کاشت ابرو

کاشت ابرو از پرطرفدارترین و مؤثرترین روش‌هایی است که به افراد کمک می‌کند ابروهایی کاملاً طبیعی و خوش‌فرم داشته باشند.​​​​​​​این روش تنها راه برای پرپشت و زیباتر کردن ابروهای خانم‌ها نیست و طرفداران زیادی در میان آقایان نیز دارد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تاتو و هاشور بهترین روش برای پر کردن ابروها و فرم‌دهی به آن‌ها است. این موضوع معمولاً ناشی از عدم شناخت کافی افراد از روش‌های زیبایی و مزیت‌ها و معایب آن است.
بهتر است بدانید که این دو روش موقتی هستند و ظاهری طبیعی به ابروهای فرد نمی‌دهند. رنگ تاتو و هاشور شیمیایی بوده و با موهای طبیعی ابرو تفاوت دارد. همچنین بعد از مدت کوتاهی باید برای تمدید رنگ اقدام شود. در هر بار تمدید نیز باید درد و زخم‌های ناشی از آن را تحمل کرده و در نهایت نیز ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسید.
در مقابل این روش‌هاى موقت، کاشت ابرو یکی از روش‌هایی است که زیبایی دائمی را به شما هدیه می‌دهد. در پروسه کاشت ابرو، موها از نواحی اطراف سر یا کناره‌های گوش برداشته شده و در ناحیه ابرو کاشته می‌شوند. به همین دلیل نتیجه‌ای کاملاً طبیعی خواهند داشت.
​​​​​​​روش‌های مختلف کاشت ابرو تقریباً با روش‌های کاشت مو یکسان است و می‌توان آن را نوعی کاشت مو در ناحیه ابروها دانست. در این فرآیند علاوه بر موها، ارگان‌های کوچک تولیدکننده مواد مورد نیاز برای رشد تار موها نیز منتقل می‌شوند. همین موضوع است که باعث می‌شود نتایج کاشت ابرو برای همیشه باقی مانده و ابروهایی طبیعی داشته باشيد. موهای کاشته شده کاملاً شبیه موهای طبیعی هستند و رشد می‌کنند؛ بنابراین شما نیاز به اصلاح و کوتاهی ابروها بعد از کاشت خواهید داشت.

روش‌های مختلف کاشت ابرو​​​​​​​​​​​​​​

از زمانی که کاشت ابرو به‌عنوان روشی برای پرپشت کردن ابروها و حل مشکلات ریزش آن‌ها مطرح شد، روش‌های مختلفی ایجاد شدند. نکته مهم در كاشت ابرو این است که در جلسات مشاوره قبل از کاشت، با توجه به ترکیب چهره و صورت فرد باید طرح ابرو کاملاً مشخص شود تا پزشک متخصص بداند که موهای برداشته شده را در چه محلی و با چه زاویه‌ای قرار دهد.

روش کاشت نواری یا FUT
این روش یکی از روش‌های قدیمی کاشت مو بوده که کاربرد بسیارى دارد و همچنان یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای کاشت مو و ابرو است. ابروهای کاشته شده با این روش جلوه‌ای طبیعی داشته و حالتی وز و مسواكى پیدا نمی‌کنند. در این روش با وجود دقت بالای جراح، در نهایت رشد ابروها در جهت بسیار مناسب بوده و زاویه رشد موها با موهای طبیعی ابرو کاملاً منطبق است. در روش کاشت نواری یا FUT موها معمولاً از پشت گوش‌ها یا پشت سر برداشته می‌شوند. در واقع برای برداشت موها یک برش نواری در قسمت موردنظر ایجاد شده و بعد از برداشت آن‌ها، برش ایجاد شده بخیه می‌شود.
کاشت ابرو به روش FUT دقیقاً مانند روش نواری در کاشت مو است. در این روش گرافت‌های برداشت شده با استفاده از سوزن‌های مخصوص با دقت بسيار در ناحیه موردنظر کاشت می‌شوند تا جهت خواب ابروها و زاویه رشد موها با موهای طبیعی تفاوتی نداشته باشند.
ابروهای کاشته شده در این روش کاملاً طبیعی هستند و به همین دلیل مانند ابروی طبیعی رشد می‌کنند. پس بعد از تثبیت نتایج کاشت ابرو می‌توانید ابروهای خود را مثل قبل اصلاح کنید.

