نکات بعد از لیزر موهای زائد

هرچقدر هم كه در انتخاب بهترین دستگاه و مركز ليزر موهاى زائد دقت به خرج دهید کافی نیست. نکته مهم پایبندی شما به نکات بعد از انجام لیزر موهاى زائد است. البته قبل از انجام لیزر موهای زائد هم باید مواردی را رعایت کنید که آنها هم در نتیجه بسیار تأثيرگذار هستند؛ که در مقاله ديگرى به آن می پردازیم. در این مقاله به شما می گوییم که چگونه می توانید بعد از انتخاب بهترین کلینیک لیزر موهاى زائد، بدون عوارض بهترین نتیجه را بعد از انجام لیزر موهای زائد بگیرید. پس اگر می خواهید در مورد نکات مهم بعد از انجام لیزر موهای زائد اطلاعات کامل داشته باشید، نکاتی را که پزشک در اینجا می گوید کامل بخوانید.

بعد از انجام لیزر موهای زائد به علت انرژی ای که به پوست وارد شده است پوست ممکن است مقداری قرمز ، دردناک و ملتهب شود. این حالت موقتی حداکثر بعد از حدود ٤٨ ساعت از بین می رود. نکته  جالب اینجاست که به مرور و با ادامه  جلسات ليزر، این عوارض به شدت کاهش پیدا می کنند. چراکه مو دیگر ضخامت قبل را ندارد و لیزر ديگر درد و التهاب چندانی ایجاد نمی کند.

اما به صورت کلی بهتر است همیشه به این نکات بعد از انجام لیزر دقت کنید تا احتمال بروز سایر عوارض کاهش پیدا کند

١.از كمپرس سرد استفاده کنید:

حس سوختگی ملایم و گرمای پوست بعد از انجام لیزر موهاى زائد طبیعی است. شما می توانید پارچه تمیزی را خیس کنید و روی پوست خود بگذارید؛ یا اینکه مقداری یخ را در پلاستیک بریزید و دورش حوله نازكى بپیچید و حوله را روی نواحی گرم پوست خود قرار دهید. با این کار درد و التهاب پوست بعد از لیزر موهاى زائد کاهش پیدا می کند.

٢. به توصیه های کلینیک توجه کنید:

با توجه به شرایط شما، پزشک ممکن است برایتان داروهایی تجویز کند. به طور مثال کرم هاى ترميم كننده و پماد های سوختگی و یا استروئیدى از مواردی هستند که معمولاً بعد از انجام لیزر موهاى زائد تجویز می شوند. در هر صورت به توصیه های کلینیک توجه کنید تا ریسک بروز عوارضی مثل سوختگی به شدت کاهش پیدا کند.

٣. همیشه ضدآفتاب همراهتان باشد:

نکته ای که در مورد نور خورشيد وجود دارد این است که می تواند پوست را مستعد سوختگی کند. در نتیجه مهم است که هم قبل و هم بعد از انجام لیزر موهاى زائد ، روی نواحی مورد نظر که در معرض آفتاب هستند، ضد آفتاب بزنید.

٤. برای شیو کردن صبر داشته باشید:

اگر بعد از انجام لیزر موهاى زائد هم خواستید پوست خود را شیو کنید، این کار را روی پوست ملتهب انجام ندهید. شیو پوست قرمز و ملتهب به پوست آسیب می رساند. شما باید تا زمان بهبود علائم صبر کنید، سپس می توانید از تیغ یا کرم موبر در فواصل بین جلسات لیزر موهاى زائد خود استفاده کنید.

٥. فاصله  یک ماهه را رعایت کنید:

اگر می خواهید از انجام لیزر موهاى زائد خود بهترین نتیجه را بگیرید، باید مداومت داشته باشید. اگر زودتر يا ديرتر از یک ماه اقدام به انجام ليزر موهاى زائد كنيد، می تواند روی نتیجه ای که میگیرید تأثيرگذار باشد.

٦. از آفتاب گرفتن خودداری کنید:

این مورد هم برای بعد و هم برای قبل از انجام لیزر موهاى زائد صدق می کند. اگر شما قبل از انجام لیزر آفتاب گرفته باشید؛ لیزر نمی تواند به خوبی عمل کند و احتمال سوختگی بالا می رود. بعد از انجام لیزر مو هم باید به خوبی پوست از آفتاب محافظت شود تا پوست ناحیه  لیزر شده دچار تغییر رنگ نشود. حتی لوسیون های برنزه کننده هم می تواند برای پوستی که تازه لیزر کرده، محرک و آسیب زا باشد؛ پس از استفاده از آن ها  خودداری کنید.

