجود دارد که در ادامه مهمترين و مؤثرترين آن‌ها را معرفی ميكنيم:

١. دستی نوک الماسی (Dimond-tip Handpiece)
دستی نوک الماسی، ابزاری برای لایه برداری و انجام میکرودرم ابریژن است. این وسیله به شکلی طراحی شده که با ملایمت سلول‌های مرده‌ سطحى و لایه شاخی پوست را جدا کند. همزمان با این کار، سلول‌های کنده شده به درون دستی، مکیده می‌شوند.
عمق لایه برداری در این روش به فشاری که روی دستی گذاشته می‌شود و همچنین به میزان ماندن ساکشن (مکنده) بر روی پوست بستگی دارد. این اپلیکاتور میکرودرم ابریژن معمولاً برای نواحی حساس پوست (مثل مناطق پیرامون چشم‌ها) استفاده می‌شود.

٢. کریستال میکرودرم ابریژن
​​​​​​​در این روش از دستی ویژه‌ای استفاده می‌شود که همزمان با حرکت و مالش پوست، کریستال‌های بسیار ظریفی را روی پوست می‌ریزد. مشابه با روش الماسی، کریستال‌ها باعث جدا شدن سلول‌های مرده و لايه شاخى می‌شوند و ساکشن دستگاه سلول‌های کنده شده را جمع‌آوری می‌کند.
در این روش از کریستال‌های مختلفی استفاده می‌شود که معمولاً از جنس آلومینیوم اکسید یا سدیم بیکربنات هستند.

کاربردها و فواید میکرودرم آبریژن​​​​​​​

هدف از میکرودرم ابریژن، رسیدن به پوستی جوان، نرم، درخشان و یکدست است. میکرودرم ابریژن معمولاً برای رفع مشکلات زیر به كار مى رود:
​​​​​​​
١. رفع چین و چروک‌های سطحی و ظریف
٢. سفت شدن پوست
٣. بهبود ناهماهنگی در رنگ پوست
٤. بهبود ناهماهنگی در بافت پوست
٥. كاهش لك‌هاى قهوه‌ای رنگ ناشی از افزایش سن
٦. كاهش لکه‌های تیره‌ای که بعد از درمان آکنه به جا می‌مانند.
٧. كاهش جای زخم یا اسکار
٨. كاهش ملاسما يا لك باردارى

توصیه‌های پیش از ميكرودرم آبريژن ​​​​​​​

قدم اول پیش از انجام ميکرودرم ابريژن، مشاوره با پزشک متخصص پوست است.
در جلسه مشاوره موارد زیر به شما توضیح داده می‌شود:

  • ​​​​​​​پیش‌بینی نتایج میکرودرم ابریژن

  • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز

  • عوارض جانبی احتمالی

  • هزینه

علاوه بر این موارد پزشک متخصص پوست به دقت پوست شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که میکرودرم ابریژن انتخاب خوبی برای شماست.
 از آن‌جایی که ميكرودرم ابريژن روشى غير تهاجمی و ایمن است، نیازی به مراقبت‌های سفت و سخت پیش از درمان ندارد. اغلب پزشک متخصص پوست به شما توصیه مى کند که حداقل تا ١ هفته پیش از درمان آفتاب نگیرید، سولاریوم نروید و از کرم‌های برنزه کننده هم استفاده نکنید. همچنین از کرم‌ها و ماسک‌های صورت لایه بردار تا ٣ روز قبل از جلسه درمانی ميكرودرم ابريژن نباید استفاده کنید.

مراقبت‌هاى بعد از ميكرودرم آبريژن ​​​​​​​

ریکاوری بعد از میکرودرم آبریژن بسیار سریع است و تقریباً بلافاصله بعد از انجام آن می‌توانید به کارهای روزمره خود مشغول شوید. مرطوب نگه داشتن و استفاده از ضدآفتاب مناسب بسیار مهم است.
​​​​​​​حداقل تا ١ روز بعد از ميكرودرم ابريژن نباید از محلول‌ها، کرم‌ها و سایر داروهای موضعی ضد جوش استفاده کنید. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب بسیار اهمیت دارد زيرا تا چند هفته بعد از درمان، پوست شما نسبت به پرتوهای مضر خورشید بسیار حساس است.

عوارض میکرودرم آبریژن​​​​​​​

تا چند روز بعد از جلسه درمانی ميكرودرم ابريژن ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

  • ورم پوست،

  • قرمزی پوست مشابه با آفتاب سوختگی،کبودی،

  • احساس سوختگی یا سوزن سوزن شدن پوست،

  • افزایش حساسیت به آفتاب

همه‌ عوارض بالا موقتی هستند و طی چند روز ناپدید می‌شوند. میکرودرم ابریژن می‌تواند عوارض وخیم‌تری؛ مثل زخم شدن پوست  هم داشته باشد. این عوارض معمولاً در مراكز نامعتبر و آرايشگاه‌ها و توسط افراد غير پزشك رخ مى‌دهد. اگر سابقه‌ ایجاد زخم‌های گوشتی ( گوشت اضافه- كلوئيد) یا اختلال در ترميم زخم‌های پوستی دارید، حتماً قبل از انجام ميكرودرم ابريژن به پزشك متخصص پوست اطلاع دهيد.
​​​​​​​ همچنین اگر سابقه‌ تبخال زدن دارید، حتماً قبل از انجام ميکرودرم ابريژن به پزشك متخصص پوست اطلاع دهيد تا براى جلوگيرى ازفعال شدن آن، داروى ضد ويروس براى شما تجويز شود.