جراحى اپيكانتوپلاستى چيست؟ آيا اين عمل باعث درشت شدن چشمها مى شود؟

اپیکانتوپلاستی که در پزشکی به عنوان اپیکانتوپلاستی داخلی یا جانبی شناخته می شود، نوعی جراحی چشم است که هدف آن بزرگ کردن قسمت‌های داخلی چشم برای بزرگ تر کردن چشم است. اپیکانتوپلاستی یک عمل زیبایی است که بیشتر در کشورهای آسیایی انجام می‌شود.

اپیکانتوپلاستی برای زنان و مردانی انجام می‌شود که مایل هستند ظاهر چشم هاى غربی‌ داشته باشند و چشم‌ها را نه تنها بزرگ‌تر، روشن‌تر و هوشیارتر به نظر برسانند، بلکه چشم ها از نظر فیزیولوژیکی نيز بزرگ‌تر به نظر برسند. همچنین اغلب بیمارانی که چین‌های اپیکانتال آن‌ها به‌طور غیرطبیعی بزرگ است، اعلام می‌کنند که بر ظاهر و شکل چشم‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. این جراحى زیبایی خطوط اسکار پس از جراحی را به دلیل برش‌هاى خاص بر جا مى گذارد، اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته تر مانند Z-plasty از آن جلوگیری کرد.

چه کسانی می توانند تحت جراحی اپیکانتوپلاستی قرار گیرند؟

اپیکانتوپلاستی یک جراحى زیبایی است که هر کسی که می‌خواهد چشمان خود را به معنای واقعی کلمه بازتر از حد امکان فیزیولوژیکی باز کند، می‌تواند از آن بهره ببرد. اکثر بیماران جراحی اپیکانتوپلاستی اصالتاً آسیایی هستند، اما می‌توان آن را برای افرادی انجام داد که ظاهرشان با چشمان بزرگتر بهبود یابد. به طور کلی اپیکانتوپلاستی یک روش ایده آل برای بیمارانی است که:

  • از سلامت نسبتاً خوبی برخوردار هستند.
  • دارای چین‌های اپیکانتال به خوبی توسعه یافته بوده که ظاهر و شکل طبیعی چشم ها را به خطر می‌اندازد.
  • چشم‌هایی دارند که از نظر فاصله به طور غیرطبیعی از یکدیگر دور هستند که منجر به ظاهر نامتناسب می‌شود.
  • تحت عمل جراحی پلک مضاعف قرار گرفته‌اند یا می‌خواهند برای زیباتر جلوه دادن ظاهر خود انجام دهند.

 

جراحی اپیکانتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که بیمار به طور کامل در مورد انجام جراحی اپیکانتوپلاستی تصمیم گرفت، ارزیابی قبل از جراحی برای ارزیابی شدت چین اپی کانتال انجام می‌شود. پس از ارزیابی، برش‌ها برنامه ریزی و علامت گذاری می‌شوند. دو نوع مختلف جراحی اپیکانتوپلاستی وجود دارد که عبارتند از:

  • ١. اپیکانتوپلاستی داخلی: این عمل عمدتاً بر روی گوشه داخلی چشم تمرکز می‌کند و باعث می‌شود چشم بزرگتر و بازتر به نظر برسد؛ همچنین می تواند چشم‌های مایل را صاف کند.
  • ٢. اپی کانتوپلاستی جانبی: این روش تنها بر روی چین داخلی چشم تمرکز نمی‌کند، بلکه گوشه بیرونی چشم را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. با اپی کانتوپلاستی جانبی می‌توان چشم‌ها را به میزان قابل توجهی بزرگ کرد و چشم‌های کج را اصلاح کرد.

اپیکانتوپلاستی معمولاً با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود. پزشک متخصص برش‌هایی را که از قبل علامت گذارى شده در گوشه چشم ایجاد می‌کند. از طریق این برش‌ها، جراح فلپ‌های کوچکی ایجاد می‌کند تا شکل پلک داخلی را بازسازی کند. پوست اضافی برداشته خواهد شد. در اپی کانتوپلاستی جانبی برش‌هایی در گوشه‌های خارجی چشم نیز ایجاد می‌شود. پس از اینکه پزشك متخصص با موفقیت چشم‌ها را باز کرد، این ناحیه به‌طور ظریفی بخیه می‌شود تا چین‌های باز پوست بسته شوند.

 

بهبودی پس از جراحی اپیکانتوپلاستی

جراحی اپیکانتوپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود و حدود ٣٠-٦٠ دقیقه طول می‌کشد. پس از جراحی، پلک‌ها متورم و کبود به نظر می‌رسند. یک دوره بهبودی ٢ هفته‌ای اغلب زمان مى برد. در دوران نقاهت، پلک‌ها ترمیم شده و به حالت عادی باز میگردد، بنابراین به بیماران توصیه می‌شود استراحت کنند و از فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنند. داروهای ضد درد برای کنترل درد تجویز می‌شود. استفاده از آرایش چشم تا پس از برداشتن بخیه ها (١ هفته پس از جراحی) ممنوع است.

 

خطرات و عوارض احتمالی جراحی اپیکانتوپلاستی

اپیکانتوپلاستی در صورتی که توسط پزشك متخصص و جراح با تجربه انجام شود، یک عمل بی خطر با میزان موفقیت و رضایت بسیار بالا است. درست مانند هر عمل جراحی، خطرات و عوارض احتمالی ممکن است وجود داشته باشد. برخی از خطرات احتمالی که باید به طور کامل توسط بیمار در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • جای زخم ضعیف : می‌توان این روزها اپیکانتوپلاستی را با استفاده از تکنیک‌های خاصی انجام داد که از برش‌های مخفی برای جلوگیری از ایجاد جای زخم قابل مشاهده پس از جراحى استفاده می‌شود. با این حال، خطر ایجاد اسکار غیرمنتظره همچنان وجود دارد. ممکن است جای زخم برای چند ماه بعد از جراحی قابل توجه باشد و در نهایت با گذشت زمان کاهش یابد.
  • آلرژی : آلرژی به ماده بی حس کننده یا بخیه از عوارض احتمالی جراحی اپیکانتوپلاستی است، اما بسیار نادر است.
  • عفونت : عفونت همچنین یک عارضه بسیار نادر، که در صورت عفونی شدن برش‌ها رخ می‌‌دهد.