روش غیر جراحی FUE
یکی دیگر از روش‌های کاشت ابرو، روش FUE یا برداشت غیرنواری و غیر جراحی است. این روش را می‌توان هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان به کار گرفت و یکی از بی دردسرترین روش‌های کاشت ابرو است. در این روش تارهای مو از ناحیه پشت سر برداشته می‌شوند، چراکه در این ناحیه تراکم موها بیشتر است و به دلیل قطر کمتر، شباهت موها به موهای طبیعی ابرو نیز بسیار بیشتر خواهد بود. علاوه بر این ظرافت موها باعث می‌شود که ابروهای شما طبیعی‌تر شوند و کاشت با دقت بیشتری انجام شود.
جراحی انجام شده در این روش بسیار سبک‌تر از روش FUT است و به همین دلیل دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تری هم دارد.
پس از کاشت ابرو با این روش جای زخم بر روی بانک موی فرد باقی نمی‌ماند و به دلیل عدم نیاز به استراحت طولانی، فرد بعد از کاشت ابرو می‌تواند به کارهای روزمره خود بپردازد. در روش FUE برای حفظ سلامت موها و فولیکول‌های آن، در هر انتقال تنها یک فولیکول برداشته شده و با زاویه مناسب در محل مورد نظر کاشته می‌شود؛ بنابراین این روش نیازی به برش و بخیه نخواهد داشت. همین موضوع باعث می‌شود که FUE یکی از جراحی‌های کم تهاجم باشد و به دلیل نبود زخم و خونریزی و طبیعتاً درد کمتر به یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت ابرو تبدیل شود.

روش‌های SUT و Super FUE 
​​​​​​​از روش‌های رایج کاشت ابرو هستند که همگی بر پایه استخراج فولیکول عمل می‌کنند. در این روش‌ها جراح از تکنیک‌های متفاوتی برای برداشت فولیکول و کاشت آن ها استفاده می‌کند؛ اما همه آن‌ها بدون برش، زخم و خونریزی هستند. علاوه بر آن نتایج این روش‌ها بسیار طبیعی است و تا آخر عمر باقی می‌مانند و به همین دلیل از روش‌های پرطرفدار برای کاشت ابروها هستند.​​​​​​​

بهترین کاندیدهاى کاشت ابرو​​​​​​​​​​​​​​

افرادی که به‌طور مادرزادی و ژنتيكى ابروهای نازک یا کم‌پشتی دارند یا به دلایل مختلف ابروهای آن‌ها شروع به ریختن کرده است، بهترین کاندید برای کاشت ابرو هستند. 
بعضی افراد ممکن است ابروهایی بی‌حالت داشته باشند یا فرم ابروهای آن‌ها قرینه نباشد، با استفاده از کاشت ابرو می‌توان این مشکلات را برطرف کرده و به ابروها فرمی قرینه و زیبا بخشید.

افرادی که به دلایل مختلف نظیر سوختگی، شکستگی، جراحى و بخيه همه یا بخشی از ابروی خود را از دست داده‌اند یا می‌خواهند جای زخم یا بخیه‌ای را در ناحیه ابرو بپوشانند. اگر به علت یک بیماری زمینه‌ای (مانند اختلالات تیروئیدى) یا بیماری‌های پوستی، ابروهای شما دچار ریزش شده‌اند؛ بعد از درمان یا کنترل بیماری می‌توانید برای کاشت ابرو اقدام کنید.
​​​​​​​
خانم‌هایی که به دلیل برداشتن بیش از حد ابروها، دچار نازکی یا کم‌پشت شدن ابرو شده‌اند.
خانم‌هایی که ابروهای خود را تاتو کرده یا هاشور زده‌اند و می‌خواهند ظاهر ابروها طبیعی‌تر به نظر برسد.​​​​​​​

