كربوكسى تراپى ​​​​​​​

کربوکسی تراپی یا درمان با استفاده از گاز کربن دی اکسید (CO2) از جمله روش‌های پرطرفدار و فراگیر جوانسازی پوست در دنیا است. قدمت این روش درمانی به سده ٢٠ میلادی باز می‌گردد و به مرور شاهد توسعه و ارتقای عملکرد آن بوده‌ایم.
​​​​​​​
پژوهش‌های نسبتاً زیادی در حوزه‌ کربوکسی تراپی انجام شده که همه‌ آن‌ها نشان از تأثیر بالا و عوارض کم این روش درمانی دارند. کربوکسی تراپی می‌تواند به بهبود انعطاف‌پذیری، افزایش خونرسانی، كاهش تيرگى، محو کردن چین و چروک‌ها، تحریک کلاژن سازی و از بین بردن چربی‌های موضعی پوست کمک کند. كربوكسى تراپى روش درمانی مؤثر و مقرون به صرفه‌ای است که به تفصيل در این مقاله راجع به آن صحبت مى كنيم.

تاریخچه كربوكسى تراپى 

کربوکسی تراپی یا کربن دی اکسید تراپی (CDT) تکنیک جدیدی در علم پزشکی محسوب نمی‌شود. این روش در سال ۱۹۳۰ در کشور فرانسه ابداع شد. فرانسوی‌ها متوجه شدند که حمام کردن یا شنا در آبی که درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن دارد، موجب بهبودی سریع‌تر زخم‌ها و آسیب‌های پوستی می‌شود.

در ۱۹۵۰ میلادی، جراحان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری‌های عروقی که ناشی از مشکلات خونرسانی به بافت‌ها یا تجمع چربی در عروق بود، استفاده کردند. در نهايت در سال ۱۹۹۵، کربوکسی تراپی جای خود را در میان روش‌های زیبایی و جوانسازی پوست باز کرد و به سرعت به یکی از روش‌های فراگیر در این حوزه تبدیل شد. عمده کاربردهای این روش در گذشته شامل از بین بردن چربی‌های موضعی و جوانسازی پوست بود.

​​​​​​​به مرور از کربوکسی تراپی برای بهبود انعطاف پذیری یا الاستیسیته پوست، بهبود خونرسانی به بافت پوستی، رفع چین و چروک‌ها، افزایش کلاژن سازی و رشد موها استفاده شد.

جوانسازی با استفاده از واکنش طبیعی بدن​​​​​​​

وقتی در حالت طبیعی در یک بافت درصد دی اکسید کربن زیاد می‌شود، یعنی یا 
١. میزان ورود اکسیژن کم بوده 
٢. خونرسانی به آن بافت کاهش یافته است.
​​​​​​​
 از آنجا كه دی اکسید کربن به کمک خون از بافت‌های بدن به ریه انتقال می‌یابد تا دفع شود، بدن برای جبران این دو مشکل احتمالی، خونرسانی به آن بافت را افزایش می‌دهد. پس در واقع در کربوکسی تراپی، فرآیندهای طبیعی بدن را تحریک می‌کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم.
بعد از تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، حدود ۷۰٪؜ از این گاز با آب موجود در بافت و خون واکنش می‌دهد و تبدیل به ماده‌ای اسیدی به نام بی کربنات می‌شود. بی کربنات باعث اسیدی شدن محیط بافت و خون موضعی می‌شود و بدن برای جبران این مشکل، خونرسانی به بافت را افزایش می‌دهد. نکته‌ جالب این است که هرچه محیط بافت اسیدی‌تر باشد، اکسیژن بیشتری به آن وارد می‌شود.

​​اهمیت خونرسانی در جوانسازی

برای افزایش خونرسانی بافتی، بدن ما چند راهکار دارد: 

الف. گشاد شدن عروق کوچک بافتی؛
 عروق بلافاصله بعد از این که در معرض درصد بالای کربن دی اکسید قرار می‌گیرند، گشاد شده و خونرسانی بافتی را افزایش می‌دهند.

