بعد از جراحي بلفاروپلاستي ( جراحى پلك) چگونه بخوابيم؟

مرحله نقاهت بعد از عمل باید جزء لاینفک جراحی در نظر گرفته شود و دستیابی کامل به نتایج و موفقیت عمل ممکن است به آن بستگی داشته باشد؛ بنابراین، ویزیت‌های بعدی برای نظارت بر بهبودی صحیح و عدم وجود عوارض معمولاً در روزهای ٧، ١٤، ٢٨ و ٣ ،٦  و ١٢ ماهگی اهمیت اساسی دارد. در ادامه به بررسی نحوه خوابیدن بعد از جراحى بلفاروپلاستی می‌پردازیم.

بهداشت فردی یک جنبه کلیدی برای بهبود مناسب و جلوگیری از عفونت زخم جراحی است. به همین دلیل پزشك جراح توضیحات دقیقی در مورد روش‌های ضدعفونی که باید رعایت شود ارائه می‌کند. ناحیه عمل شده نباید در هفته اول پس از جراحی خیس باشد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بلفاروپلاستی

بیمار نباید صاف دراز بکشد، حتی در شب، در صورت امکان، بالاتنه باید بالاتر باشد و حداقل دو بالش زير سر قرار گيرد. در چند روز اول باید از فعالیت بدنی خودداری شود. همچنین باید از فشار بیش از حد روی پلک‌ها مانند مالش، مالیدن و کشیدن خودداری کنید. مراقب باشید که هنگام خوابيدن چشم‌های شما سمت بالش نباشد و وزن سر شما روی چشم‌ها نیفتد. نکات دیگری که شاید خیلی کوچک اما مهم باشند موارد زیر است:

١. جایی که تختخواب شما قرار دارد؛ ازآنجایی‌که چشم شما نباید در معرض خورشید قرار بگیرد، بهتر است تختخواب شما جایی قرار گیرد که به سمت نور صبحگاهی نباشد و نور خورشید مستقیم به شما نخورد. همچنین بهتر است محل خواب شما خنک باشد.

٢. پتو را روی سرخود نکشید  و هنگام خواب دست خود را بالای سر نگذارید.

سایر نکات مهم مراقبت از چشم بعد از بلفاروپلاستی

  • بخیه‌ها بعد از ٥-١٠ روز برداشته می‌شوند.
  • در دوره بعد از جراحى پلك، گاهی اوقات ممکن است کبودی در اطراف چشم ظاهر شود که به طور متوسط ​​در عرض ٢ هفته دوباره جذب می‌شود. تورم، بسته به استعداد شخصی و تهاجمی بودن روش جراحی، کم‌وبیش مشهود است كه در ٢ هفته اول پس از جراحی به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. ممکن است در یک طرف بیشتر از طرف دیگر قابل‌توجه باشد. برای تسریع در کاهش تورم، توصیه می‌شود در چند شب اول، درحالی‌که سر را روی چند بالش بالا قرار داده‌اید بخوابید و نزدیک منابع گرما نباشيد.
  • به‌طورکلی، مرخصی از محل کار طولانی مدت نیاز نيست و در حد ١-٢ روز كافى است. اگر کار به تلاش فیزیکی شدید نیاز دارد، دوره نقاهت طولانی‌تری لازم است. رانندگی ماشین، کارهای خانه، فعالیت جنسی و فعالیت‌های اجتماعی را می‌توان پس از ٢ هفته از سر گرفت (٢ هفته اول ممکن است علائم واضحی از جراحی داشته باشد). فعالیت‌های ورزشی سبک‌تر را می‌توان پس از ٣ هفته از سر گرفت، درحالی‌که برای ورزش‌های شدیدتر ترجیح داده می‌شود حداقل ٦ هفته صبر کنید.
  • اسکارها در امتداد شیارهای طبیعی در سطح پلک‌ها قرار دارند، بنابراین معمولاً مشکل ظاهرى ایجاد نمى كنند. پس از جراحی، باید حداقل به مدت ٣ ماه از قرارگرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.