تأثیر استرس بر سفیدی مو

نگرانی، یکی از دلایل پیری زودرس و تضعیف جسم است، اما آیا نگرانی می تواند دلیلی برای سفید شدن موها باشد ؟

پاسخ به اين سؤال، بسیار پیچیده است. استرس می تواند تأثیرات متعددی بر جسم و سلامت انسان داشته باشد، اما محققان هنوز به چرایی سفید شدن موها پی نبرده اند. چندین فاکتور در سفید شدن موهای سر نقش دارند. سلول های ملانوسیت وظیفه تولید رنگدانه های مو را بر عهده دارند. افزایش سن با تولید سلول های ملانوسیت در ارتباط بوده و با افزایش سن، میزان تولید ملانوسیت های مو کمتر شده، در نتیجه مو دیگر رنگ نمی گیرد.

این آسیب، استرس اکسیداتیو نام دارد. روند طبیعی پیری سلول ها با افزایش سن در تمامی سلول های بدن رخ می دهد. روند پیر شدن سلولها نه به دلیل استرس است، نه امتحان یا نزدیک شدن به پایان زمان تحویل یک پروژه. بدن با پیر شدن سلول ها و افزایش سن قادر به مبارزه با انواع خاصی از مولکول های مضری که در سن ۲۰ یا ۳۰ سالگی با آن مبارزه می کرد، نیست؛ در نتیجه، تأثیر استرس اکسیداتیو بر موها ظاهر می شود.طبق مطالعات، استرس بیشتر باعث ریزش مو می شود تا سفید شدن مو.
در نتیجه، نگرانی سفید شدن موهایتان را به خاطر قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا فراموش کنید، چنین موقعیت هایی باعث ریزش مو میشوند نه سفید شدن آن. اما از سوی دیگر، مطالعات محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که استرس دائمی، روند سفید شدن مو را تسریع می كند، زیرا استرس، مولکول هایی با نام «رادیکال آزاد» تولید می کند که به شدت آسیب رسان بوده و عملکرد تولید ملانین را مختل می کنند. محقق دیگری نیز می گوید: « در روند تحقیقات با افرادی مواجه شدیم که موهایشان به دلیل تجربه استرس طولانی در مدت دو یا سه سال زودتر سفید شده بودند.» اما عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، عدم تغذیه مناسب و ... نیز می توانند در سفید شدن مو دخیل باشند.