هایفوتراپی​

 هایفوتراپی یا هایفو (HIFU) یکی از نوين‌ترين روش‌های جوانسازی پوست است که برای افزایش استحکام، كشسانى و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. HIFU یکی از اصلی‌ترین روش‌های غیر جراحی و غیر تهاجمی لیفت صورت است که می‌تواند جایگزینی مناسب برای راهکارهای جراحی باشد.

هایفو از انرژی اولتراسوند جهت تولید کلاژن در ناحیه میانی پوست (درم) و همچنین منقبض کردن فاسیای عضلات صورت کمک می گیرد. انقباض فاسیای عضلات پوست به لیفت سریع پوست صورت کمک می کند. کلاژن سازی ناشی از اولتراسوند باعث جوانسازی پوست در فاصله ۲ تا ۶ ماه بعد از هایفوتراپی می‌شود.
​​​​​​​ اصولاً اهمیت هایفوتراپی در ویژگی منحصر به فرد آن است که با انجام آن، سطح خارجی پوست کاملاً سالم و دست نخورده باقی می‌ماند.
​​​​​​​علت این پدیده آن است که انرژی امواج به کار گرفته شده در روند هایفو آن چنان بالا نیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شود اما وقتی این امواج در عمق پوست با یک دیگر تلاقی نموده و کانونی مى شوند، می توانند اثر یکدیگر را تشدید و تقویت نمایند و کانونی شدن امواج اولتراسوند در عمق ۱.۵ تا ۴.۵ میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ٦٥-٧٠ درجه سانتى گراد مى گردد و این حرارت باعث منعقد شدن الیاف کلاژن و سلول‌های موجود در آن نقطه خواهد شد.

هایفوتراپی روی کدام بخش‌های پوست مؤثر است؟​​​​​​​

در HIFU از "امواج اولتراسوند کانونی شدت یافته" برای هدف قرار دادن ۳ لایه مختلف پوست استفاده می‌شود. این سه لایه از پوست عبارتند از:
١) SMAS، ٢) لایه درم تحتانی و٣) لایه درم فوقانی. در این روش به عروق خونی و اعصاب هیچ گونه آسیبی نخواهد رسید.
 ١) سیستم عضلانی آپونوروتیک سطحی (SMAS)
این همان لایه از بافت پوست است که جراحان پلاستیک در عمل لیفت و کشیدن پوست صورت آن را کشیده و فشرده می‌ سازند. انرژی هایفو با گرم کردن پوست و تحریک آن برای تولید کلاژن و الاستین، موجب سفت کردن پوست زیرین می‌‌شود. این عمل باعث لیفت فوری پوست شده و به دلیل تداوم تشکیل کلاژن، بهبود پوست همچنان در طی ۲ تا ۳ ماه بعدی ادامه خواهد داشت.
 ٢) لایه درم تحتانی ( که در بالای لایه SMAS قرار دارد)
هایفو با بازسازی کلاژن و الاستین، موجب بهبود چین و چروک، لیفت و جوانسازی پوست خواهد شد. یکی دیگر از بخش‌هایی که در روند هایفو مورد هدف قرار می گیرد، لایه درم تحتانی (Dermis) است که در زیر بالایی ترین و بیرونی ترین لایه پوست قرار دارد.
 ٣) لایه درم فوقانی
در پی اثرگذاری امواج HIFU ، تولید کلاژن و الاستین در این لایه موجب بهبود چین و چروک و بسته شدن منافذ پوست می‌شود. خاصیت کشسانی و ناهمواری بافت پوست نیز تاحدى بهبود خواهد یافت.
​​​​​​​4) آناتومی پوست

کاربردهای هایفو‌تراپی​​​​​​​

هایفوتراپی می‌‌تواند در بخش‌های مختلف صورت (پیشانی، گردن، بالا و پایین صورت) انجام ‌شود. هایفو همچنین یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی برای کاهش حجم چربی است و با متمرکز کردن انرژی در لایه‌های چربی، منجر به نکروز سلول‌های چربی ناشی از حرارت خواهد شد.
​​​​​​​ این عمل به طور انتخابی موجب حذف سلول‌های چربی در مناطق دلخواه می‌شود.