اهمیت مشاوره صحیح قبل از کاشت ابرو​​​​​​​​​​​​​​

مهم‌تر از روز انجام کاشت ابرو، روزهای مشاوره قبل از کاشت آن است. چرا که در روز مشاوره هر چیزی که شخص انتظار دارد و نتایج واقعی کاشت ابروها مشخص شده و در روز عمل همه چیز بر پایه نتایج جلسات مشاوره قبل از عمل انجام خواهد شد. به همین دلیل بهتر است که در این جلسات همه سؤالاتی را که ذهنتان را مشغول کرده، پرسیده و درباره انتظارات خود با پزشک متخصص صحبت کنید.
​​​​​​​اگر مدل خاصی از ابرو را در نظر دارید، آن را به پزشک متخصص نشان دهید. پزشک با توجه به تجربه خود و ترکیب و حالت چهره شما، بهترین مدل را بر اساس مدل پیشنهادی شما تعیین می‌کند. در این جلسات همچنین سلامت عمومی شما بررسی شده و در صورت نیاز به مصرف دارو یا انجام فعالیت خاص، پزشک به شما اطلاع می‌دهد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در جلسات مشاوره قبل از کاشت ابرو انجام می‌شود، ریخت‌شناسی ابرو است. منظور از ریخت‌شناسی، شناسایی دقیق مشخصات ابرو است.
در فرآیند ریخت‌شناسی، حالت فعلی ابروها و حالت نهایی آن ها کاملاً مشخص شده و زاویه مناسب برای کاشت ابرو و محل مناسب برای برداشت آن‌ها نیز تعیین می‌شود.

مراحل کاشت ابرو​​​​​​​​​​​​​​

١​​​​​​​. طراحی ابرو
معمولاً در این مرحله از فرد درخواست می‌کنیم تا شکل ابروی دلخواه خود را روی صورت ترسیم کند. سپس پزشك متخصص با بررسی طرح دلخواه بیمار و اندازه‌گیری هاى مختلف، طرح را زیباسازی کرده و تلاش می‌کند تا تقارن بین ابروها رعایت شود. در این مرحله می‌توان از طرح‌های از پیش آماده شده هم استفاده کرد؛ اما ظاهر این طرح‌ها معمولاً کمی غیرطبیعی‌ به نظر می‌رسد.

٢. استخراج گرافت‌ها
برای کاشت ابرو معمولاً از ناحیه‌ی پشت سر و پشت گوش به عنوان بانک مو یا ناحیه دهنده استفاده می‌شود. موهای ناحیه‌ پشت سر، ضخیم، بلند و معمولاً چندتایی هستند؛ ولی موهای ناحیه‌ پشت گوش ظریف‌تر و کوتاه‌تر بوده و واحدهای فولیکولی تک تار مویی بیشتری دارند. به طور معمول برای آقایان که ابروهای ضخیم‌تری دارند، از ناحیه‌ پشت سر و پشت گوش استفاده می‌شود. برای خانم‌ها که ابروهای ظریف‌تری دارند، بیشتر از ناحیه‌ پشت گوش استفاده می‌شود.
​​​​​​​
٣.  کاشت گرافت‌ها
بعد از استخراج گرافت‌ها، کادر درمانی در زیر میکروسکوپ به آماده‌سازی گرافت‌ها برای کاشت ابرو مشغول شده و محصول کار خود را به جراح ارائه می‌دهند. پزشك متخصص پیش از این که شروع به کاشت ابرو کند، محل ابروها را با بی‌حسی موضعی، کاملاً بی‌حس می‌کند.
سپس با استفاده از همان تیغ‌های بسیار ریز (که قطری بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر دارند) سوراخ‌هایی در طرح از پیش تعیین شده‌ ابرو ایجاد و گرافت‌ها را درون آن قرار می‌دهد. در این مرحله باید به جهت رشد موها و همچنین زاویه‌ آن‌ها نسبت به پوست دقت شود. اگر جراح از تجربه و مهارت کافی در کاشت گرافت‌ها برخوردار نباشد، نتیجه‌ کاشت ابرو غیرطبیعی و نامطلوب خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو​​​​​​​​​​​​​​