 ب. بدن شروع به ترشح فاکتورهای رشد مختلف می‌کند تا در آن محل عروق جدیدی شکل بگیرد و شبکه‌ خون رسانی گسترده‌تر شود.
​​​​​​​
 این فاکتورهای رشد سه تأثیر مهم بر روی بافت می‌گذارند:
١. خون رسانی را افزایش می‌دهند.
٢. بافت را تشویق به سوزاندن چربی‌ها می‌کنند.
٣. فرآیندهای ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی را تحریک می‌کنند.

کاربردهای کربوکسی تراپی​​​​​​​

کربوکسی تراپی در پزشکی كاربردهاى متعدد و فراوانی دارد. در درمان‌های زیبایی، کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

 • بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست

 • رفع آثار پیری پوست و جوانسازی پوست

 • رفع تیرگی و چروک‌های دور چشم

 • کاهش سلولیت و چربی‌های موضعی

 • درمان ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی ( استريا يا استرچ مارك)

 • جوانسازی بخش‌های مختلف بدن مانند گردن، دکلته و پشت دست

 • برطرف کردن چین و چروک‌های صورت

 • مؤثر در درمان ریزش مو

 • بهبود نتایج لیپوساکشن

 • برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه

 • ​​​​​​​کربوکسی تراپی را می‌توان در بخش‌های مختلف بدن از جمله پلک‌ها، سر، صورت، گردن، دست‌ها، شکم، باسن و پاها استفاده کرد.

نحوه درمان کربوکسی تراپی​​​​​​​

در درمان به واسطه کربوکسی تراپی تزریق دی اکسید کربن با رعایت دقیق محاسبات علمی، فشار، سرعت و حجم تزریق انجام می‌شود.

​​​​​​​ بعد از تزریق دی اکسید کربن، سیستم خون رسانی بدن، تلاش برای دفع این گاز می نماید که این تلاش سبب می شود گردش خون در ناحیه مورد نظر افزایش یافته و در نتیجه می تواند سبب روشن‌تر شدن، شفاف‌تر شدن و جوان‌تر شدن پوست شود.

تعداد جلسات كربوكسى تراپى​​​​​​​

تعداد جلسات درمانی به محل استفاده، نوع مشکلی که دارید و اهداف شما از درمان بستگی دارد.

 • برای از بین بردن چربی‌های موضعی، ٨-١٢ جلسه‌ درمانی به بهترین نتایج ختم می‌شود. جلسات هفته ای یا یک هفته در میان انجام می‌شوند و ممکن است چند جلسه‌ درمانی سالانه هم نیاز داشته باشید.

 • ​​​​​​​برای درمان ترک‌های پوستی به ۴-١٠ جلسه‌ درمانی نیاز است که ماهی یکبار انجام می‌شود.

 • برای کاهش سیاهی زیر چشم، ۴-٨ جلسه‌ درمانی به صورت هر ۲ هفته يك بار نیاز است.

 • جوانسازی پوست هم به ۴-٨ جلسه‌ درمانی نیاز دارد که هر ٢-٣ هفته یکبار تكرار می‌شود.

 • براى افزايش رشد و تراكم موها، به ٦-١٠ جلسه درمانى به فاصله هر ٢ هفته يك بار نياز است.

مراقبت‌هاى قبل و بعد از کربوکسی تراپی​​​​​​​

برای کربوکسی تراپی تقریباً هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. بسته به محل تحت درمان ممکن است پزشک متخصص به شما توصیه‌هایی بکند. بهتر است تا چند روز قبل از كربوكسى تراپى از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل ایبوپروفن و ژلوفن) یا آسپرین خوددارى کنید. مصرف این داروها احتمال کبودی را افزايش مى دهند.

​​​​​​​یکی از مزیت‌های کربوکسی تراپی این است که بعد از درمان نیاز به مراقبت نداشته و محدودیت خاصی هم نخواهید داشت. به طور کلی تا ۴ ساعت بعد از كربوكسى تراپى در معرض آب سرد قرار نگیرید. در مورد درمان سلولیت، تا ۲۴ ساعت از رفتن در وان حمام یا استخر خودداری کنید.

هزینه‌ کربوکسی تراپی​​​​​​​

هزینه کربوکسی تراپی به محل تحت درمان، استفاده‌ درمانی زيبايى، شدت مشکل پوستی و تعداد جلسات بستگى دارد. مى‌توانيد جهت اطلاع از هزينه‌ها يك جلسه مشاوره با متخصص پوست داشته باشيد.