٧. از مواد معطر استفاده نکنید:

عطر، لوسیون های معطر، دئودورانت ها و کلاً موادی که دارای عطر هستند کنار بگذارید. پوست بعد از انجام لیزر موهای زائد حساس و ملتهب است، در نتیجه استفاده از مواد معطر می تواند به پوست آسيب وارد كند. شما باید تا رفع التهاب و حساسیت پوست خود صبر كرده و سپس می توانید از این مواد معطر استفاده کنید.

٨. پوست خود را اسکراب نکنید:

هم قبل و هم بعد از انجام لیزر موهای زائد نباید با اسکراب و لایه برداری پوست خود را حساس کنید. البته حدود یک هفته بعد از انجام لیزر مو اسکراب پوست مفید هم هست، چراکه با برداشتن لایه مرده و خشک سطحی پوست، قرمزی پوست کمتر می شود و ظاهر یکدست تری پیدا می کند.

٩. با پزشک خود صادق باشید:

اگر در بین جلسات لیزر موهاى زائد اقدام به مصرف داروی خاصی کرده اید، حتماً به پزشک اطلاع دهید. چرا که بعضی داروها می توانند پوست را نسبت به نور حساس کنند؛ بعضی هم روی رشد موها تأثير دارند. در نتیجه بهتر است پزشک متخصص مطلع شود تا در صورت لزوم تنظیمات دستگاه یا تاریخ جلسات لیزر موهاى زائد را براى شما تغییر دهد‌.

١٠. لباس های نخی بپوشید؛

کمتر کسی حواسش به لباسش است، اما این‌ نکته واقعاً در کاهش عوارض پوستی لیزر موهاى زائد مؤثر است. یعنی اگر شما بعد از انجام لیزر مو لباس های نخی و گشاد بپوشید، پوست شما آسیب نمی بیند‌؛ ولى پوشيدن لباس های تنگ با اصطکاک زیادی که با پوست دارند فضای گرمی ایجاد می كنند، در نتیجه پوستی که تازه لیزر کرده است، آسیب می بیند. در واقع گرمای زیاد این محیط باعث قرمزی و افزایش احتمال سوختگی و بروز لک روی پوست می شود.

١١. تا حدود ٤٨ ساعت از رابطه جنسی خودداری کنید:

کلاً اصطكاك روی پوستی که تازه لیزر موهاى زائد کرده است گرمای زیادی ایجاد می کند. گرمای بیشتر مانند لباس تنگ می تواند به پوست حساس آسیب برساند. رابطه جنسی هم از مواردی است که می تواند با اصطکاک پوست، باعث قرمزی و بروز لک یا سوختگی شود.

١٢. استخر نروید:

تا حدود ٤٨ ساعت بعد از انجام لیزر موهاى زائد ، از رفتن به استخر، سونا، جکوزی و حمام بخار خودداری کنید. بخار آب با گرمای خود می تواند پوست را بیشتر تحریک كرده و مستعد عوارض بعد از لیزر مو کند.

١٣. حمام فقط با آب خنك يا ولرم انجام شود:

بهتر است تا بهبود التهاب پوست حمام نروید، اما اگر لازم بود حتماً با آب خنک یا ولرم حمام کنید تا پوست آسیب نبیند.

١٤. ورزش را به تعویق بیندازید:

ورزش به هر دو صورت قدرتی یا هوازی می تواند باعث تعریق شود. گرما و رطوبتی که بعد از انجام ورزش به وجود آمده است، در کنار اصطکاک پوست با لباس های ورزشی، می تواند آسیب بیشتری ایجاد کند. اما بعد از کاهش التهاب و گرمی پوست، می توانید به راحتی ورزش کنید.

کلام آخر

در کنار بهترین دستگاه لیزر موهای زائد در بهترين كلينيك تخصصى پوست و مو، شما باید به نکات قبل و بعد از انجام لیزر هم توجه کنید. این نکات باعث می شوند که شما از انجام لیزر موهاى زائد بهترین نتیجه را بگیرید و کمتر دچار عوارض لیزر مو شوید‌. این عوارض خصوصاً با توجه به نکات بعد از انجام لیزر موهای زائد قابل پیشگیری هستند. به طور کلی شما باید تا کاهش التهاب و گرمای پوست بعد از انجام لیزر صبر کنید. در این مدت هم باید با پوست خود مهربان باشید ، سپس می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.