محل‌‌های مناسب برای انجام هایفوتراپی​​​​​​​

همان طور که گفتیم، اصلی ترین محل مورد هدف برای انجام HIFU، صورت است. به طور کلی، هایفو برای بهبود مشکلات پوستی در نواحی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
 
●        لیفت غبغب
●        لیفت صورت
●        خطوط آرواره‎‌ها
●        رفع شلی پوست
●        رفع منافذ باز پوست
●        افتادگی ابرو (لیفت ابرو)
●        خطوط ریز و چین و چروک
●        از بین بردن خطوط روی گردن
●        از بین بردن چین و چروک‌های پیشانی
●        خطوط مبهم فک (ایجاد شکل V صورت)
●        خطوط پنجه کلاغی (خطوط ریز دور چشم)
●        بهبود کشسانی و رفع ناهمواری بافت پوست
●        خطوط نازولابیال (چین و چروک های دور دهان)


مزایای هایفو صورت​​​​​​​

HIFU یکی از بهترین و مؤثرترین انواع روش‌های لیفت غيرجراحى صورت است که انجام آن می تواند علاوه بر از بین بردن مشکلات فعلی پوست صورت مانند چین و چروک‌ها و افتادگی، به افزایش کیفیت ذاتی پوست از نظر میزان تولید کلاژن نیز کمک کند. برخی از اصلی‌ترین مزایای این روش عبارتند از:
●        نتایج ماندگار دارد.
●        فقط در یک جلسه انجام می شود.
●        نیاز به بستری ندارد. (سرپایی)
●        چون درد غیر قابل تحمل ندارد پس حتی نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد.
●        هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و … روی پوست ایجاد نمی کند.
●        بدون جراحی است و در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی و … ندارد.
●        روشی بی‌خطر و ایمن برای انسان است چون هیچ نوع اشعه ای ندارد؛ یعنی هایفو دقیقاً مثل سونوگرافی با امواج صوتی اولتراسوند عمل می کند که کاملاً بی‌خطر است.

نتیجه انجام هایفوتراپی​​​​​​​

– كاهش حجم غبغب
– لیفت گونه‌ها
– رفع افتادگی پلک بالا
– لیفت (بالا کشیدن ابروها)
– سفت و محکم شدن پوست صورت
– رفع چین و چروک‌های صورت و بالاى گردن
– رفع افتادگی‌های زیر چانه (رفع افتادگی پایین صورت)
– رفع چروک‌های کناره های خارجی چشم‌ها (چین‌های پنجه کلاغی)
– کم شدن عمق خطوط خنده و اندوه (رفع افتادگی گوشه های لب‌ها)

روش اثرگذاری هایفو​​​​​​​

تکنولوژی هایفو روشی است که از امواج ماورای صوت استفاده می‌کند. هایفو با تمرکز بر لایه‌های داخلی و ایجاد گرمای شدید باعث تخریب هوشیارانه منطقه‌ای می‌شود. پس در روش هایفو با ایجاد امواج اولتراسوند بر روی یک نقطه مشخص و بسیار کوچک گرمای شدیدی ایجاد می‌‌شود.
اگر شما برای مدت طولانی کاغذی را در معرض نور شدید خورشید قرار دهید شاید اتفاقی نیفتد اما اگر با یک ذره بین این نور را در نقطه ای کوچک متمرکز کنید، فوراً کاغذ آتش می‌گیرد. روش هایفو نیز همین کار را انجام می‌دهد؛ یعنی در نقطه‌ای متمرکز حرارت بالا می‌رود اما در نقاط کناری هیچ گرما و آسيبى ایجاد نمی‌شود. پس تنها نقاطی که می‌خواهیم تخریب می‌شوند و به نقاط دیگر بافت آسیبی وارد نمی‌شود.
در هایفوتراپی مدت زمان شلیک امواج اولتراسوند به هر یک از نقاط هدف فقط کسری از ثانیه است و نقاط مجاور بعدی بلافاصله یکی پس از دیگری توسط دستگاه هایفو هدف شلیک قرار می‌گیرند، به همین دلیل سطح بیرونی پوست کاملاً سالم و بدون عارضه باقی می‌ماند، چرا که تمام اتفاقات زیر پوست رخ می‌دهد.