به همان اندازه که تخصص و مهارت پزشک متخصص در برداشت و کاشت گرافت‌ها اهمیت دارد، مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو نیز مهم است. زيرا مراقبت نادرست از موهای تازه کاشته شده به آن‌ها آسیب می‌رساند و ممکن است باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو و ریزش آن‌ها شود. بنابراین بعد از کاشت ابرو حتماً نکات زیر را رعایت کنید:
​​​​​​​
١. پانسمان روی ناحیه بانک مو برای ٢ روز باقی خواهد ماند و در این مدت مرتب پانسمان را تعویض کنید و ناحیه را تمیز نگه دارید.
٢. بعد از برداشتن پانسمان ناحیه دهنده، این ناحیه را با احتیاط بشویید.
٣. بعد از کاشت ابرو، باید هر ۲-٣ ساعت سرم نرمال سالين را با اسپرى مخصوص روی ابروهای خود اسپری کنید. این کار را بر اساس دستورالعمل پزشک متخصص و به‌صورت مرتب انجام دهید.
٤. ممکن است در روز بعد از کاشت ابرو، پوسته‌ها یا لخته‌هایی روی ابرو وجود داشته باشد. آن‌ها را دست‌کاری نکنید تا خودشان به‌طور کامل برطرف شوند.
٥. برای کاهش التهاب می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید؛ اما نباید یخ را بیشتر از ۵ دقیقه روی پیشانی خود بگذارید.

عوارض کاشت ابرو​​​​​​​

شایع‌ترین عوارض کاشت ابرو قرمزی، تورم، التهاب، خارش و کبودی ناحیه کاشت ابرو است. این عوارض کاملاً طبیعی است و بعد از چند روز به‌طور کامل برطرف می‌شوند.
نکته مهم این است که شما نباید ابروهای خود را دست‌کاری کرده یا خودسرانه از داروهای مختلف استفاده کنید. زيرا انجام این کارها به موهای کاشته شده آسیب می‌رساند. اگر کاشت ابرو را در کلینیکی معتبر و توسط پزشک متخصص ماهر و مجرب انجام داده باشید، عارضه‌ای بیشتر از این موارد را تجربه نخواهید کرد.
​​​​​​​
انجام کاشت ابرو در مراکز نامعتبر باعث ایجاد عدم تقارن در ابروها، رشد نامناسب موها، تفاوت رنگ موهای کاشته شده با موهای طبیعی، مسواكى شدن و عدم خواب مناسب موها، عدم رشد گرافت‌ها یا نرسیدن به حالت دلخواه خواهد شد. همچنین در چنین مواردی ممکن است جای برداشت و کاشت گرافت‌ها عفونت کند یا زخم شود. این زخم‌ها معمولاً برای مدتی طولانی باقی خواهد ماند و بعد از آن نیز جای آن‌ها در ابروها کاملاً قابل‌تشخیص است.

هزینه کاشت ابرو ​​​​​​​​​​​​​​

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، حتماً متوجه شده‌اید که کاشت ابرو یک عمل کاملاً تخصصی است که باید در کلینیکی معتبر و توسط یک پزشک متخصص بسیار ماهر و باتجربه انجام شود. زيرا یک اشتباه کوچک در برداشت فولیکول‌های مو یا انتخاب زاویه نادرست کاشت می‌تواند فرم ابروها را به هم بریزد یا حتی باعث از بین رفتن فولیکول و جلوگیری از رشد موهای کاشته شده، شود.
​​​​​​​بنابراین می‌توان گفت که هزینه کاشت ابرو تا حد زیادی به تبحر پزشک متخصص در كاشت و كيفيت کلینیک انتخاب شده بستگی دارد. علاوه بر این نوع روش انتخابی نیز از عوامل مؤثر در هزینه کاشت ابرو است. به این هزینه‌ها باید هزینه‌های مراقبت قبل و بعد از عمل و نگهداری از ابروهای کاشته شده را نیز اضافه کنید.

نکات قابل توجه در انتخاب بهترین کلینیک کاشت ابرو​​​​​​​​​​​​​​

کلینیکى انتخاب کنید که در کاشت ابرو تخصص داشته باشد؛ کلینیک‌هایی که تجربه‌ زیادی در کاشت مو دارند، لزوماً کلینیک مناسبی برای کاشت ابرو نیستند. کاشت ابرو با کاشت موی سر تفاوت زیادی دارد. کلینیک فوق تخصصی دكتر بيتا ساقى سال‌ها است که در زمینه‌ کاشت ابرو به طور حرفه‌ای فعالیت می‌کند. پزشکان متخصص این كلينيك به خوبی با علم و هنر کاشت ابرو آشنایی داشته و تجربه‌ زیادی در این امر دارند.
کاشت ابرو نیاز به مهارت و هنر دارد: طراحی ابروها و اجرای کاشت، علاوه بر مهارت‌های جراحی، نیاز به دید زیبایی شناختی و هنری دارد. پزشك متخصص باید با شکل ابروی خانم‌ها و آقایان آشنا باشد، بتواند با توجه به شکل صورت، زیباترین طرح را برای ابرو در نظر بگیرد و از الگوهای از پیش آماده استفاده نکند.
​​​​​​​کلینیک باید مجوزهای لازم را داشته باشد؛ کاشت ابرو در کلینیک دكتر بيتا ساقى توسط پزشكان متخصصى انجام می‌شود که صلاحیت انجام این کار را دارند، دوره‌های لازم را دیده‌اند و مدارک لازم را دریافت کرده‌اند. روش‌های مختلف کاشت ابرو در کلینیک دكتر بيتا ساقى ارائه مى شوند: کاشت موی سر و صورت با روش‌های مختلفی انجام می‌شوند. هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند. نمی‌توان یک روش را به عنوان بهترین روش معرفی و برای همه‌ بیماران از آن روش استفاده کرد.

کاشت ابرو روی تاتو​​​​​​​​​​​​​​

یکی از سؤال‌های رایج متقاضیان کاشت ابرو، این است که آیا امکان کاشت ابرو روی تاتو وجود دارد یا خیر. بله، نه تنها این کار ممکن است، بلکه بسیاری از پزشكان متخصص توصیه می‌کنند که قبل از کاشت، ابروهای خود را تاتو کنید یا هاشور بزنید. از هاشور زدن که با تکنیک میکروپیگمنتیشن انجام می‌شود، در سراسر دنیا برای زیباتر کردن نتایج کاشت ابرو استفاده می‌شود.
​​​​​​​علت این توصیه این است که در کاشت ابرو تعداد زیادی گرافت کوچک به صورت بسیار فشرده در کنار هم کاشته می‌شوند. گاهی خونرسانی و غذارسانی در پوست ناحیه‌ ابرو به نحوی نیست که تمام گرافت‌ها زنده بمانند و تعدادی از آن‌ها از دست می‌روند. این اتفاق باعث می‌شود که فواصل کوچکی در بین موهای ابرو ایجاد گردد.
این فواصل معمولاً به حدی نیستند که نیاز به کاشت دوباره‌ داشته باشند و با استفاده از مدادهای ابرو به خوبی پوشیده می‌شوند. اگر قبل از کاشت، ابروهای خود را تاتو کرده یا هاشور زده باشید، این فواصل به خوبی پوشیده شده و اصلاً قابل مشاهده نخواهند بود.